Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA diskutují se spojenci v NATO o pomoci Turecku

Vydáno 11.03.2020

Budova Kapitolu ve Washingtonu, sídlo amerického Kongresu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

USA diskutují se spojenci v NATO o pomoci Turecku

Spojené státy a jejich spojenci v NATO diskutují o možné pomoci tureckým silám v Idlíbu a opatřeních, která by nasadili v případě, že Rusko a syrská vláda zruší současné příměří.

„Přemýšlíme, jak může NATO pomoci,“ okomentoval jednání James Jeffrey, americký zvláštní vyslanec pro Sýrii. „Všechny možnosti jsou zatím na stole,“ dodal. Vyloučil však nasazení pozemních sil v případě, že by bylo příměří skončilo, a zopakoval, že Ankara musí vyjasnit okolnosti nákupu ruského systému protivzdušné obrany S-400.

Kam dál?
Turecko žádá Rusko, aby zastavilo syrské útoky na Idlíb (6.2. 2020)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Maďarsko chce i nadále blokovat jednání NATO s Ukrajinou. Důvodem jsou práva maďarské menšiny

Dokud se Ukrajina nezasadí o práva menšin na svém území, bude Maďarsko blokovat jednání mezi ní a Severoatlantickou aliancí, prohlásil ve svém projevu v parlamentu maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. „Pro nás je tato (maďarská) komunita důležitější než jakákoli geopolitická záležitost,“ dodal. Maďarsko schůzky blokuje od roku 2017, kdy byl na Ukrajině přijat nový školský zákon.

Požadavek, aby každý ukrajinský občan ovládal státní jazyk, a možnost, aby národnostní menšiny mohly mluvit svým mateřským jazykem, není něco, co by se mělo vylučovat, vysvětloval Szijjártó pozici vlády.

Během března by mělo dojít k návštěvě ukrajinského ministra zahraničí v Budapešti, od které si maďarští představitelé slibují oteplení vzájemných vztahů. Ty Szijjártó popsal jako komplikované.

Kam dál?
Maďarsko oznámilo podmínky pro odblokování rozhovorů NATO-Ukrajina (17.7. 2019)

Zdroj: Unian (Ukrajina)

---

Brazílie uzavřela s USA dohodu o vojenské spolupráci

Brazilský prezident Jair Bolsonaro navštívil Americké velitelství pro Latinskou Ameriku, aby zde podepsal dohodu umožňující společný rozvoj vojenských schopností. Nová dohoda by měla Brazílii usnadnit nákup moderní americké vojenské techniky. Zároveň také zjednodušuje vstup brazilských zbrojních firem na americký trh a trhy zemí NATO.

Spojené státy označují Brazílii za jednoho z hlavních spojenců mimo struktury NATO. Už v loňském roce podepsaly obě země dohodu umožňující starty amerických vesmírných raket z brazilského kosmodromu Alcantara.

Kam dál?
Trump jmenoval Brazílii jako významného spojence mimo NATO (1.8. 2019)

Zdroj: RTL (Lucembursko)

---

Stoltenberg se setkal s ministry Bosny a Hercegoviny

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg se v bruselské centrále NATO setkal s ministryní zahraničí Biserou Turković a ministrem obrany Sifetem Podžićem z Bosny a Hercegoviny. Hlavním účelem setkání bylo projednání spolupráce Aliance s touto balkánskou zemí.

Prostřednictvím generálního tajemníka Aliance přislíbila pokračování podpory v reformním úsilí, které probíhá na základě plánu, který NATO Bosně a Hercegovině předložilo v prosinci loňského roku. Stoltenberg dále oběma členům vlády poděkoval za podporu při řešení konfliktů v Afghánistánu a ocenil profesionalitu bosenskohercegovinských vojáků, s nimiž měl možnost se v Afghánistánu setkat. Zdůraznil také, že chce i nadále postup v tomto regionu s aliančními partnery konzultovat.

Kam dál?
Stoltenberg uvítal pokračující sbližování Bosny a Hercegoviny s NATO (14.1. 2020)

Zdroj: NATO

---

Budoucnost protiponorkového boje patří dronům

Budoucnost boje proti ponorkám, zvláště pak v zemích, které si nemohou dovolit investovat do rozsáhlých flotil vlastních ponorek a letadel, může patřit bezpilotním platformám. To alespoň vyplývá z výsledků každoročního cvičení Dynamic Manta, které zkoumalo zapojení nových technologií do protiponorkového boje.

„Oblast bezpilotních prostředků přináší především možnost nalezení správných systémů se správnými senzory a správnými instrukcemi, které budou zároveň nákladově a provozně efektivní,“ vysvětlovala důležitost výzkumu v této oblasti Catherine Warner, ředitelka Centra NATO pro námořní výzkum a experimenty.

Jedním z příkladů využití těchto technologií je takzvaná „pasivní akustická bariéra“, tedy schopnost bezpečně sledovat pohyby nepřátelských plavidel ve vymezeném prostoru. V budoucnu by se pak k pasivnímu sledování mohlo přidat také aktivní, umožňující přesnější zaměření. Dále byla na cvičení vyzkoušena nová alianční podmořská komunikační síť JANUS.

Kam dál?
Pentagon zakázal cesty z Evropy, v karanténě jsou mariňáci i generál (10.3. 2020)
https://www.natoaktual.cz/koronavirus-covid-usa-namorni-pechota-cviceni-norsko-pentagon-defender-italie-19m-/na_zpravy.aspx?c=A200310_184732_na_zpravy_m00

Zdroj: United States Naval Institute (USA)

luk; natoaktual.cz