Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Šéf NATO varuje EU před duplicitou sil

Vydáno 29.06.2016

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg s vysokou představitelkou EU pro zahraniční politiku Federicou Mogherini | foto: NATO Photos

Šéf NATO varuje EU před duplicitou sil

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg uvítal nový strategický dokument Evropské unie požadující vyšší investice do obrany, zároveň však varoval před zdvojením schopností, které již NATO v průběhu let vybudovalo. „Je důležité, aby se zabránilo duplicitě. NATO má zavedené struktury, které fungují již několik desetiletí a jsou důležitou součástí v rámci alianční spolupráce,“ uvedl Stoltenberg.

Nový strategický dokument uznává NATO, hovoří však zároveň o potřebě Evropy vytvořit vojenskou sílu oddělenou od Spojených států. Velká Británie dlouho blokovala vybudování vojenského velitelství EU. Vzhledem k tomu, že se Britové vyslovili pro odchod z EU, tato překážka nyní pravděpodobně zmizí.

Kam dál?
Kerry a Stoltenberg zdůrazňují důležitost NATO (28.6. 2016)
Stoltenberg: Po Brexitu bude NATO jednotícím prvkem (27.6. 2016)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

„NATO nové členy nevyhledává“

Severoatlantická aliance nové členy nehledá a ani se je nesnaží získat. Každá země se může svobodně rozhodnout, zdali se k Alianci přidá, či nikoliv. Vzhledem k tomu, že mezi veřejností dochází k určitým nejasnostem týkajících se NATO a Srbska, je třeba toto uvést na pravou míru. Srbsko se o členství v NATO neuchází, ani nepřijalo Akční plán připravenosti, takže jeho členství v Alianci určitě není v současnosti tématem diskusí, uvedl náměstek velvyslance na americkém velvyslanectví v Bělehradě Gordon Duguid.

Srbsko spolupracuje s NATO v rámci programu Partnerství pro mír, z čehož mají prospěch obě strany, řekl Duguid. V Evropě existují země, které mají výrazně silnější partnerství s NATO, než má Srbsko, a také se nechtějí stát plnoprávnými členy Aliance, uvedl Duguid s odvoláním na Švédsko, Irsko, Finsko či Rakousko. Respektujeme neutralitu a rozhodnutí Srbska, které dalo jasně najevo, že o členství v NATO nemá zájem, prohlásil Duguid a dodal, že to neznamená, že se tím Srbsku zavře cesta k větší spolupráci.

Kam dál?
Srbsko je sevřeno mezi Ruskem a NATO (29.2. 2016)

Zdroj: InSerbia (Srbsko)

---

Turecko povolilo spojencům více hlídkových letů u Sýrie

Alianční spojenci mohou nově podnikat více hlídkových letů v turecké pohraniční oblasti u severu Sýrie, a to díky změně tureckých vojenských pravidel. Některé členské státy NATO, zejména pak Velká Británie, si totiž stěžovaly na to, že nemohou kvůli striktním pravidlům podnikat dostatečný počet hlídkových letů.

Uvolnění pravidel navazuje po prohlášení generálního tajemníka Aliance Jense Stoltenberga, který v únoru oznámil záměr zintenzivnit alianční dohled nad turecko-syrským pohraničí.

Kam dál?
Spojenci odsoudili teror v Istanbulu. Atentátníci zabili nejméně 41 lidí (29.5. 2016)

Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

---

Rusko očekává, že NATO ustoupí od konfrontačního kurzu

Severoatlantická aliance by měla opustit současný konfrontační přístup k Rusku a naopak by s Ruskem měla spojit síly v zájmu zajištění globální bezpečnosti. Vyzval k tomu náměstek ruského ministra zahraničí Alexej Meškov, podle nějž je konfrontačním kurzem Aliance míněno posilování aliančního východního křídla, plošné navýšení výdajů na obranu v členských zemích a nepřiměřeně rozsáhlá vojenská cvičení.

NATO posiluje svou vojenskou přítomnost ve východní Evropě a v Černém moři od vypuknutí konfliktu na východě Ukrajiny jako odpověď na to, co nazývá ruskou agresivní zahraniční politikou.

Kam dál?
NATO by nestihlo zastavit ruský útok v Pobaltí, varoval generál (22.6. 2016)

Zdroj: Sputnik News (Rusko)

---

NATO v Baku cvičí ázerbajdžánské vojáky

V hlavním městě Ázerbájdžánu spustila Severoatlantická aliance několik kurzů pro tamní vojáky. Alianční mobilní skupina připravila na ázerbajdžánské vojenské akademii kurzy například na téma strategické komunikace a vztahy s veřejností. Cílem kurzů je také o daných tématech diskutovat a vyměňovat si v rámci pracovních skupin různorodé názory.
Spolupráce Ázerbájdžán-NATO probíhá v rámci aliančního programu Partnerství pro mír.

Zdroj: AzerNews (Ázerbájdžán)

kko, mad; natoaktual.cz