Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Taliban už není schopný velkých akcí

Vydáno 25.01.2007

Taliban už není schopný velkých akcí
Podle představitelů Severoatlantické aliance už není Taliban schopný velkých ofenzív jako minulý rok. Strukturu Talibanu těžce poškodily operace NATO v září a prosinci minulého roku, ohlásilo to rádio Svobodná Evropa.

Taliban se nyní spíše zaměří na odpor ve formě sebevražedných útoků, nástražných výbušnin a zastrašování, tvrdí Dave Marsh, mluvčí mírových jednotek jižního velitelství v Afghánistánu.

Toto proroctví však přichází v době, kdy jiní představitelé Aliance tvrdí, že po zimě chystá Taliban novou velkou ofenzívu. Americký ministr obrany Robert Gates varoval vojáky, že útoky v Afghánistánu budou v roce 2007 horší než ty z roku 2006. „Každý mluví o jarní ofenzívě, ale koaliční jednotky už svou jarní ofenzívu začaly a rozloží Taliban dříve, než bude moci znovu zaútočit,“ řekl Dave Marsh.

Čtěte také:
Craddock: Nová ofenzíva Talibanu na jaře

Zdroj: United Press International (USA)

---

NATO a Pákistán ve sporu kvůli střelbě
Jednotky Severoatlantické aliance zaútočily na pákistánské kontrolní stanoviště a zabily jednoho pákistánského vojáka a další zranily. Je to první incident tohoto druhu v oblasti. Pákistán incident odsoudil a celá událost zhoršila vztahy mezi NATO a Pákistánem.

Západ obviňuje Pákistán, že nemá vůli se vypořádat s Talibanem a Al Kájdou na svém území, odkud se povstalci a teroristé infiltrují do sousedního Afghánistánu. Vzhledem k tomu, že do akce se zapojil i bitevní vrtulník, lze se domnívat, že operace byla schválena z vyššího velení.

Podle jedné zprávy měli vojáci NATO odpovědět na střelbu, která na ně byla vedena z kontrolního stanoviště. Na to samé, ale na druhé straně země, si často stěžuje i Indie a obviňuje Pákistán z podpory teroristů. Podle druhé zprávy se celá akce měla odehrát v Afghánistánu, je ale otázka, co by tam dělali pákistánští vojáci.

Čtěte také:
Pákistánské hranice zůstávají problémem

Zdroj: The Times of India (Indie)

---

NATO a OSN musí více spolupracovat
Nový generální tajemník OSN Pan Ki Mun navštívil v Bruselu Severoatlantickou alianci a sešel se s se svým protějškem Jaapem de Hopem Schefferem. Společně souhlasili, že je třeba, aby OSN a NATO úzce spolupracovali v obnově bezpečnosti a stability v krizových oblastech jako je Afghánistán, Kosovo nebo Dárfúr. Generální tajemník OSN také ocenil přínos NATO k mezinárodní bezpečnosti a stabilitě.

Zdroj: China View (Čína)

---

USA podruhé zaútočily v Somálsku
Spojené státy americké zahájily tento týden druhou vlnu úderů proti islámským extremistům v Somálsku. Po prvním útoku před 14 dny tento týden USA opět zaútočily pravděpodobně znovu na buňky Al Kájdy. Oficiální zdroje v USA akci potvrdily, ale odmítly sdělit jakékoli další informace, jen se omezily na zprávu, že USA zasáhne proti teroristům kdekoli na světě.

V Somálsku by se údajně měli ukrývat dva teroristé, kteří se podíleli na bombových útocích proti americkým velvyslanectvím v Africe.

Čtěte také:
Somálsko je ráj pro teroristy

Zdroj: Defense News (USA)

---

Dalších 600 britských vojáků do Afghánistánu
Londýn připravil prapor o síle 600 mužů k přesunu do Afghánistánu. Společně s nimi se přesune do Afghánistánu i nové vybavení a více vrtulníků. Na místo by měli dorazit v březnu, čímž se celkový počet britských vojáků v zemi se zvýší na 6 500. Posily si vyžádala současná neutěšená bezpečnostní situace v Afghánistánu. V současnosti se také připravují na výměnu jednotky britské námořní pěchoty, které mají v březnu zamířit na odpočinek domů a nahradí je vojáci z mechanizované brigády.

Čtěte také:
Američtí velitelé: Víc vojáků pro Afghánistán
Počty vojáků NATO v Afghánistánu nestačí

Zdroj: Teheran Times (Írán) 

 

jak natoaktual.cz