natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Nový průzkumný dron NATO vyráží na testovací lety nad Středomořím

  23. června 2020  15:48

  První z pěti aliančních bezpilotních letounů Global Hawk na základně Sigonella na Sicílii | foto: AIRCOM

  Nový průzkumný dron NATO vyráží na testovací lety nad Středomořím

  První z pěti nových průzkumných dronů Global Hawk Severoatlantické aliance zahájil na sicilské základně Sigonella testovací lety nad Středozemním mořem. Nové stroje, které jsou kolektivně vlastněny patnácti aliančními zeměmi, by měly snížit závislost evropských členů na americkém průzkumném vybavení. Hlavní slovo ve využití dronů budou mít vrchní velitel aliančních sil v Evropě a Severoatlantická rada. O tom, jaké jsou přesnější plány jejich nasazení, ovšem Aliance mlčí a uvádí pouze, že budou sloužit k získávání informací o dění na hranicích NATO.

  První dva drony získala Aliance již koncem minulého roku, další tři by pak měly dorazit během léta. To ovšem jen v případě, že se na jejich dodání nepodepíše nový koronavirus. Podle Camille Grand, náměstkyně generálního tajemníka NATO pro investice, je však program opožděn pouze o pár týdnů. V současné době prochází drony procesem základní certifikace, která by se měla postupně rozšiřovat.

  Kam dál?
  Drony ve službách české armády. Vlastní vývoj i dárek od Američanů (16.1. 2020)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Trumpův exporadce Bolton: Babiš tvrdil, že Česko bohatne příliš rychle a nestíhá utrácet za obranu

  Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton vydal svou kontroverzní knihu The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to stalo: Memoáry z Bílého domu), ve které odhaluje zákulisí fungování administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. V knize je zmíněn také český premiér Andrej Babiš, a to v souvislosti s výrokem, který měl pronést na summitu NATO v roce 2018.

  „Nejvíce nejapný komentář přišel od českého premiéra, který řekl, že se ze všech sil snaží dosáhnout dvou procent do roku 2024, ale že jejich HDP roste tak rychle, že si není jistý, zda mohou obranné výdaje udržet krok. V podstatě tím říkal, že bohatnou moc rychle na to, aby se mohli náležitě bránit,“ píše Bolton doslova. Podle Boltona se tato poznámka překvapivě setkala u amerického prezidenta s pochopením. „Trump po tom skočil a říkal, že má podobný, vlastně mnohem větší problém v důsledku amerického ekonomického růstu,“ pokračuje Bolton v líčení situace.

  V loňském roce činil český obranný rozpočet jen 1,2 procenta HDP. Podle ministra vnitra Jana Hamáčeka není v současné době politická vůle k dosažení dvouprocentní hranice během dalších čtyř let. Právě za nízké výdaje na obranu jsou evropské země častým cílem kritiky ze strany Donalda Trumpa.

  Kam dál?
  Stoltenberg: USA budou konzultovat svoji vojenskou přítomnost v Evropě (22.6. 2020)

  Zdroj: Česká tisková kancelář (ČR)

  ---

  Velitel Brunssumu a polský NGŠ jednali o bezpečnosti středovýchodní Evropy

  Náčelník polského generálního štábu Rajmund Andrzejczak a šéf Velitelství společných aliančních sil Brunssum, které má na starosti bezpečnost severu a severovýchodu Evropy, Jörg Vollmer se setkali ve Varšavě, aby projednali alianční operační plány a obranné schopnosti.

  Pro Vollmera šlo o jeho první zahraniční cestu od doby, kdy se v dubnu funkce ujal. Oba velitelé se shodli na důležitém postavení Polska v rámci bezpečnosti celého regionu. Vollmer také ocenil polský přínos při budování mnohonárodnostních jednotek ve Štětíně a Elblagu na severovýchodě Polska a zapojení polských vojáků do ochrany Pobaltí.

  Kam dál?
  USA dočasně stěhují bezpilotní stroje do Estonska. Kvůli opravám dráhy (15.6. 2020)

  Zdroj: The First News (Polsko)

  ---

  Ruská letadla nad Pobaltím opět porušovala pravidla leteckého provozu

  Stíhací letouny NATO, které střeží vzdušný prostor nad Pobaltím, čekalo minulý týden pět ostrých startů k desíti ruským letadlům. Šlo o stíhací, nákladní, bombardovací i dopravní letouny ve službách ruských ozbrojených sil. Důvodem zásahu bylo většinou nepodání letového plánu případně vypnutý letový odpovídač, který poskytuje řízení letového provozu informace o letadle, nebo nenavázání radiové komunikace. Pouze u tří zásahů z 16. června nejsou důvody zásahu aliančních stíhačů známy.

  Kam dál?
  Osm ostrých startů za týden. Stíhačky NATO nad Pobaltím opět zasahovaly proti ruským letadlům (16.6. 2020)

  Zdroj: ERR (Estonsko)

  ---

  Americký voják byl obviněn z přípravy útoku vůči svým spolubojovníkům

  Dvaadvacetiletý americký voják Ethan Melzer s vazbami na neonacisty byl obviněn z přípravy útoku na svou jednotku v Turecku. Útok měl vypadat jako akce islamistických radikálů a jeho účelem mělo být rozdmýchání nové války na Blízkém východě.

  Melzerův plán odhalila americká armáda ve spolupráci s FBI v květnu letošního roku, když se Melzer kontaktoval prostřednictvím chatovací služby jednoho z informátorů FBI, o kterém si voják myslel, že je v kontaktu s džihádisty a nabídl mu detailní informace o přesunech jeho jednotky. Zadržen byl 10 června. Za pokus o poskytnutí pomoci teroristickým organizacím a pokus o vraždu mu hrozí až doživotní trest.

  Kam dál?
  Colin Powell: Trump se „odchýlil“ od ústavy (8.6. 2020)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media