natoaktual.cz

Tálibán provedl velký útok, násilí na severu Afghánistánu narůstá

14. července 2020  15:38
 
Povstalci Tálibánu. Ilustrační foto. | foto: ISAF

Tálibán provedl velký útok, násilí na severu Afghánistánu narůstá

Rozsáhlý útok proti afghánskému zpravodajskému komplexu ve městě Ajbak provedlo hnutí Tálibán, připravená operace je součástí silného nárůstu násilí na severu země. Tálibán zintenzivnil svou ofenzívu, čímž se z letoška stává jeden z nejkrvavějších roků dlouho trvající války.

Přesný počet obětí pondělního útoku není znám, nicméně podle úřadu guvernéra bylo do nemocnic odvezeno na 40 zraněných jen po prvotním výbuchu. Otevření mírových rozhovorů mezi povstalci a afghánskou vládou již měsíce vázne na mrtvém bodě.

Kam dál?
Afghánistán: americký vyslanec očekává začátek mírových jednání velmi brzo (3.7. 2020)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Francie přejmenuje názvy ulic po afrických válečných hrdinech

Brožuru líčící osudy 100 Afričanů, kteří bojovali za Francii ve druhé světové válce, vydalo francouzské ministerstvo obrany. Smyslem knížky je poskytnout místním úřadům průvodce pro pojmenování ulic a náměstí po těchto hrdinech. Přehodnocení přístupu ke koloniální minulosti je poháněno globálními protesty proti rasismu. Při osvobozování Francie v roce 1944 hráli Afričané velkou roli. Na seznamu je mnoho senegalských a severoafrických vojáků, nicméně žádný z Francouzské Indočíny.

Kam dál?
AI: Saúdskoarabští vojáci se na válku v Jemenu připravují ve Francii (8.7. 2020)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Stíhačky NATO v Pobaltí provedly za týden jediný start k ruskému letounu

Air Policing

Přečtěte si více informací o air policingu

V uplynulém týdnu musely stíhací letouny Severoatlantické aliance v Pobaltí odstartovat k doprovodu jednoho ruského vojenského letounu skrze mezinárodní letový prostor nad Baltským mořem.

Bojový letoun Suchoj Su-27 (Flanker) totiž letěl z exklávy Kaliningradu do Ruska s vypnutým odpovídačem, bez ohlášeného letového plánu a neudržoval rádiovou komunikaci s místním řídicím střediskem. Stroj eskortovali piloti NATO v rámci mise air policing.

Kam dál?
Ruská letadla nad Pobaltím opět porušovala pravidla leteckého provozu (23.6. 2020)

Zdroj: ERR News (Estonsko)

---

Libye: Haftarovy jednotky jsou financovány falešnými penězi z Ruska

Nové bankovky v hodnotě více než miliardy dolarů, nalezené před pár měsíci ve dvou lodních kontejnerech, jsou dalším důkazem o ruském vlivu v Libyi, píše Al-Džazíra. Hotovost byla nalezena na ostrově Malta, během cesty z tiskáren v Moskvě k silám povstaleckého velitele Chalífy Haftara ve východní Libyi. Peníze jsou padělek, uvedla mezinárodně uznávaná vláda v Tripolisu.

Kam dál?
EU by měla Libyi pohrozit vojenskou intervencí, říká šéf Mnichovské bezpečnostní konference (29.6. 2020)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar) 

---

Na pomoc zdravotníkům proti koronaviru byli v Texasu a Kalifornii nasazeni vojáci

Zhruba 740 vojáků z řad zdravotnického a podpůrného personálu bude rozděleno mezi Texas a Kalifornii v rámci pokračujících operací proti covid-19. Počet nakažených v těchto státech stále narůstá, uvedlo velitelství armády Spojených států (ARNORTH). Jednotky byly vyslány na základě žádosti federální agentury pro zvládání krize (FEMA) a představitelů států.

„Jsme odhodláni pomoci potřebným v rámci pokračující celostátní reakce na koronavirus,“ uvedla velitelka ARNORTH generálka Laura J. Richardson.

Kam dál?
USA: Počty vojáků nakažených koronavirem narůstají, zasaženy jsou i základny na Okinawě (13.7. 2020)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek