Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Turečtí vojáci byli zabiti v boji s IS v Sýrii

Vydáno 22.12.2016

Turečtí vojáci | foto: Turecké ministerstvo obrany

Turečtí vojáci byli zabiti v boji s IS v Sýrii

Čtrnáct tureckých vojáků zemřelo při střetu s bojovníky z organizace Islámský stát (IS) poblíž syrského města Al Bab, dalších 33 bylo zraněno, uvedla turecká armáda. Během bojů však bylo zabito na 138 džihádistů. Syrští rebelové podporovaní Tureckem obléhají město Al Bab kontrolované IS již několik týdnů. Turecká armáda již dříve uvedla, že rebelové do značné míry obnovili kontrolu nad strategickými oblastmi kolem městské nemocnice.

Turecké pozemní jednotky pomáhají v severní Sýrii tamním opozičním silám vyčistit pohraniční oblasti od militantů z IS a zároveň brání syrským Kurdům v zabírání dalšího území. Od letošního srpna zemřelo v Sýrii již 35 tureckých vojáků.

Kam dál?
Turecké stíhačky zaútočily na kurdské jednotky v Sýrii (20.10. 2016)
Turecká armáda se dostává dál do nitra Sýrie (29.8. 2016)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Japonsko opět navýší své výdaje na obranu

Japonská vláda schválila navýšení svého rozpočtu na obranu. Již pátým rokem Tokio zvětšuje svůj obranný rozpočet, neboť tamní bezpečnostní situace je pro Japonsko čím dál tím větší výzvou. Čína si činí nároky na Japonskem spravované ostrovy a Severní Korea zintenzivnila vývoj raketových střel a jaderných zbraní. Již čtyři severokorejské rakety přistály letos poblíž severního pobřeží Japonska. „Bezpečnostní prostředí, ve kterém se Japonsko nachází, je čím dál tím závažnější,“ uvedla japonská ministryně obrany Tomomi Inada.

Japonsko má v současné době sedmnáct dieselových ponorek a plánuje svou flotilu rozšířit o dalších pět do roku 2021. Několika loděmi také hodlá posílit svou pobřežní hlídku, aby mohla bránit ostrovy ve Východočínském moři.

I přes nedávné navýšení se však obranné výdaje Japonska již více než dvě desetiletí pohybují okolo 1 % HDP, což je mezi hlavními světovými mocnostmi jedna z nejnižších úrovní. Pro srovnání, Čína vynakládá na obranu téměř 2 % svého HDP.

Kam dál?
Severní Korea provedla raketový test, šéf NATO ho odsoudil (23.6. 2016)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Tým OSN bude shromažďovat informace o válečných zločinech v Sýrii

Valné shromáždění OSN odhlasovalo vytvoření vyšetřovacího týmu, který bude shromažďovat a analyzovat důkazy a připravovat případy týkající se porušování lidských práv a válečných zločinů spáchaných během konfliktu v Sýrii. Sýrie, Rusko a Írán se vyslovily proti tomuto usnesení. Rusko obvinilo shromáždění ze zasahování do činnosti Rady bezpečnosti OSN.

Podle syrského velvyslance při OSN Bašára Džaafarího je rezoluce nezákonná a přímo ohrožuje řešení několikaletého syrského konfliktu. „Zřízení takového tělesa je zásahem do vnitřních záležitostí členského státu OSN,“ prohlásil Bašár Džaafarí.

Speciální tým má připravovat podklady s cílem usnadnit a urychlit spravedlivé a nezávislé trestní řízení v souladu s normami mezinárodního práva u vnitrostátních, regionálních nebo mezinárodních soudů, které mají, nebo mohou v budoucnu mít, jurisdikci nad těmito zločiny. Rezoluce OSN vyzývá všechny státy, strany konfliktu a občanská sdružení, aby vyšetřovacímu týmu poskytly veškeré informace a dokumentaci.

Kam dál?
Rusko, Írán a Turecko podporují celostátní příměří v Sýrii (21.12. 2016)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Z nových izraelských ponorek profituje také Írán

Tel Aviv kupuje trojici ponorek třídy Delfín od německé firmy ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) a otevřeně přiznává, že to je kvůli zajištění bezpečnosti před svým odvěkým rivalem – Íránem. Ten ale paradoxně z nákupu finančně také získá. Teherán má totiž v německé firmě asi 4,5% podíl. Ponorky přitom budou dle prohlášení izraelských představitelů dohlížet především na Írán.

V sedmdesátých letech Írán vlastnil dokonce 25 % TKMS. Podíl se nejprve snížil poté, co Írán vstoupil do války se sousedním Irákem. Kvůli finanční náročnosti konfliktu Teherán odprodal část svého podílu a ponechal si 8 %. Kvůli mezinárodním sankcím pak firma vyplatila další část íránských akcií.

Izrael v současnosti disponuje již pěti ponorkami stejného typu a podle některých kritiků další ponorky nepotřebuje. K prodeji se negativně staví také Írán. Dle íránské zpravodajské agentury Fars se tímto krokem Izrael připravuje na potenciální válku s Íránem. Ponorky jsou navíc schopny nést nukleární hlavice.

Kam dál?
Pentagon povede mariňák Mattis. „Vzteklý pes“ s tvrdým postojem k Íránu (6.12. 2016)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Ruský vyslanec: Mise NATO v Lotyšsku se odklání od boje proti terorismu

Nadcházející nasazení Severoatlantické aliance v Lotyšsku, jež má vést k zastrašení Ruska, bude špatné pro regionální bezpečnost a odčerpá prostředky z boje proti největší hrozbě, kterou je terorismus, uvedl ruský velvyslanec v Kanadě Alexander Darčiev. „Je to obrovské rozptýlení zdrojů a odklon od reálné hrozby, kterou je mezinárodní terorismus,“ řekl Darčiev v reakci na plány NATO nasadit stíhačky, vojáky a tanky ve východoevropských zemích. „V boji proti terorismu musíme spolupracovat,“ dodal ruský velvyslanec.

Ruský vyslanec vyzývá Kanadu, která má vést alianční prapor v Lotyšsku, aby hrála roli čestného zprostředkovatele v mezinárodní diplomacii. Nasazení vojáků do Lotyšska Kanadě rozhodně nepomůže prohloubit vztahy s Ruskem, řekl Alexander Darčiev. „Není možné vést dialog zároveň s odstrašováním,“ doplnil Darčiev.

Kam dál?
Jednání NATO i Evropské unie zastíněna tragédií v Ankaře (20.12. 2016)
Tisíce amerických vojáků se brzy vylodí v Evropě, pak zamíří do Polska (16.12. 2016)

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

kko; natoaktual.cz