Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stoltenberg ocenil německý příspěvek NATO

Vydáno 11.04.2018

Ministryně obrany Německa Ursula von der Leyen a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Stoltenberg ocenil německý příspěvek NATO

Při rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkel poděkoval Německu za jeho nepostradatelné příspěvky do Severoatlantické aliance generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ocenil zejména německé vedení mezinárodní bojové skupiny v Litvě a rozhodnutí rozšířit o více než 300 vojáků kontingent Bundeswehru v Afghánistánu, kde v rámci alianční mise Resolute Support cvičí, radí a podporují afghánské bezpečnostní síly.

Generální tajemník dále ocenil zvýšené výdaje Německa na obranu, které přispívají k přizpůsobení Aliance nejzávažnějším bezpečnostním hrozbám za poslední generaci.

Kam dál?
Mise v Afghánistánu bude na dlouho, říká německá ministryně obrany (26.3. 2018)

Zdroj: NATO

---

Vyslankyně USA v NATO obviňuje Asada z genocidy

Pro pravděpodobný chemický útok na damašské předměstí Dúmá obvinila velvyslankyně Spojených států při Severoatlantické alianci Kay Hutchinson syrského prezidenta Bašára Asada z genocidy. Spojenci, jakými je například Velká Británie, by se měli připojit k Washingtonu v rámci „společného a koordinovaného kroku“ proti syrské vládě, míní Hutchinson. Proti syrským základnám, ze kterých startují letouny ke shazování chemických zbraní, by měl být veden vojenský útok, věří velvyslankyně.

„Vyzýváme Rusko k zakročení, podporují Asada, pomáhají mu,“ uvedla Hutchinson. „Měli by udělat něco pro zastavení takové genocidy,“ dodala velvyslankyně. Prezident USA Donald Trump se již s britskou premiérkou Theresou May dohodl na spolupráci při dovedení Asadovy vlády k odpovědnosti. Damašek odmítá obvinění coby „chemické výmysly“ teroristů usilujících o zastavení postupu armády v oblasti.

Kam dál?
Armáda USA odmítá odpovědnost za raketový útok na Sýrii (9.4. 2018)

Zdroj: Press TV (Írán)

---

USA zabily vysoce postaveného velitele IS

Letecký úder Spojených států v severním Afghánistánu zabil vysoce postaveného velitele organizace Islámský stát (IS). Kari Hikmatuláh, bývalý vůdce Islámského hnutí Uzbekistánu, byl zabit v provincii Farjáb, společně s jedním ze svých tělesných strážců.

Uzbek dříve bojoval společně s hnutím Tálibán, než se přidal k místní buňce IS. S oběma organizacemi, které v posledních letech rozšířily svá území, se snaží bojovat afghánské síly.

Kam dál?
Afghánistán obviňuje Pákistán z přeshraničních náletů (6.4. 2018)

Zdroj: New Jersey Herald (USA)

---

Stoltenberg navštíví Turecko

Na oficiální návštěvu Turecka přijede 16. dubna generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Generální tajemník se sejde s prezidentem Recepem Erdoganem, náčelníkem generálního štábu Hulusi Akarem, ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşoğlem a ministrem obrany Nurettinem Caniklim, uvádí diplomatické zdroje. Předmětem jednání budou patrně vztahy NATO-Turecko, operace Olive Branch v Sýrii, boj proti terorismu a přípravy na summit v Bruselu.

V rámci Aliance patří Turecko mezi státy nejvíce zasažené terorismem, uvedl dříve Stoltenberg a uznal právo Turecka na sebeobranu, s odkazem na operaci v Afrínu.

Kam dál?
Tureckem podporovaní syrští rebelové převzali kontrolu na Afrínem (19.3. 2018)

Zdroj: Daily Sabah (Turecko)

---

Turecké sbližování s Ruskem oslabuje jeho vazby na USA

Při případné konfrontaci s Ruskem na nebi nad Sýrií se Spojené státy spoléhají na podporu evropských partnerů, jakými je Francie a Velká Británie. Podpora klíčového spojence v regionu – Turecka – je však nejistá. Ačkoliv je země členem Severoatlantické aliance, turecký prezident Recep Erdogan buduje v posledních letech stále bližší vztahy s Ruskem. Vojenská kooperace Ankary s Moskvou vzrůstá, zatímco spolupráce s Washingtonem byla upozaděna.

Ankara, která dříve trvala na odstoupení Asadovy vlády, původně vinila syrský režim z odpovědnosti za chemický útok na Dúmá. „Syrský režim bude muset zaplatit,“ uvedl v pondělí mluvčí prezidenta İbrahim Kalin. Později ovšem Turecko upravilo rétoriku a oficiálně se omezilo pouze na výzvu k „důkladnému prošetření,“ připomínající pozici Kremlu. Možný nesoulad mezi Moskvou a Ankarou představuje turecká operace v syrském Afrínu. Rusko očekává, že Turecko předá Afrín Asadovi, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Erdogan ovšem tyto nároky ostře odmítá.

Kam dál?
Putin v Turecku jednal o energetice i vojenské spolupráci (6.4. 2018)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

voj; natoaktual.cz