natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Taliban už není schopný velkých akcí

  25. ledna 2007  16:23

  Taliban už není schopný velkých akcí
  Podle představitelů Severoatlantické aliance už není Taliban schopný velkých ofenzív jako minulý rok. Strukturu Talibanu těžce poškodily operace NATO v září a prosinci minulého roku, ohlásilo to rádio Svobodná Evropa.

  Taliban se nyní spíše zaměří na odpor ve formě sebevražedných útoků, nástražných výbušnin a zastrašování, tvrdí Dave Marsh, mluvčí mírových jednotek jižního velitelství v Afghánistánu.

  Toto proroctví však přichází v době, kdy jiní představitelé Aliance tvrdí, že po zimě chystá Taliban novou velkou ofenzívu. Americký ministr obrany Robert Gates varoval vojáky, že útoky v Afghánistánu budou v roce 2007 horší než ty z roku 2006. „Každý mluví o jarní ofenzívě, ale koaliční jednotky už svou jarní ofenzívu začaly a rozloží Taliban dříve, než bude moci znovu zaútočit,“ řekl Dave Marsh.

  Čtěte také:
  Craddock: Nová ofenzíva Talibanu na jaře

  Zdroj: United Press International (USA)

  ---

  NATO a Pákistán ve sporu kvůli střelbě
  Jednotky Severoatlantické aliance zaútočily na pákistánské kontrolní stanoviště a zabily jednoho pákistánského vojáka a další zranily. Je to první incident tohoto druhu v oblasti. Pákistán incident odsoudil a celá událost zhoršila vztahy mezi NATO a Pákistánem.

  Západ obviňuje Pákistán, že nemá vůli se vypořádat s Talibanem a Al Kájdou na svém území, odkud se povstalci a teroristé infiltrují do sousedního Afghánistánu. Vzhledem k tomu, že do akce se zapojil i bitevní vrtulník, lze se domnívat, že operace byla schválena z vyššího velení.

  Podle jedné zprávy měli vojáci NATO odpovědět na střelbu, která na ně byla vedena z kontrolního stanoviště. Na to samé, ale na druhé straně země, si často stěžuje i Indie a obviňuje Pákistán z podpory teroristů. Podle druhé zprávy se celá akce měla odehrát v Afghánistánu, je ale otázka, co by tam dělali pákistánští vojáci.

  Čtěte také:
  Pákistánské hranice zůstávají problémem

  Zdroj: The Times of India (Indie)

  ---

  NATO a OSN musí více spolupracovat
  Nový generální tajemník OSN Pan Ki Mun navštívil v Bruselu Severoatlantickou alianci a sešel se s se svým protějškem Jaapem de Hopem Schefferem. Společně souhlasili, že je třeba, aby OSN a NATO úzce spolupracovali v obnově bezpečnosti a stability v krizových oblastech jako je Afghánistán, Kosovo nebo Dárfúr. Generální tajemník OSN také ocenil přínos NATO k mezinárodní bezpečnosti a stabilitě.

  Zdroj: China View (Čína)

  ---

  USA podruhé zaútočily v Somálsku
  Spojené státy americké zahájily tento týden druhou vlnu úderů proti islámským extremistům v Somálsku. Po prvním útoku před 14 dny tento týden USA opět zaútočily pravděpodobně znovu na buňky Al Kájdy. Oficiální zdroje v USA akci potvrdily, ale odmítly sdělit jakékoli další informace, jen se omezily na zprávu, že USA zasáhne proti teroristům kdekoli na světě.

  V Somálsku by se údajně měli ukrývat dva teroristé, kteří se podíleli na bombových útocích proti americkým velvyslanectvím v Africe.

  Čtěte také:
  Somálsko je ráj pro teroristy

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Dalších 600 britských vojáků do Afghánistánu
  Londýn připravil prapor o síle 600 mužů k přesunu do Afghánistánu. Společně s nimi se přesune do Afghánistánu i nové vybavení a více vrtulníků. Na místo by měli dorazit v březnu, čímž se celkový počet britských vojáků v zemi se zvýší na 6 500. Posily si vyžádala současná neutěšená bezpečnostní situace v Afghánistánu. V současnosti se také připravují na výměnu jednotky britské námořní pěchoty, které mají v březnu zamířit na odpočinek domů a nahradí je vojáci z mechanizované brigády.

  Čtěte také:
  Američtí velitelé: Víc vojáků pro Afghánistán
  Počty vojáků NATO v Afghánistánu nestačí

  Zdroj: Teheran Times (Írán) 

   

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media