natoaktual.cz

Taliban už není schopný velkých akcí

25. ledna 2007  16:23
 

Taliban už není schopný velkých akcí
Podle představitelů Severoatlantické aliance už není Taliban schopný velkých ofenzív jako minulý rok. Strukturu Talibanu těžce poškodily operace NATO v září a prosinci minulého roku, ohlásilo to rádio Svobodná Evropa.

Taliban se nyní spíše zaměří na odpor ve formě sebevražedných útoků, nástražných výbušnin a zastrašování, tvrdí Dave Marsh, mluvčí mírových jednotek jižního velitelství v Afghánistánu.

Toto proroctví však přichází v době, kdy jiní představitelé Aliance tvrdí, že po zimě chystá Taliban novou velkou ofenzívu. Americký ministr obrany Robert Gates varoval vojáky, že útoky v Afghánistánu budou v roce 2007 horší než ty z roku 2006. „Každý mluví o jarní ofenzívě, ale koaliční jednotky už svou jarní ofenzívu začaly a rozloží Taliban dříve, než bude moci znovu zaútočit,“ řekl Dave Marsh.

Čtěte také:
Craddock: Nová ofenzíva Talibanu na jaře

Zdroj: United Press International (USA)

---

NATO a Pákistán ve sporu kvůli střelbě
Jednotky Severoatlantické aliance zaútočily na pákistánské kontrolní stanoviště a zabily jednoho pákistánského vojáka a další zranily. Je to první incident tohoto druhu v oblasti. Pákistán incident odsoudil a celá událost zhoršila vztahy mezi NATO a Pákistánem.

Západ obviňuje Pákistán, že nemá vůli se vypořádat s Talibanem a Al Kájdou na svém území, odkud se povstalci a teroristé infiltrují do sousedního Afghánistánu. Vzhledem k tomu, že do akce se zapojil i bitevní vrtulník, lze se domnívat, že operace byla schválena z vyššího velení.

Podle jedné zprávy měli vojáci NATO odpovědět na střelbu, která na ně byla vedena z kontrolního stanoviště. Na to samé, ale na druhé straně země, si často stěžuje i Indie a obviňuje Pákistán z podpory teroristů. Podle druhé zprávy se celá akce měla odehrát v Afghánistánu, je ale otázka, co by tam dělali pákistánští vojáci.

Čtěte také:
Pákistánské hranice zůstávají problémem

Zdroj: The Times of India (Indie)

---

NATO a OSN musí více spolupracovat
Nový generální tajemník OSN Pan Ki Mun navštívil v Bruselu Severoatlantickou alianci a sešel se s se svým protějškem Jaapem de Hopem Schefferem. Společně souhlasili, že je třeba, aby OSN a NATO úzce spolupracovali v obnově bezpečnosti a stability v krizových oblastech jako je Afghánistán, Kosovo nebo Dárfúr. Generální tajemník OSN také ocenil přínos NATO k mezinárodní bezpečnosti a stabilitě.

Zdroj: China View (Čína)

---

USA podruhé zaútočily v Somálsku
Spojené státy americké zahájily tento týden druhou vlnu úderů proti islámským extremistům v Somálsku. Po prvním útoku před 14 dny tento týden USA opět zaútočily pravděpodobně znovu na buňky Al Kájdy. Oficiální zdroje v USA akci potvrdily, ale odmítly sdělit jakékoli další informace, jen se omezily na zprávu, že USA zasáhne proti teroristům kdekoli na světě.

V Somálsku by se údajně měli ukrývat dva teroristé, kteří se podíleli na bombových útocích proti americkým velvyslanectvím v Africe.

Čtěte také:
Somálsko je ráj pro teroristy

Zdroj: Defense News (USA)

---

Dalších 600 britských vojáků do Afghánistánu
Londýn připravil prapor o síle 600 mužů k přesunu do Afghánistánu. Společně s nimi se přesune do Afghánistánu i nové vybavení a více vrtulníků. Na místo by měli dorazit v březnu, čímž se celkový počet britských vojáků v zemi se zvýší na 6 500. Posily si vyžádala současná neutěšená bezpečnostní situace v Afghánistánu. V současnosti se také připravují na výměnu jednotky britské námořní pěchoty, které mají v březnu zamířit na odpočinek domů a nahradí je vojáci z mechanizované brigády.

Čtěte také:
Američtí velitelé: Víc vojáků pro Afghánistán
Počty vojáků NATO v Afghánistánu nestačí

Zdroj: Teheran Times (Írán) 

 

jak natoaktual.cz
zpět na článek