Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Turecko se zbavuje svých vojenských přidělenců, kvůli pokusu o převrat

Vydáno 13.10.2016

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Turecko se zbavuje svých vojenských přidělenců, kvůli pokusu o převrat

Turecko propustilo stovky seniorních představitelů armády, kteří sloužili v NATO a aliančních zemích, čímž se čistky po neúspěšném tureckém pokusu o převrat dotkly jedněch z nejlépe vycvičených důstojníků.

Analýza

natoaktual.cz

Jen z aliančních velitelství v Německu, Belgii, Nizozemí a Británii bylo k 27. září staženo 149 vojenských představitelů, z nichž většina byla po návratu do Turecka propuštěna, zatčena a uvězněna. Celkem bylo z turecké armády zatím vyloučeno 400 vojenských představitelů a přidělenců v zahraničí.

Z padesáti vojáků na tureckém velvyslanectví při NATO jich zůstalo jen devět, řekl Reuters zástupce Turecka s tím, že turečtí představitelé teď chybí u aliančních jednání. To v NATO vyvolává otázky ohledně dalšího postupu Turecka zejména v době, kdy se Ankara sbližuje s Moskvou.

Kam dál?
Erdoganovy čistky mohou ohrozit pozici Turecka v NATO (20.7. 2016)
Čistky po puči v Turecku zasahují až do mise NATO v Afghánistánu (27.7. 2016)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Evropští zákonodárci varují před ruskou propagandou

Musíme posílit institucionální schopnosti boje s „propagandou inspirovanou Kremlem“, odhlasovali poslanci Evropského parlamentu (EP). Cílem agresivních think tanků, vícejazyčných televizních stanic, rádoby tiskových agentur a dalších činitelů zaměstnávaných ruskou vládou je útok na demokratické hodnoty a rozdělení Evropy, uvádí rezoluce výboru EP pro zahraniční politiku, o které by měl Evropský parlament hlasovat v listopadu. Rezoluce vyzývá k přetvoření pracovní skupiny Evropské unie pro strategickou komunikaci v „plnohodnotnou jednotku“ vyvracející propagandu.

Tento krok ovšem představitelé ruských médií kritizují jako útok na svobodu slova. Jedná se o vcelku zajímavou interpretaci hojně vykládaných západních hodnot, zejména svobody projevu, která patrně znamená prakticky útok na ojedinělý hlas disentu, prohlásila vedoucí editorka RT Margarita Simonyan. Právě taková činnost podle ní podrývá důvěru v evropské instituce.

Kam dál?
Paranoia Rusů z jaderných zbraní pohání propagandu (23.8. 2016)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Egypt a Rusko chystají společné vojenské cvičení

Egyptské ozbrojené síly uspořádají na půdě Egypta první společné cvičení s ruskými kolegy, oznámil mluvčí tamní armády. Společné cvičení bude zahrnovat manévry parašutistů na severozápadě Egypta. Před několika dny Egypt podpořil v Radě bezpečnosti OSN ruskou rezoluci o Sýrii, která odstraňovala ustanovení o ukončení leteckých úderů na Aleppo.

Rezoluce sice neprošla, Káhira se ovšem tímto rozhodnutím dostala do rozporu se svým hlavním finančním podpůrcem, Saúdskou Arábií. Káhira s Ruskem vyjednává o obnovení letů do hotelových resortů u Rudého moře, které byly před rokem zastaveny po bombovém útoku na ruské civilní letadlo směřující do Petrohradu.

Kam dál?
Rusko zahájí cvičení s účastí 40 milionů obyvatel (5.10. 2016)

Zdroj: Reuters (USA)

---

USA: Turecko by si mělo vyžádat svolení Iráku před nasazením jednotek

Turecko a Irák by měly překonat své neshody ohledně 2 000 tureckých vojáků umístěných v severním Iráku, tito by zde ovšem měli být pouze s povolením Bagdádu, uvedly Spojené státy. „Nepotřebujeme povolení“ k ponechání vojáků v Kurdy kontrolované části Iráku, prohlásil dříve turecký prezident Recep Erdogan, čímž podnítil zájem USA o zprostředkování smíru mezi dvěma důležitými spojenci.

Zahraniční vojenské síly by ovšem měly být v Iráku pouze se svolením Bagdádu a měly by se zapojit do koalice proti organizaci Islámský stát, která zde již operuje, tvrdí ministerstvo zahraničí USA.

Kam dál?
Turecko došlo na „křižovatku“ mezi Východem a Západem (12.10. 2016)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Ruská horní komora ratifikovala dohodu o nasazení letectva v Sýrii

Horní komora ruského parlamentu schválila zákon ratifikující dohodu se Sýrií, která umožňuje neomezené nasazení vzdušných sil ruské armády v zemi.

Dohoda byla podepsána v Damašku již v srpnu loňského roku a ruská Státní duma (dolní komora) ji přijala minulý týden. Dohoda povoluje ruskému letectvu využívat základnu Hmeimim v syrské Latákii a veškeré její vybavení.

Kam dál?
Satelity: V Sýrii nejsou žádné ruské letouny (3.10. 2016)

Zdroj: Xinhuanet (Čína)

voj; natoaktual.cz