Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Tálibán a afghánská vláda chtějí snížit násilí

9. července 2019  16:29
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg s afghánským prezidentem Ašrafem Gháním v Kábulu | foto: NATO Photos

Tálibán a afghánská vláda chtějí snížit násilí

Na „příslibu snížit násilí“ se shodli představitelé vlády Afghánistánu a hnutí Tálibán, uvedl německý velvyslanec v zemi Markus Potzel, který spolu s Katarem hostil jednání obou stran v Dauhá.

K zastavení útoků na „náboženská centra, školy, nemocnice, výuková zařízení, tržiště, vodní zdroje a pracoviště,“ se zavázalo hnutí Tálibán, uvádí Deutsche Welle.

„Zcela upřímně jsme překvapeni, nakolik vážně obě strany vystupují,“ dodal zvláštní vyslanec Kataru pro boj s terorismem Mutlak al-Kahtání s tím, že „jsou odhodláni tento konflikt ukončit.“ Rozhovory by mohly podnítit také pokrok v jednání mezi USA a Tálibánem.

Kam dál?
Německo se snaží oživit mírové rozhovory s Tálibánem (28.5. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Ankara pokračuje v nákupu ruského systému navzdory varování USA a NATO

Dodávka ruského raketového systému S-400 pro Turecko je ve fázi doručování, oznámila Moskva. Převzetím systému by Ankara čelila dalekosáhlým následkům, včetně ekonomických sankcí a vyškrtnutí z projektu stíhacího letounu F-35.

Ruský systém má představovat riziko pro Severoatlantickou alianci a stroje F-35, nejdražší zbraňovou platformu Spojených států. „Zdůrazňujeme, že Turecko bude čelit velmi vážným a negativním následkům, pokud dokončí svou dodávku S-400,“ uvedl nejmenovaný představitel ministerstva zahraničí USA pro agenturu CNBC.

Kam dál?
Erdogan: USA na Turecko neuvalí sankce za nákup ruského systému (1.7. 2019)

Zdroj: CNBC (USA)

---

Cvičení NATO připravovalo spojence na osvobození estonského ostrova

Komando Královského námořnictva Velké Británie úspěšně „osvobodilo“ estonský ostrov v rámci cvičení Severoatlantické aliance Baltic Protector, které připravovalo spojence na odražení obávané ruské invaze.

V Estonsku je nyní zhruba 3 850 britských vojáků, coby součást předsunutého praporu osmi států Aliance. Manévry v Pobaltí neprobíhaly podle předem stanoveného scénáře, aby se nikdo z vojáků nemohl připravit na konkrétní cvičení.

„Tato akce demonstruje náš závazek k Estonsku a bezpečnosti regionu Baltského moře,“ uvedl velitel uskupení komodor James Parkin.

Kam dál?
Cvičení v Baltském moři ukazují spojenecký závazek, říká estonský ministr obrany (13.6. 2019)

Zdroj: The Sun (Velká Británie)

---

Studie: Životopisy zaměstnanců Huawei odhalují blízké vztahy s armádou

Studie vycházející z dat tisíců zaměstnanců společnosti Huawei odhalila hlubší spojení s čínskou armádou a zpravodajským aparátem, než čínský výrobce původně přiznal.

Zjištění patrně dále rozdmýchá mezivládní debatu, zda z bezpečnostních důvodů nezablokovat zařízení Huawei při rozvoji telekomunikační infrastruktury 5G. Výzkum provedl na vzorku uniklé databáze čínských životopisů profesor Fulbrightovy univerzity ve Vietnamu Christopher Balding a výzkumníci z britského think tanku Henry Jackson Society.

Kam dál?
Personál Huawei spolupracoval na výzkumných projektech čínské armády (27.6. 2019)

Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

---

Čínská bojová loď vysílá „jasnou“ zprávu australské armádě

Zvýšená přítomnost čínské armády u břehů Austrálie je jasnou zprávou pro naši armádu, varuje po přiblížení další bojové lodě k australským vodám výkonný ředitel think tanku Australian Strategic Policy Institute Peter Jennings. Jen něco málo přes měsíc uběhlo od poslední přátelské návštěvy tří bojových lodí čínského námořnictva v Sydney, než Peking vyslal nezvané pozorovací plavidlo na sledování australských námořních cvičení.

„Sledujeme ji. Dosud neznáme její cíl, nicméně předpokládáme, že dopluje k východnímu pobřeží Queenslandu. Poté podnikneme patřičná opatření,“ uvedl k pohybu čínské lodi velitel společných operací australských sil generálporučík Greg Bilton.

Kam dál?
Němečtí a čínští vojenští zdravotníci společně cvičí v Bavorsku (8.7. 2019)

Zdroj: News.com.au (Austrálie)voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.