Co psala světová média o Severoatlantické alianci

V Afghánistánu se díky koronaviru snížilo násilí

Vydáno 16.03.2020

Aghánistán. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

V Afghánistánu se díky koronaviru snížilo násilí

Afghánistán potvrdil pět dalších případů nového koronaviru, celkový počet oficiálních nakažených je nyní 21 lidí. Všechny jsou spojené se sousedním Íránem. S nárůstem potenciálních a pozitivních případů koronaviru v Íránu vzrostl počet Afghánců, kteří se odtud vrátili do vlasti, a tím se zvýšily obavy v zemi, která má křehký zdravotní systém.

S rostoucím počtem nakažených koronavirem ohlásil jak Talibán, tak afghánská vláda pokles násilí. Zatímco 13. března bylo oznámeno 95 bezpečnostních incidentů, 15. března bylo hlášeno jen 16 případů. Talibán uvedl, že rozšíření koronaviru „neovlivnilo jejich činnost“, ale dodal, že počet obětí se na obou stranách snížil.

Kam dál?
Afghánistán hlásí prvního pacienta s koronavirem (27.2. 2020)

Zdroj: Anadolu Agency (Turecko), TOLO News (Afghánistán)

---

Biden by oslovil armádu k boji s koronavirem

Bývalý americký viceprezident Joe Biden řekl, že by mobilizoval armádu, aby reagovala na vypuknutí pandemie koronaviru. Navíc označil současný stav za „národní krizi“, která vyžaduje, aby Spojené státy americké reagovaly, jako by byla doba války.

„Vyzval bych nyní armádu. Může posílit nemocnice, které to potřebují. Je to národní pohotovost,“ uvedl Biden. Dodal, že „jsme ve válce s koronavirem.“ Senátor Bernie Sanders řekl, že by mobilizoval Národní gardu tak, jak to udělal New York.

Kam dál?
Američané chtějí omezit svou účast na cvičení Defender Europe 20 (12.3. 2020)

Zdroj: The Hill (USA)

---

Co americká armáda může a nemůže udělat v boji proti koronaviru

Mnoho vědců a politiků se ptá, proč americká armáda nedělá více, aby pomohla v boji proti šíření koronaviru ve Spojených státech amerických. Ačkoli byly některé jednotky Národní gardy zapojeny do pomoci s logistikou a plánováním reakce na koronavirus na státní úrovni, kapacita americké armády poskytovat lékařskou pomoc je omezená. Armáda má 51 vojenských nemocnic, oproti 6 000 civilním nemocnicím.

Zatímco se výzvy k tomu, aby armáda pomohla v reakci na pandemii v USA zvýšily, představitelé obrany tvrdí, že jejich prvořadou prioritou je udržet zdraví, dobré životní podmínky a „připravenost“ 1,36 milionů příslušníků aktivního vojska.

Kam dál?
Koronavirus: USA zřizují karanténu na vojenských základnách a ruší přesuny vojáků do Jižní Koreje a Itálie (9.3. 2020)

Zdroj: CNN (USA)

---

Americká armáda tvrdí, že letecké útoky RAF proti IS mohly zabít civilisty

Britské ministerstvo obrany nadále popírá americké zprávy, že některé letecké údery britského královského letectva (RAF) proti organizaci Islámský stát poškodily civilisty. RAF nasadilo během pětileté války s organizací Islámský stát 4 409 bomb a raket.

Skupina Airwars, která sleduje bombardování a jeho dopad na civilisty, získala podrobnosti o 11 leteckých útocích provedených evropskými národy, během nichž bylo zabito nejméně 40 civilistů. Velká Británie připustila, že se RAF podílela na třech útocích, ale stále trvá na tom, že nebyli zabiti žádní civilisté.

Kam dál?
USA žádají větší pomoc NATO v boji proti Islámskému státu (12.2. 2020)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Armáda Severní Koreje může být „paralyzovaná“ koronavirem, řekl americký generál Abrams

Severní Korea oficiálně nezaznamenala žádné případy nákazy koronavirem. Země sdílí hranice s Čínou, kde se nemoc objevila poprvé, a s Jižní Koreou, která hlásí tisíce případů.

Velitel amerických jednotek v Jižní Koreji generál Robert Abrams, uvedl, že existují náznaky, že nemoc zasáhla i Severní Koreu. „Je to uzavřený národ, takže nemůžeme rozhodně říct, že mají nějaké případy, ale jsme si docela jisti, že ano. V Severní Koreji 24 dní nevzlétlo jediné vojenské letadlo,“ řekl Abrams.

Zdroj: Military.com (USA)

ade; natoaktual.cz