Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Alianční zákonodárci odsoudili útok nervovým plynem v Británii

26. března 2018  14:17
Parlamentní shromáždění NATO. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Alianční zákonodárci odsoudili útok nervovým plynem v Británii

Stálý výbor Parlamentního shromáždění NATO jednohlasně schválil deklaraci, ve které odsoudil útok nervovým plynem ve Velké Británii. Výbor vyjádřil Británii solidaritu a odsoudil čin, který je prvním útokem nervovým plynem na území Severoatlantické aliance. Tento incident bývá spojován s Ruskem. Deklarace požaduje, aby Rusko plně spolupracovalo s Organizací pro zákaz chemických zbraní při jeho vyšetřování.

Je velmi důležité, že deklarace jasně říká, že Rusko je spojené s tímto útokem, uvedl šéf estonské delegace Marko Mihkelson. „Ruské agresivní protizápadní jednání, které se v podstatě projevuje pokračováním studené války, je naprosto nepřijatelné,“ prohlásil Mihkelson.

Kam dál?
EU a NATO podporují Velkou Británii v otázce ruského útoku (20.3. 2018)

Zdroj: The Baltic Times (Lotyšsko)

---

Mise v Afghánistánu bude na dlouho, říká německá ministryně obrany

Vojáci Bundeswehru by se měli připravit, že v Afghánistánu budou nasazeni po dlouhou dobu, vzkázala německá ministryně obrany Ursula von der Leyen. Důvodem je zhoršující se bezpečnostní situace, za kterou podle ministryně není Afghánistán připraven převzít zodpovědnost. Délka mise v Afghánistánu proto bude záviset na tom, zda se budou podmínky v zemi zlepšovat. „Potřebujeme být trpěliví a zůstat silní,“ prohlásila ministryně.

Německý parlament schválil, že posílí počty vojáků v Afghánistánu a navýší obranný rozpočet. Děje se tak navzdory kritice, že rozšíření mise bude jen přetěžovat stárnoucí německé vojenské vybavení.

Kam dál?
Bundeswehru chybí základní vybavení pro misi NATO (20.2. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Alianční letouny AWACS monitorují Sýrii

Průzkumné letouny včasné výstrahy AWACS Severoatlantické aliance monitorují v Sýrii letadla koalice proti ISIS i ruské aktivity. Díky této misi NATO a dalším má koalice proti organizaci Islámský stát přehled o téměř celém vzdušném bojišti v Sýrii, tvrdí vojenští představitelé. „Máme schopnost detekovat všechno, co lítá, a poté to zpracovat, zobrazit na našich obrazovkách a odeslat na zem,“ uvedla podplukovnice Christina Vile ze vzdušných sil USA.

Data shromážděná z letů AWACS u syrsko-irácké hranice umožňují utvořit obraz občanské války, která stále probíhá v Sýrii, včetně aktérů jako Rusko a Írán. Letecký sledovací systém podává USA a spojencům komplexnější obraz než pozemní systémy, vysvětlil plukovník Bas Pellemans.

Kam dál?
Kanada se zapojí do aliančního programu AWACS (15.2. 2018)

Zdroj: NBC News (USA)

---

Průzkum: 84 % Srbů odmítá členství v NATO

Osmdesát čtyři procent obyvatel Srbska odmítá, aby se země stala členem Severoatlantické aliance. Nejmenší podporu návrhu projevili obyvatelé hlavního města Bělehrad, ukázal průzkum srbského Institutu pro evropské záležitosti. Průzkum se koná devatenáct let poté, co NATO začalo s bombardováním Srbska. Ukázalo se, že většina občanů by za tuto událost ani dnes nepřijala omluvu.

Jen deset procent Srbů se vyjádřilo pro členství v Alianci, zatímco dvě třetiny odporují jakékoli spolupráci země s NATO.

Kam dál?
SACEUR sklidil kritiku Srbska pro výrok o Rusku (13.3. 2018)

Zdroj: B92 (Srbsko)

---

USA se zúčastní vojenského cvičení u pobřeží Venezuely

Spojené státy budou cvičit jen několik mil od břehů Venezuely během každoročního cvičení na ostrově Trinidad a Tobago. Multilaterální cvičení zahrne „realistické scénáře, které testují regionální stabilitu a jsou výzvou pro schopnosti účastníků“, jak oznámilo americké jižní velitelství. Lze předpokládat, že Venezuela, která pravidelně obviňuje USA z plánování převratu na svém území, se proti tomuto oznámení ostře vymezí.

Venezuela a Trinidad a Tobago mají úzké ekonomické a kulturní vztahy. Kvůli probíhající krizi ve Venezuele ale na ostrov proudí příliv lidí, kteří z ní prchají. Podle premiéra Trinidadu a Tobago to vzbuzuje obavy o bezpečnost státu.

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.