Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stíhačky NATO vzlétly kvůli ruským bombardérům

24. dubna 2014  15:15
Francouzský stroj Mirage doprovází u Islandu ruský strategický bombardér Tu-95 (ilustrační foto) | foto: Francouzské ministerstvo obrany

Stíhačky NATO vzlétly kvůli ruským bombardérům

Několik stíhaček států Severoatlantické aliance vzlétlo v reakci na přibližování dvou ruských bombardérů k jejich vzdušnému prostoru nad Severním mořem. Nizozemský ministr obrany uvedl, že se jednalo o ruská letadla TU-95 a dodal, že stíhačky z Nizozemí, Velké Británie a Dánska je doprovázely, dokud neodletěla. Britský ministr obrany informoval, že ruské letouny zůstaly po celou dobu v mezinárodním vzdušném prostoru.

Britské a nizozemské ministerstva obrany se shodly na tom, že podobné incidenty se staly již dříve, včetně několika v loňském roce. Podle analytiků Rusko používá takovéto průzkumné lety, aby světu připomnělo svou vojenskou sílu a prozkoumalo systémy vzdušné obrany jiných zemí.

Zdroj: Radio Free Europe (ČR/USA)

---

Kanárské ostrovy odmítají základnu NATO

Předseda autonomní vlády na Kanárských ostrovech Paulino Rivero varoval, že by bylo nesmyslné vytvořit základnu Severoatlantické aliance na ostrově La Palma. Naopak generální tajemník opoziční Lidové strany na ostrovech Asier Antona tvrdí, že by vytvoření základny Kanárským ostrovům ekonomicky prospělo a umožnilo by to znovu využít zařízení El Fuerte v oblasti Breña Baja.

Podle některých zdrojů navštívili představitelé Aliance El Fuerte právě kvůli vytvoření vojenské základny pro možné operace v Africe, jejíž pobřeží je vzdáleno pouhých devadesát pět kilometrů. Kanárská sekce strany Sjednocená levice (IUC) žádá španělský parlament, aby objasnil důvod návštěvy amerických představitelů.

Zdroj: Prensa Latina (Kuba)

---

Finsko podepíše Memorandum o porozumění s NATO

Finsko připravuje Memorandum o porozumění (Memorandum of Understanding, MOU) se Severoatlantickou aliancí, což by mu umožnilo získat vojenskou podporu od členů NATO a zajišťovat údržbu jejich vojenského vybavení. Finský ministr obrany Carl Haglund však zdůraznil, že tato smlouva není krokem k přistoupení Finska do Aliance.

"Prozatím se MOU vztahuje ke společným vojenským výcvikovým cvičením. Ovšem v případě krize máme možnost získat pomoc od Evropské Unie, severských států a teď také od zemí NATO," uvedl Haglund.

Podle Evropského výboru pro zahraniční záležitosti (ECFR) se Rusko jasně vyslovilo proti členství Finska členem NATO. "Rusko je připravené vést ekonomické války, což se týká hlavně Finska," informovalo ECFR. Ruský prezident Vladimir Putin také nedávno upozornil na vysokou závislost evropských zemí na ruské dodávce zemního plynu a vyzdvihl především finskou závislost na ruské ropě, která sahá až k devadesáti procentům.

Kam dál?
Finsko a Švédsko zvažují členství v NATO (12.9. 2013)
Územní obrana Finska není překážkou pro vstup do NATO (13.2. 2014)
Členství v NATO národní obranu nikdy nenahradí, tvrdí finský president (28.8. 2013)

Zdroj: Finnbay (Finsko)

---

Spojenci tlačí na Kanadu kvůli Arktidě

Kanada je pod stoupajícím tlakem spojenců, aby navrhla společnou reakci proti ruskému agresivnímu ozbrojování v Arktidě. Generál Rick Hilllier, bývalý kanadský náčelník generálního štábu, uvedl, že díky zvyšující se vojenské síle může Rusko vznášet nároky na suverenitu v Arktidě a využívání tamních zdrojů. "Pokud se my, severské země mimo Rusko, neobjevíme se stejnou silou, prakticky Rusku Arktidu předáme," prohlásil Hillier.

Někteří členové NATO včetně Norska vidí Severoatlantickou alianci jako protiváhu ruskému expansionismu, kanadský premiér však odmítá přidat Arktidu k agendě NATO. Podle Harpera tento tlak na zapojení pochází především od států, které chtějí rozšířit svůj vliv do oblasti, do které nepatří. Kanada proto dlouhodobě diskuze o Arktidě v rámci NATO blokuje.

Rusko naproti tomu stále posiluje vojenskou infrastrukturu v Severním polárním kruhu a otevřelo dvě základny vzdálené pouhých padesát kilometrů od finských hranic. Ruský prezident Vladimir Putin předložil bezpečnostní radě detailní plán na vytvoření jednotného systému námořních základen, lodí a ponorek příští generace. Arktida je "oblast speciálního zájmu" a ruským cílem je nejen tam obnovit svůj vliv, ale také ho i upevnit.

Kam dál?
NATO přímou účast v Arktidě odmítá (30.5. 2013)
NATO neposílí u Severního ledového oceánu (10.5. 2013)
Rusko vojensky posiluje v Arktidě (4.10. 2010)

Zdroj: National Post (Kanada)

---

Izetbeković: Bosna a Hercegovina by měla být členem NATO

Bakir Izetbeković zástupce Bosenských Muslimů v předsednictvu Bosny a Hercegoviny, podporuje vstup svého státu do Severoatlantické aliance. "[Členské země NATO] jsou dobře organizované a prosperující státy, je to vlastně elitní skupina zemí a to je směr, kterým by měla Bosna mířit," uvedl Izetbeković a připomenul, že rozhodnutí o vstupu do NATO bylo učiněno již před jedenácti lety a znovu potvrzeno v roce 2009.

Požadavek Aliance byl, aby Bosna a Hercegovina zapsala šedesát tři vojenských areálů, čehož země za poslední čtyři roky nedocílila. Izetbeković viní politiky z federativní entity Republiky srbské, kteří jsou podle něj nezodpovědní a snaží se cestu země do NATO pozastavit. Oddalování vstupu země do Aliance je podle něj také "jeden z důvodů pro zpomalování ekonomiky". "Zpráva, že Bosna a Hercegovina je členem NATO, bezpečná země, kde je možné investovat, by mohlo vést k rozsáhlým investicím a přítoku zahraničního kapitálu," prohlásil Izetbeković.

Kam dál?
Bosna se přiblížila vstupu do NATO (23.4. 2010)

Zdroj: B92 (Srbsko)

ist; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.