Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Prezidenti USA a Polska podepsali novou obrannou dohodu

13. června 2019  16:39
Polský prezident Andrzej Duda (ilustrační snímek) | foto: NATO Photos

Prezidenti USA a Polska podepsali novou obrannou dohodu

Americký prezident Donald Trump a jeho polský protějšek Andrzej Duda podepsali v Bílém domě novou obrannou dohodu. Ta o tisíc navyšuje počet amerických vojáků v Polsku na rotační bázi. Vojáci budou převeleni z Německa, aby nedošlo ke změně počtu amerických vojáků v Evropě, a náklady na jejich nasazení ponese Polsko, uvedl Trump.

Navýšení počtu vojáků potvrzuje dobré vojenské vztahy mezi USA a Polskem, které v současnosti hostí okolo čtyř tisíc amerických vojáků. Při podpisu smlouvy se nad Bílým domem konal přelet stíhačky F-35, které si Polsko plánuje pořídit.

Kam dál?
Trump patrně oznámí nárůst počtu jednotek v Polsku (12.6. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

---

Cvičení v Baltském moři ukazují spojenecký závazek, říká estonský ministr obrany

Cvičení, která v tomto roce probíhají v oblasti Baltského moře, ukazují na závazek spojenců Severoatlantické aliance, uvedl estonský ministr obrany Juri Luik. V současné době probíhá cvičení Baltops vedené Spojenými státy a v létě se bude konat cvičení Baltic Protector pod velením Velké Británie.

„Obě cvičení ukazují spojeneckou vůli, odhodlání a schopnost bránit region Baltského moře,“ zdůraznil Luik. Estonské námořnictvo se do cvičení také zapojí spolu s velitelskou lodí EML Wambola.

Kam dál?
V Baltském moři bude cvičit přes čtyřicet aliančních lodí (7.6. 2019)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Turecko: Americké varování před S-400 odporuje smyslu NATO

Turecký ministr obrany Hulusi Akar prohlásil, že americká varování Turecka před nákupem ruských systémů S-400 odporují smyslu Severoatlantické aliance. Akar reagoval na dopis svého amerického protějška Patricka Shanahana, ve kterém USA hrozí Turecku sankcemi.

Jazyk, kterým je dopis napsán, podle Akara odporuje hodnotám Aliance, přestože Shanahan chce řešit problémy v rámci existujícího partnerství. „Provádíme potřebnou práci a připravujeme požadovanou odpověď,“ prohlásil turecký ministr.

USA hrozí, že pokud Turecko nezruší nákup systému S-400, zastaví prodej amerických stíhaček F-35. Turecko proto podle provládních novin zvažuje náhradit F-35 ruskými stíhačkami Su-57 nebo čínskými J-31.

Kam dál?
Turecko a USA mohou jednat o raketových systémech na setkání NATO (11. 6. 2019)

Zdroj: Ahval (Turecko)

---

Studie: Pentagon produkuje více skleníkových plynů než celé Portugalsko

Vojenské operace Spojených států vypustily v roce 2017 do ovzduší 59 metrických tun oxidu uhličitého, což je více než celé Portugalsko či Švédsko, uvádí studie Brown University. V žebříčků znečišťujících států by se samotný Pentagon zařadil na 55. místo. Sedmdesát procent jeho energetické spotřeby mají na svědomí přesuny vojáků a zbraní, kdy dochází ke spalování leteckého a dieselového paliva.

„Je tu mnoho prostoru k omezení emisí,“ uvedla spoluautorka studie Neta Crawford. „Mnoho misí by mohlo být přehodnoceno. Udělalo by to svět bezpečnějším,“ dodala Crawford s tím, že Pentagon od roku 2009 množství emisí již zásadně snížil.

Kam dál?
Nepolitizujte armádu, varuje Pentagon Bílý dům (3.6. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Španělsko zvažuje nákup stíhaček F-35, navzdory evropským tlakům

Španělská armáda má stále zájem o nákup amerických stíhaček F-35 i přesto, že se plánuje zapojit do francouzsko-německého programu na vývoj nového letounu. Španělské námořnictvo a letectvo zahájily analýzu dostupných stíhaček, ve které by měla F-35 být hlavním kandidátem, uvedl španělský představitel.

„Z technického hlediska je to pro nás velmi zajímavá možnost,“ prohlásil kapitán námořnictva Antonio Estevan k F-35. Uvedl však, že největším problémem zůstává cena těchto stíhaček. Letectvo zvažuje více možností, mezi nimi například letouny Eurofighter.

Kam dál?
Odmítnutí stíhaček F-35 je pro Německo krokem zpět, říká představitel Lockheed Martin (29.4. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.