natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Summit NATO: jihoevropské státy se chtějí věnovat Libyi a dalším současným krizím

  4. září 2014  16:37

  Setkání státníků na summitu NATO 2014 ve Walesu. | foto: NATO Photos

  Summit NATO: jihoevropské státy se chtějí věnovat Libyi a dalším současným krizím

  Speciální příloha

  Itálie a několik dalších členských států Severoatlantické aliance chtějí, aby se na probíhajícím summitu NATO ve Walesu obrátila pozornost státníků nejen na krizi na Ukrajině, ale také na situaci v Libyi a další regionální konflikty. „Středomořské státy cítí, že je potřeba těmto konfliktům věnovat více pozornosti. Myslíme si, že jsou tyto konflikty velmi blízko a NATO spolu s EU by se v nich mělo angažovat,“ uvedl nejmenovaný italský vládní zdroj a dodal: „Summit NATO je důležitou událostí, která by se neměla promarnit. Přestože krize na Ukrajině je důležitá, není to jediná krize.“

  Společně s Itálií se této problematice chtějí věnovat také Francie, Španělsko a Portugalsko. Navzdory významu ukrajinské krize se například francouzský prezident Francois Hollande nedávno nechal slyšet, že jemu dělá největší starosti krize v Libyi.

  Zdroj: Defense News (USA)
  ---

  Francie odložila dodání prvního Mistralu Rusku

  Paříž odložila kontroverzní dodávku první válečné lodě třídy Mistral Rusku. Odůvodnila to tím, že na předání nejsou vhodné podmínky kvůli prohlubující se krizi na Ukrajině. Francouzský prezident Francois Hollande navíc uvedl, že nedávné kroky Ruska na východě Ukrajiny ohrožují základy bezpečnosti v Evropě.

  Analýza

  Moskva reagovala prohlášením, že tento krok nijak neublíží modernizaci ruské armády. „Ačkoli se samozřejmě jedná o nepříjemnost, která přitíží vztahům s našimi francouzskými partnery, zrušení tohoto kontraktu nebude pro modernizaci naší armády znamenat žádnou tragédii,“ uvedl náměstek ruského ministra obrany Jurij Borisov.

  Zdroj: France24 (Francie)
  ---

  Spojenci, investujte do výzkumu a nového vybavení, zní z Británie

  Komentář Jiřího Schneidera

  Důvěryhodnost Severoatlantické aliance závisí na dostatečných investicích členských států do obrany, aby bylo všem zřejmé, že se NATO hodlá vypořádat s rostoucími hrozbami, které ho v budoucnu čekají. „Když mluvíme o investicích, tak se kvalita počítá stejně jako kvantita. Proto naléháme na naše spojence, aby investovali pětinu svého obranného rozpočtu do nového vybavení, vývoje a rozvoje schopností,“ uvedl britský ministr obrany Michael Fallon.

  Investice do obrany – v Evropě spíše jejich nedostatek – jsou jedním z témat, kterým se bude Aliance věnovat na nadcházejícím summitu NATO ve Walesu.

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Obama v Tallinnu: s NATO nezávislost už neztratíte

  Jednou už jste nezávislost ztratili. Se Severoatlantickou aliancí ji už nikdy neztratíte. S tímto odkazem vystoupil ve středu v estonském hlavním městě nedaleko ruských hranic americký prezident Barack Obama. Představitele všech třech pobaltských zemí tak Obama ujistil, že Aliance stojí za svými spojenci, kteří dříve byli součástí nebo satelitem Sovětského svazu.

  Estonsko, Litva i Lotyšsko stejně jako Polsko se po anexi Krymu a ruské podpoře separatistů na východě Ukrajiny obávají, že by mohly být další na řadě. „Ubráníme naše spojence v NATO, a to znamená každého spojence,“ uvedl Obama.

  Kam dál?
  Polsko a Pobaltí chtějí zaměřit protiraketový štít na Rusko (25.8. 2014)

  Zdroj: SME (Slovensko)

  ---

  Summit NATO: Aliance nebude jednat o přijetí dalších členů

  Komentář Jana Hamáčka

  Severoatlantická aliance na svém summitu ve Walesu nebude podle nejmenovaného představitele NATO zvažovat přijetí nových členských států. Nicméně Aliance se plánuje soustředit na zvýšení spolupráce mezi státy NATO a partnerskými zeměmi jako jsou Finsko, Švédsko nebo Gruzie.

  „Pro Gruzii je připraven slušně velký balíček. V Gruzii bude více lidí z NATO a v NATO bude zase více lidí z Gruzie. Gruzínská infrastruktura bude k dispozici alianční logistice i výcviku. Gruzie se stane blízkým partnerem; její představitelé se budou účastnit některých našich strategických jednání. Je velmi důležité, že to všechno pomůže Gruzii posílit její obranný potenciál,“ uvedl nejmenovaný představitel Aliance.

  Kam dál?
  Summit NATO: Británie podepíše smlouvu na obrněná vozidla za 3,5 miliardy liber (3.9. 2014)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media