Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO dokončuje vojenskou strategii, aby dokázalo čelit Rusku

30. května 2019  18:02
Gen. Joseph Dunford (vpravo) s britským maršálem S.Peachem (archivní foto). | foto: DVIDS

NATO dokončuje vojenskou strategii, aby dokázalo čelit Rusku

Podcast

Celý rozhovor s gen. Josephem Dunfordem

(29.5.2019, Brookings Institution)

Severoatlantická aliance dokončuje novou vojenskou strategii, která je určena k zadržení Ruska, uvedl šéf amerických ozbrojených sil generál Joseph Dunford. Součástí strategie je i plán 30-30-30, podle kterého má NATO mít po třiceti pozemních praporech, letkách a lodích připravených k nasazení během třiceti dní.

„Je to první vojenská strategie NATO za několik desetiletí. Jasně artikuluje výzvy, kterým NATO čelí, a poskytuje rámec pro různé plány v případě, že selže odstrašení,“ vysvětlil Dunford. Dokument už schválili vojenští šéfové členských států NATO na setkání v Bruselu a nyní byl předán ke schválení jednotlivým ministrům obrany.

Kam dál?
Poradci pro národní bezpečnost se sešli v sídle NATO (29.5. 2019)

Zdroj: Washington Times (USA)

---

Nizozemsko musí na obranu vydávat více, vyzývá velvyslanec USA

Navýšení nizozemských výdajů na obranu nestačí na to, aby země splnila cíle Severoatlantické aliance, prohlásil americký velvyslanec v Nizozemí Pete Hoekstra. Při současném plánu obranného rozpočtu bude Nizozemsko v roce 2024 dávat na obranu 1,3 % HDP, namísto 2 %, ke kterým se zavázalo v NATO. „Proč není Nizozemsko připraveno nést svůj podíl na rozpočtu NATO?“ ptá se Hoekstra.

Zdroj: Dutch News (Nizozemsko)

---

NATO v Turecku cvičí největší podvodní záchrannou operaci

Osmnáct států nacvičuje u břehů Turecka záchranu ponorky v rámci největšího cvičení Severoatlantické aliance tohoto druhu. Cvičení přispívá k rozvoji postupů při společných operacích, které jsou určené k záchraně posádek ponorek ze zemí NATO a partnerů.

„Cílem cvičení je co nejefektivněji přesunout záchranné prvky na místo nehody, po vodě i ve vzduchu, ze zemí, kde jsou umístěny,“ uvedl turecký plukovník Niyazi Ugur. Záchranného cvičení se také v roli pozorovatele účastní Mezinárodní centrum pro záchranu ponorek (ISMERLO).

Kam dál?
Zpochybňovat pozici Turecka v NATO je nesmyslné, říká šéf Aliance (24.5. 2019)

Zdroj: Hurriyet (Turecko)

---

Rusko a Srbsko viní NATO za napětí v Kosovu

Rusko a Srbsko obvinily Severoatlantickou alianci a Evropskou unii z odpovědnosti za zvýšené napětí v Kosovu. Během policejní operace na severu Kosova, který obývá srbská většina, bylo zadrženo přes dvacet lidí včetně ruského zaměstnance OSN.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že se jednalo o operaci organizovaného zločinu, kterou vyvolali „ti, kdo chtějí vytvořit z Balkánu nárazníkovou zónu před Ruskem“ a „všechny natlačit do NATO“.

Srbsko v reakci na tuto událost uvedlo svou armádu do pohotovosti a kritizovalo přítomné síly NATO. „NATO by mělo dělat svou práci, a když ji nedělá, udělají ji za něj ostatní,“ varoval srbský prezident Aleksandar Vučić.

Kam dál?
Kosovská policejní operace znepokojuje OSN a rozčiluje Srbsko (29.5. 2019)

Zdroj: Washington Post (USA)

---

Chorvatsko hraje v Alianci klíčovou roli, říká čelní představitel NATO

Zástupce předsedy Vojenského výboru Severoatlantické aliance generál Steven M. Shepro označil Chorvatsko za hodnotného spojence NATO během své návštěvy v zemi. Shepro se setkal s chorvatským ministrem obrany Damirem Krstičevićem, aby pogratuloval k desátému výročí vstupu do NATO. „Chorvatsko se přidalo do Aliance kvůli míru a stabilitě a nyní je exportuje, aby zajistilo mír a stabilitu v Evropě i mimo ni,“ prohlásil generál.

Dále se Shepro setkal s chorvatským náčelníkem generálního štábu generálem Mirko Šundovem, se kterým jednal o zapojení Chorvatska v misích v Afghánistánu, Iráku a Kosovu a v bojových uskupeních NATO v Pobaltí.

Kam dál?
Tři lodě NATO připlouvají do chorvatského Splitu (14.5. 2019)

Zdroj: NATO

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.