Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO podněcuje Turecko k přehodnocení nákupu raket

6. května 2019  19:38
Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

NATO podněcuje Turecko k přehodnocení nákupu raket

„Vítám a podporuji diskuse o možné turecké akvizici amerického raketového systému Patriot,“ uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg pro tureckou státní tiskovou agenturu Anadolu. Rozhodnutí o vojenských nákupech přísluší státům, zdůraznil Stoltenberg. Součinnost našich ozbrojených sil při provádění operací a misí je ovšem základním kamenem Aliance, připomněl generální tajemník.

Turecko se nákupem ruského raketového systému S-400 od NATO nedistancuje, řekl turecký ministr obrany Hulusi Akar a dodal, že kvůli nákupu by Ankara neměla být vyloučena ani z účasti na společném projektu stíhacího letounu F-35.

Kam dál?
Stoltenberg navštíví Turecko, zúčastní se schůzky Středomořského dialogu (3.5. 2019)

Pompeo hrozí Turecku sankcemi a zákazem prodeje stíhaček F-35 (11.4. 2019)

Zdroj: Bloomberg (USA), Reuters (Turecko)

---

Prezidentské volby v Makedonii vyhrál Pendarovski

Dle předběžných výsledků vyhrál prezidentské volby v Severní Makedonii Stevo Pendarovski, kandidát slibující postrčit balkánskou zemi kupředu na cestě k členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii, podporovaný vládní stranou. Bývalý profesor politologie silně podporoval dohodu Prespa, jež změnila název státu a umožnila sblížení země s NATO. Pendarovski získal 51,7 %, zatímco jeho soupeřka Gordana Siljanovska-Davkova, podporovaná opoziční konzervativní stranou, získala 44,7 %.

Kam dál?
Severní Makedonie poprvé na jednání ministrů NATO (14.2. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Italské Typhoony posílily ochranu Rumunska

V rámci mise Severoatlantické aliance Enhanced Air Policing Area South (EAPAs) byly čtyři italské bojové letouny Eurofighter Typhoon nasazeny na leteckou základnu Mihail Kogalniceanu. Coby podpora rumunských stíhaček MiG-21 budou Italové plnit své povinnosti v blízkosti „horké“ oblasti Černého moře. Piloti strojů budou zabezpečovat především rychlou reakci (QRA), připravenou pro případ narušení vzdušného prostoru země.

Kam dál?
Protiraketovou ochranu v Rumunsku převezme na léto systém THAAD (12.4. 2019)

Zdroj:The Avionist (Itálie)

---

Turecko odsuzuje účast Kypru na ceremonii NATO

Účast představitele řecké části Kypru na slavnostním střídání velení Severoatlantické aliance odsoudilo Turecko. Pozvánka pro administrativu řeckého Kypru, který není členem NATO, je nevysvětlitelná, uvedl mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Hami Aksoy. „Odsuzujeme jednostranné chování velitelství SHAPE. Připomínáme, že velitelství jsou pod politickou kontrolou členů Aliance, mezi nimiž je i Turecko,“ prohlásil mluvčí.

Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

---

Pro Polsko jsou připraveny další jednotky USA, říká polský ministr obrany

Mezi Spojenými státy a Polskem probíhají rozhovory o posílení počtu amerických jednotek v zemi, konečná dohoda by mohla být oznámena do konce roku, uvedl polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. „Vše naznačuje, že bychom mohli vyjednávání s USA letos uzavřít,“ řekl ministr polskému tisku.

Vojenští a diplomatičtí představitelé již měsíce pracují na dohodě spojené s nabídkou Varšavy investovat 2 miliardy dolarů do stálé základny USA. „Domnívám se, že na stole je mnoho návrhů, a to od čehokoliv si dokážete představit po velice málo,“ uvedl představitel evropského velitelství USA pod podmínkou anonymity.

Kam dál?
NATO připravuje zásadní investici do společného skladu v Polsku (8.4. 2019)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.