Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Slováci loni utratili za vojenské mise v zahraničí přes 46 milionů eur

Vydáno 06.03.2013

Voják slovenské armády v misi ISAF (ilustrační foto) | foto: Ministerstvo obrany Slovenska

Slováci loni utratili za vojenské mise v zahraničí přes 46 milionů eur

Účast Slovenska ve vojenských, policejních nebo pozorovatelských misích v různých částech světa vyšla tamní státní pokladnu v loňském roce na 46,7 milionů eur. Necelých 46 milionů šlo z rozpočtu ministerstva obrany, zbytek platily resorty vnitra, zahraničí a financí. Údaje vyplývají z nové zprávy o působení Slovenska v aktivitách krizového managementu za rok 2012, kterou zpracovalo ministerstvo zahraničí.

V zahraničí působí stovky slovenských vojáků, policistů a expertů. Největší kontingent Slováků se nachází v Afghánistánu. Na konci loňského roku tam působilo 344 vojáků. Dále Slováci působí na Kypru, v Bosně a Hercegovině, na Ukrajině či v Kosovu.

Kam dál?
Analýza: Slovensko dál škrtá na armádě. A to i na zahraničích misích (29.10. 2012)

Zdroj: SME (Slovensko)

---

ISAF přestane zveřejňovat údaje o počtech útoků v Afghánistánu

Představitelé mise ISAF Severoatlantické aliance v Afghánistánu oznámili, že už nebudou zveřejňovat podrobnosti o útocích Tálibánu. Rozhodnutí přišlo týden poté, co vyšly najevo závažné nepřesnosti ve zprávě o útocích za loňský rok. K sedmiprocentnímu poklesu, jak deklarovala původně zveřejněná zpráva, totiž vůbec nedošlo.

Mluvčí mise ISAF Jamie Graybeal oznámil, že podrobnosti o útocích budou dále zaznamenávány, ale jejich počet už nebude k dispozici online. Podle Graybeala začínaly být počty až příliš nepřesné, protože většinu bojových akcí už neprovádějí spojenecké síly, ale Afghánci.

Kam dál?
Počet útoků v Afghánistánu se v roce 2012 nesnížil, opravilo se NATO (27.2. 2013)
ISAF přestaly zveřejňovat údaje o ztrátách na životech (18.1. 2012)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Velení americké armády chce v Afghánistánu mnohem více vojáků

Americký generál James Mattis, šéf Centrálního velitelství, jenž zodpovídá za americké jednotky na Blízkém a středním východě, před senátním výborem pro ozbrojené složky prohlásil, že by po roce 2014 mělo být v Afghánistánu 20 tisíc vojáků Severoatlantické aliance. Jeho doporučení tak ostře kontrastuje s plány administrativy Baracka Obamy.

Podle Mattise by americká účast měla čítat 13 600 vojáků a zbytek by tvořily jednotky ostatních zemí Aliance. Tato čísla jsou však mnohem vyšší, než si představuje Bílý dům. Obamova administrativa si podle Fox News nepřeje v Afghánistánu celkově víc než 10 tisíc vojáků.

Nestává se často, aby armádní špičky před kongresem vyjadřovaly svá doporučení. Staví tak Bílý dům do nelichotivé pozice, kdy vyjde najevo, že jedná v rozporu s doporučeními nejvyššího vojenského velení.

Kam dál?
NATO může mít po roce 2014 v Afghánistánu až 12 tisíc vojáků (25.2. 2013)
Část Obamova týmu chce v Afghánistánu nechat jen minimum vojáků (9.1. 2013)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Mongolští specialisté se účastní výcvikových programů NATO

V rámci nového projektu, na němž se podílí Severoatlantická aliance společně s mongolskou akademií věd, ministerstvem zahraničí a obrany, budou mongolští specialisté zapsáni ve výcvikových kurzech na Institutu geoekologie.

Projekt nazvaný „Prostorová databáze ekologických situací na území určeném pro vojenské účely“ byl spuštěn společně s dalším novým projektem zaměřeným na zlepšení počítačové sítě mongolské akademie věd a zajištění informační bezpečnosti.

Oba projekty se realizují v rámci programu Severoatlantické aliance Science for Peace and Security. První z projektů má na starosti Institut informatiky mongolské akademie věd společně se Slovenskou environmentální agenturou.

Kam dál?
NATO posílí spolupráci s Mongolskem (23.3. 2012)

Zdroj: Ubpost News (Mongolsko)

---

NATO rozhodne o budoucím působení v Afghánistánu do poloviny roku

Rozhodnutí o velikosti podpůrné mise v Afghánistánu po roce 2014, kdy většina zahraničních jednotek zemi opustí, Severoatlantická aliance očekává v polovině letošního roku, oznámil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Podle Pentagonu se mluví o misi čítající 8 až 12 tisíc vojáků, kteří budou zajišťovat výcvik a asistenci místním silám. U těch panují obavy, že ještě nejsou schopny samy se postavit bojovníkům Tálibánu.

„Nějakou dobu trvá, než se vybuduje nová výcviková mise. Proto je pochopitelně potřeba mít všechno vyjasněné během několika následujících měsíců. Očekávám, že otázka velikosti mise bude vyřešena co nejdříve, abychom mohli začít plánovat,“ prohlásil Rasmussen během své návštěvy afghánského Kábulu.

Kam dál?
Mapa Afghánistánu se vybarvuje, NATO předá další oblasti místním (5.3. 2013)

Zdroj: Chicago Tribune (USA)

zuk; natoaktual.cz