Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Theresa May bude tlačit na lídry EU ohledně výdajů na obranu

Vydáno 03.02.2017

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Theresa May bude tlačit na lídry EU ohledně výdajů na obranu

Na neformálním summitu na Maltě bude britská předsedkyně vlády Theresa May naléhat na členské země Evropské unie a Severoatlantické aliance, aby zvýšily své výdaje na obranu. Zároveň hodlá přislíbit, že Velká Británie bude i po Brexitu spolehlivým partnerem. Očekává se, že zdůrazní, že silná Evropská unie je i britským zájmem.

Vedoucím představitelům EU pak bude May tlumočit i pokračující závazek USA vůči Severoatlantické alianci. Nový americký prezident Donald Trump dříve nazval transatlantické spojenectví zastaralým, při jednání s May ve Washingtonu však potvrdil, že 100% stojí za NATO. Bude nicméně třeba, aby břemeno výdajů NATO bylo spravedlivěji rozděleno mezi všechny členské země.

Kam dál?
May bude diskutovat s Trumpem o NATO, terorismu a obchodu (23.1. 2017)
Německo zvyšuje výdaje na obranu a chce slyšet jasný postoj USA (20.1. 2016)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Finsko a Švédsko uvažují o společném cvičení s jednotkami NATO v Litvě

Finsko a Švédsko zvažují, že vyšlou své vojáky do Litvy, aby cvičili po boku jednotek Severoatlantické aliance, které tam jsou v současnosti nasazovány v rámci posilování východního křídla NATO, uvedl litevský náčelník obrany generál Jonas Vytautas Žukas. „Dobrou zprávou pro nás je, že ve snaze přispět k posílení bezpečnosti Pobaltí, budou Finsko a Švédsko jednat o možnosti společného výcviku se silami NATO, které přijíždí do naší země,“ prohlásil generál Žukas.

Náčelníci obrany severských a baltských států, konkrétně Dánska, Estonska, Finska, Lotyšska, Litvy, Norska a Švédska, se po roce sešli v Helsinkách, aby diskutovali o otázkách bezpečnosti v regionu, společných projektech zaměřených na vojenskou spolupráci, účasti ve vojenských operacích NATO a EU a o obranné připravenosti.

V Litvě bude působit Němci vedený alianční prapor. Bude čítat zhruba 1 200 vojáků, přičemž polovina z nich bude z Německa.

Kam dál?
Jednotky z Belgie a Německa dorazily do Litvy, Aliance posiluje svoji východní hranici (26.1. 2017)
Do Pobaltí postupně dorazí spojenecké prapory, včetně Slovinců (20.1. 2017)

Zdroj: The Baltic Times (Litva)

---

NATO apeluje na Rusko, aby ukončilo násilí na Ukrajině

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval Rusko, aby využilo svého vlivu a ukončilo boje na východní Ukrajině, kde opět eskaluje konflikt mezi vládními silami a Moskvou podporovanými rebely. Obě strany přesouvají své dělostřelectvo blíž k přední linii, proto je na čase, aby Rusko zabránilo dalšímu násilí, řekl Stoltenberg. „Vyzýváme k okamžitému obnovení příměří a žádáme Rusko, aby využilo svého vlivu na separatisty a zabránilo dalšímu násilí,“ prohlásil generální tajemník NATO v Bruselu.

Ukrajina a NATO obviňují Moskvu z podporování separatistů na východě země. Tamním povstalcům má Kreml dodávat zbraně a vysílat ruské vojáky, aby se přímo zapojili do konfliktu, ve kterém již od dubna 2014 přišlo o život 10 000 lidí. Moskva tato obvinění popírá.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko plánuje uspořádat referendum o vstupu Ukrajiny do NATO. Průzkumy veřejného mínění v tuto chvíli ukazují, že zhruba 54 % Ukrajinců by bylo pro připojení k NATO, napsaly německé noviny Funke Mediengruppe. Oproti 16 % před čtyřmi lety, kdy byla většina Ukrajinců proti vstupu země do NATO, je to velký nárůst. „Jako prezident jsem veden názory svých lidí, proto uspořádám referendum o otázce členství v NATO,“ prohlásil Porošenko. Každý krok NATO směrem k přijetí Ukrajiny by však značně zhoršil vztahy s Ruskem.

Kam dál?
Ukrajinská armáda: Rusko střílelo na naše nákladní letadlo (2.2. 2017)
NATO bude pokračovat ve výcviku ukrajinských jednotek (20.1. 2017)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Mattis varuje KLDR: Použití jaderných zbraní vyvolá drtivou odplatu ze strany USA

Americký ministr obrany James Mattis při své návštěvě Jižní Koreje ujistil vládu v Soulu, že Spojené státy oplatí jakýkoliv případný útok ze strany Severní Koreje. „Po jakémkoliv útoku na Spojené státy nebo naše spojence bude následovat protiúder. Jakékoliv použití jaderných zbraní by se setkalo s drtivou odezvou,“ prohlásil Mattis v Soulu před odjezdem do Japonska. Očekává se, že americký ministr obrany dá podobné záruky i Japonsku, kde se setká s premiérem Šinzó Abem a ministry zahraničí a obrany.

Severní Korea, která pravidelně hrozí zničením Jižní Koreje a jejího hlavního spojenec Spojených států, provedla v roce 2016 v rozporu s rezolucemi a sankcemi OSN dva jaderné testy a více než dvacet raketových testů. V současnosti panují obavy, že se chystá otestovat další balistickou raketu. Ve svém novoročním projevu prohlásil severokorejský vůdce Kim Čong-un, že Pchjongjang je v závěrečné fázi vývoje mezikontinentální balistické rakety. Pokud by KLDR tuto raketu vyvinula, mohla by ohrozit Spojené státy, které jsou vzdálené zhruba 9 000 km.

Kam dál?
Mattis nebude v Asii žádat o vyšší příspěvky na přítomnost amerických jednotek v oblasti (2.2. 2017)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Bílý dům: USA a Německo se shodly na bezpečnostní roli NATO

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel se shodl s americkým viceprezidentem Mikem Pencem, že role Severoatlantické aliance je klíčová pro zajištění bezpečnosti v Evropě a v Severní Americe, uvedl v prohlášení Bílý dům. Pence a Gabriel také znovu zdůraznili, že je potřeba, aby spojenci v NATO přispěli „spravedlivým dílem na kolektivní bezpečnost,“ stojí dále v prohlášení.

„Oba představitelé rovněž poznamenali, že je nutné, aby se Aliance adaptovala na nové hrozby – násilný extremismus a terorismus – a byla schopná jim čelit,“ uvádí prohlášení.

Kam dál?
Merkel a Trump diskutovali o konfliktech a o významu NATO (30.1. 2017)

Zdroj: Reuters (USA)

kko; natoaktual.cz