Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Skotská národní strana mění postoj vůči NATO, někteří členové se bouří

10. srpna 2012  12:54
Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Skotská národní strana mění postoj vůči NATO, někteří členové se bouří

Vedení Skotské národní strany (SNP) se před referendem o vyhlášení samostatnosti Skotska rozhodlo změnit dosavadní dlouhodobou politiku odmítání Severoatlantické aliance a prohlásilo, že nezávislé Skotsko by automaticky nabylo členství v NATO. Proti této změně stranické linie, založené především na nesouhlasu s doktrínou Aliance připouštějící použít v krajním případě na svou obranu jaderné zbraně, vystupuje několik poslanců skotského parlamentu za SNP v čele s vlivným Johnem Wilsonem.

Chystané změny chtějí tito rebelové zvrátit na podzimní výroční konferenci strany. Wilson v minulých dnech varoval před nadvládou Spojených států v Alianci a před možností, že by Skotsko jako součást NATO bylo zataženo do zámořských vojenských konfliktů podobným Afghánistánu.

Zdroj: The Scotsman (Velká Británie)

---

Zvířata pro výcvik armádních mediků používá 6 zemí NATO

K používání zvířat při vojenskému výcviku se hlásí z 28 zemí Severoatlantické aliance pouze Spojené státy americké, Kanada, Dánsko, Norsko a Polsko. Tento výcvik však může zvířata ohrozit nebo i připravit o život.

USA pokračují ve výcviku, který podle autorů studie odporuje předpisům samotné americké armády z roku 2005 a při kterém od roku 2009 přišlo o život více než 10 000 zvířat, a to přesto, že existují technologie, které zvířata při tréninku mohou zcela nahradit.

Moderní simulátory jsou podle studie organizace PETA, která spolupracovala s vojenskými mediky, pro přípravu lékařů a zdravotníků navíc vhodnější než živá zvířata.

Zdroj: Business Insider (USA) 

---

Počet obětí z řad afghánských civilistů klesl o 15 %

Počet obětí mezi afghánskými civilisty během první poloviny roku 2012 klesl podle Organizace spojených národů o 15 %. Celkem 1 145 afghánských obyvatel, kteří se neúčastnili bojů, přišlo o život při násilných incidentech, především při útocích povstalců. Dalších 1 954 civilistů bylo zraněno.

Navzdory poklesu počtu obětí má však válka „ stále devastující dopad na civilní obyvatelstvo,“ uvedl zástupce mise OSN v Afghánistánu.

Kam dál?
Afghánistán: Vojáci podstoupí výcvik proti civilním obětem (30.11. 2012)

Zdroj: PakTribune (Pákistán)

---

Egyptská armáda bojuje v demilitarizovaném pásmu na Sinaji s ozbrojenci

Boje na Sinajském poloostrově v Egyptě nabývají na intenzitě poté, co se armáda snaží zlikvidovat militantní islamisty, kteří si po odstranění bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka zřídili v této oblasti svou základnu.

V městě Aríši na severu poloostrova bylo rozmístěno kolem 60 tanků, 15 obrněných transportérů, raketové baterie i stovky vojáků. Proti islamistům byly vyslány i vrtulníky Apache, a jedná se tak o největší nasazení vojska a techniky na Sinaji od podpisu egyptsko – izraelských dohod z Camp Davidu v roce 1979, podle nichž dislokace vojenských jednotek v demilitarizované zóně na jedné či druhé straně hranice vyžaduje předchozí souhlas smluvního partnera. 

Bezpečnostní operace byla zahájena jako reakce na zabití 16 příslušníků egyptské stráže maskovanými ozbrojenci na pohraničním přechodu s Izraelem a následné přepadení dalších pěti kontrolních stanovišť egyptské armády a policie.

Kam dál?
Ozbrojené konflikty na Sinaji pokračují, šéf egyptské rozvědky odvolán (9.8. 2012)

Zdroj: RT (Rusko)

---

Nedostatek instruktorů zpomaluje výcvik Afghánců pro likvidaci výbušnin

OdkazNedostatek expertů Severoatlantické aliance ztěžuje snahy o urychlení výcviku afghánských vojáků k vyhledávání a likvidaci podomácku vyrobených a na silnicích nastražených bomb, které jsou nejen největší hrozbou pro spojenecké vojáky v Afghánistánu, ale budou i jedním z hlavních nebezpečí pro Afghánce po odchodu NATO v roce 2014. Odbornými znalostmi v této oblasti disponuje zatím jen malý počet příslušníků afghánských bezpečnostních sil.

„Naším cílem teď není přivést více amerických odborníků nebo více aliančních expertů do Afghánistánu,“ říká generál Jim Ferron. Podle něj je nejdůležitější vyškolit afghánské vojáky, kteří by mohli dál učit své spolubojovníky.

Kam dál?
Afghánské jednotky se zbavují závislosti na NATO jen pomalu (3.8. 2012)

Zdroj: The Washington Times (USA)

pba; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.