Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Nelze dále snižovat rozpočty na obranu, varují čeští velvyslanci při NATO

9. srpna 2012  14:44
Jiří Šedivý | foto: NATO Photos

Nelze dále snižovat rozpočty na obranu, varují čeští velvyslanci při NATO

Před důsledky pokračujícího snižování výdajů na obranu v České republice a dalších zemích Severoatlantické aliance varovali odcházející český velvyslanec při NATO Martin Povejšil i jeho nástupce, dosavadní náměstek ministra obrany Jiří Šedivý.

Povejšil označil současnou situaci za „velmi vážnou“ a prohlásil, že budou-li členské státy, až na několik výjimek, pokračovat v omezování vojenských výdajů, ocitne se NATO „v reálném ohrožení“. Dodal, že již nyní je zřejmé, že Česká republika i mnoho dalších spojeneckých zemí nejsou schopny finančně pokrýt všechny potřeby spojené se svojí vlastní obranou a ani se podílet na všech aliančních operacích.

Šedivý upozornil, že Česká republika bude muset nabídnout Alianci kvalitativně nové formy své účasti na jejích aktivitách, pokud dojde k dalšímu snížení rozpočtu na armádu a k omezení české účasti na operacích v Afghánistánu. „Výdaje na obranu klesají v ČR za poslední tři roky nejrychleji ze všech členských zemí NATO,“ zdůraznil Šedivý. NATO doporučuje svým členům vynakládat na obranu kolem 2 % HDP, v loňském rozpočtu České republiky však tento podíl činil jen 1,15 %.

Zdroj: Prague Daily Monitor (Česká republika)

---

Ozbrojené konflikty na Sinaji pokračují, šéf egyptské rozvědky odvolán

Po nedělním útoků ozbrojenců v sinajské oblasti pokračují srážky mezi egyptskými vojáky a odpůrci nového režimu. Egyptská armáda prohledává oblast u města Sheikh Zuwaid, kde by se mohli skrývat islamističtí ozbrojenci odpovědní za nedělní útok na pohraniční stanoviště. Velitelství vojenské operace udává, že se podařilo zabít 20 teroristů a zničit jejich tři ozbrojená auta. Při dalším útoku ozbrojenců, k němuž došlo v úterý, byli zraněni tři vojáci, dva policisté a jeden civilista.

V souvislosti se zabitím 16 egyptských vojáků a vypuknutím nepředvídaného konfliktu na Sinaji zbavil egyptský prezident Mohamed Mursí funkce šéfa rozvědky a další vysoké vojenské a zpravodajské činitele včetně šéfa republikánských gard, a také guvernéra provincie Severní Sinaj. O své místo přišel rovněž velitel vojenské policie.

Kam dál?
Egyptská armáda zaútočila na islamistické ozbrojence na Sinaji (8.8. 2012)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar), Today’s Zaman (Turecko)

---

Afghánci poprvé pilotovali Spartana zcela sami

Historicky první posádka taktického transportního letadla C-27A Spartan, složená výhradně z afghánských letců, odstartovala v minulých dnech při cvičném letu z kábulského letiště. „Před tím s námi vždy létali instruktoři a naučili nás mnoho věcí. Nyní jsme již na nich nezávislí a můžeme létat sami,“ říká plukovník Aimal Pacha, velitel letounu i celé letky těchto strojů dislokovaných u Kábulu.

Každý člen posádky musel nejprve absolvovat stovky hodin náročného komplexního výcviku, než se vydal na samostatný let. „Dnešní den představuje skutečný milník pro afghánské vzdušné síly,“ dodává letecký poradce podplukovník David Waller.

První letadla typu C-27A pro přepravu osob a nákladů byla předána afghánským vzdušným silám koncem roku 2009.

Kam dál?
Afghánistán má obavy o svoje letectvo (29.5. 2012) 

Zdroj: NATO Training Mission Afghanistan 

---

NATO oceňuje vojenskou spolupráci s Jižní Koreou

Jižní Korea je důležitým partnerem Severoatlantické aliance, prohlásil po schůzce s jihokorejskými představiteli náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow.

Ocenil při této příležitosti přínos Soulu pro vojenské operace Aliance, včetně jeho účasti na misi v Afghánistánu. „Doufáme, že naše spolupráce bude pokračovat a že v budoucnu se ještě prohloubí,“ dodal Vershbow.

Jeho výroky zazněly v době, kdy američtí vojenští představitelé zdůrazňují význam bezpečnosti v asijsko-tichomořském regionu poté, co skončila válka v Iráku a dochází k postupnému utlumování konfliktu v Afghánistánu.

Zdroj: United Press International (USA)

---

Bomba zabila tři vojáky NATO v Afghánistánu

Sebevražedný útok ve středu v provincii Kunar na východě Afghánistánu měl za následek smrt tří vojáků z hlídky Severoatlantické aliance. Při výbuchu byl podle zpráv afghánských úřadů zabit rovněž jeden civilista.

Krátce po tomto incidentu došlo na opačném konci země k dalšímu bombovému útoku na autobus, v němž zahynuli tři cestující a další utrpěli zranění. K prvnímu z útoků se přihlásil Taliban.

Kam dál?
Sebevražedný výbuch zasáhl základnu NATO v Lógaru (8.8. 2012)

Zdroj: Philadelphia Inquirer (USA)

pba; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.