Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO schválilo opatření proti novému raketovému systému Ruska

27. června 2019  12:19
Prezentace nových střel ruské armády 9M729 a 9M728 | foto: mil.ru

NATO schválilo opatření proti novému raketovému systému Ruska

Severoatlantická aliance přijala balíček politických a vojenských opatření, která mají posílit obranu proti novému kontroverznímu raketovému systému Ruska. Pokud se Rusko nezbaví raket s plochou dráhou letu 9M729, NATO rozšíří svou protivzdušnou obranu spolu se zpravodajskými a sledovacími programy.

Spojené státy a NATO obviňují Rusko z porušení jaderné smlouvy INF. „Ještě je příležitost. Čas běží, ale Rusko stále ještě může zachránit smlouvu INF,“ prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a stanovil Rusku lhůtu do 2. srpna.

Kam dál?
Smlouva INF může být zachráněna, je potřeba politická vůle, říká Stoltenberg (29.5. 2019)

Zdroj: France24 (Francie)

---

Esper konfrontoval Turecko na schůzce NATO

Nový americký ministr obrany Mark Esper jednal během setkání Severoatlantické aliance se svým tureckým protějškem Hulusím Akarem.

„Tito dva představitelé měli přímou a otevřenou diskuzi, v níž ministr Esper zopakoval, že turecký nákup ruského raketového systému S-400 je nekompatibilní s programem stíhaček F-35 a Turecko nemůže mít oba systémy,“ uvedl mluvčí Pentagonu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude pokračovat v jednání s USA na summitu zemí G20. Chce přitom podle svých slov využít dobrých vztahů s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Kam dál?
Nový ministr obrany USA bude v Bruselu jednat o Íránu (25.6. 2019)

Zdroj: Military (USA)

---

Kanada bude velet misi v Iráku do listopadu 2020

Kanadská vláda schválila prodloužení velení cvičné mise Severoatlantické aliance v Iráku do listopadu 2020. Země nasadila v Iráku a v jeho okolí 850 vojáků, z nichž 250 cvičí iráckou armádu v rámci mise NATO. Kanada misi velí od července loňského roku a po roce měla předat velení jiné zemi. Vláda však dobu velení prodloužila.

„Naše zpráva je jasná: Kanada je připravena vést a stát po boku svých spojenců,“ prohlásil kanadský ministr obrany Harjit Sajjan. Ministr dále uvedl, že boj proti ohrožení globální stability posiluje i bezpečnost na území Kanady.

Kam dál?
Kanadská vláda vydá na obranu o dvě miliardy méně, než bylo v plánu (5.3. 2019)

Zdroj: National Post (Kanada)

---

Personál Huawei spolupracoval na výzkumných projektech čínské armády

Zaměstnanci čínského výrobce telefonů Huawei spolupracovali na výzkumných projektech s čínskou armádou. Během uplynulého desetiletí pracovali s různými armádními orgány na nejméně deseti výzkumných projektech od umělé inteligence po radiovou komunikaci. Informaci uvedla agentura Bloomberg, která vychází z odborných studií publikovaných v Číně.

„Huawei neví o tom, že by jeho zaměstnanci individuálně publikovali výzkumné práce,“ uvedl mluvčí firmy a dodal, že Huawei nemá žádnou spolupráci či partnerství s čínskou armádou.

Kam dál?
Huawei není vojenská společnost, říká čínský ministr obrany (3.6. 2019)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Rusko vyměnilo vojenské techniky ve Venezuele

Rusko oznámilo, že stahuje vojenské techniky, kteří působili ve Venezuele. Podle ruské ambasády odletěli tito technici v letadle Il-62, které do země přivezlo další tým expertů. Ti se mají zabývat běžnou údržbou ruského vybavení, které Venezuela nakoupila v hodnotě milionů dolarů.

Okolo sta ruských vojenských expertů působilo ve Venezuele během uplynulých tří měsíců. Jejich přílet vyvolal kritiku ze Spojených států, které to považovaly za krok k podpoře stávajícího prezidenta Nicolase Madura. USA však Madura jako lídra země neuznávají.

Kam dál?
Rusko stáhlo vojenský personál z Venezuely, tvrdí Trump (4.6. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.