Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Trump patrně oznámí nárůst počtu jednotek v Polsku

12. června 2019  16:37
Americký prezident Donald Trump. | foto: NATO

Trump patrně oznámí nárůst počtu jednotek v Polsku

Přítomnost jednotek Spojených států v Polsku bude patrně hlavní agendou schůzky prezidenta USA Donalda Trumpa a jeho polského protějšku Adrzeje Dudy v Bílém domě. S poukazem na aktivity Ruska ve svém sousedství požádalo Polsko o trvalé umístění jednotek USA na svém území. Na podporu případné nové základny, kterou nazývají „Fort Trump“, nabídlo Polsko 2 miliardy dolarů.

„Hlavním bodem jednání bude nejspíše dohoda o souboru rozšíření vojenské přítomnosti v Polsku, která zvýší celkový počet jednotek USA (nyní cca 4 500 vojáků) o dalších téměř tisíc lidí,“ míní bývalý zástupce generálního tajemníka Severoatlantické aliance Alexander Vershbow a dodává, že žádná velká základna nevznikne.

Kam dál?
Pro Polsko jsou připraveny další jednotky USA, říká polský ministr obrany (6.5. 2019)

Zdroj: Atlantic Council (USA)

---

Kosovo oslavuje 20 let svobody s Clintonem

Kosovo si slavnostními projevy, novou sochou či návštěvou bývalého prezidenta Spojených států Billa Clintona připomíná 20 let od intervence Severoatlantické aliance, která ukončila válku se Srbskem a uvolnila cestu k nezávislosti. NATO vstoupilo do země po tři měsíce trvající operaci proti jednotkám Srbska, dne 12. června tak Bělehrad fakticky ztratil kontrolu nad svou bývalou provincií.
V Kosovu se Clinton těší velké oblibě právě pro prosazení intervence, která donutila srbské jednotky k ústupu z bojů s albánskými separatisty – tento konflikt si vyžádal na 13 000 mrtvých.

Kam dál?
Rusko a Srbsko viní NATO za napětí v Kosovu (30.5. 2019)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Stoltenberg uklidňuje obavy z možného rozkolu Islandu s NATO

„V demokraciích jsou různé názory a různé pozice na mnoho věcí,“ uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg k obavám z potenciálního rozkolu Aliance s Islandem, jehož premiérka Katrin Jakobsdottir vyjádřila zájem o opuštění organizace. „Pokud je mi známo, na Islandu panují rozdílné názory ve vztahu k NATO,“ řekl Stoltenberg.
„Vaše strategická pozice v Atlantiku pomáhá společné vazbě Severní Ameriky s Evropou,“ připomněl generální tajemník. Arktida se stala velmi důležitou bezpečnostní otázkou pro USA a NATO.

Kam dál?
Před vstupem do NATO vypíšeme referendum, tvrdí ukrajinský prezident (6.6. 2019)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Turecká vojenská letadla narušila řecký vzdušný prostor

Stíhací letouny tureckých ozbrojených sil narušily během jednoho dne v 99 případech řecký vzdušný prostor, uvedl generální štáb řecké národní obrany (GEETHA). Patrně jde o odpověď na probíhající každoroční cvičení řeckého námořnictva v Egejském moři. Všechny lety proběhly ve vysoké výšce – 22 až 27 tisíc stop – nicméně byly provedeny přes obydlené oblasti, což je podle úřadů stále častější jev.

Kam dál?
Turecko obviňuje Řecko ze zneužívání mise NATO (13.5. 2019)

Zdroj: Ekathimerini (Řecko)

---

Rusko za pět měsíců vyvezlo zbraně v hodnotě 6 miliard dolarů

Od začátku letošního roku Rusko prodalo zbraně za téměř 6 miliard dolarů, uvádí výkonný ředitel společnosti Rosoboronexport Alexander Michejev. „Zahraničním klientům jsme dodali produkty v hodnotě 5,7 miliard dolarů,“ prohlásil Michejev bez udání podrobností. Některé kontrakty zahrnují dodávku stíhaček Su-35 do Číny a raketového systému S-400 tamtéž. 

„Po dobu pěti let čelí Rusko a Rosoboronexport závažným omezením ze strany některých mezinárodních finančních institucí…můžeme je pouze vnímat coby nespravedlivou soutěž a pokud o vyvinutí tlaku na nás a naše partnery,“ dodal Mikheyev.

Kam dál?
Americká velvyslankyně při NATO vyzvala Turecko ke zrušení nákupu ruských raket (5.6. 2019)

Zdroj: Defence Web (Afrika)

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.