Spojenci odsoudili teror v Istanbulu. Atentátníci zabili nejméně 41 lidí

29. června 2016  9:03
Při útoku sebevražedných atentátníků na Atatürkově letišti v tureckém Istanbulu zemřelo v úterý večer nejméně 41 lidí. Dalších 239 lidí bylo zraněno. Podle tureckého premiéra jsou za teroristickým útokem ozbrojenci takzvaného Islámského státu.  
Radikálové Islámského státu | foto: You Tube

K sérii tří útoků došlo na letišti v úterý večer. Podle premiéra Binaliho Yildirima tři sebevražední útočníci nejprve stříleli do lidí a pak se odpálili. Za útokem stojí podle něj takzvaný Islámský stát.

Většinu obětí tvoří občané Turecka, jsou však mezi nimi i cizinci. Provoz na letišti už byl částečně obnoven,

Prvotní informace hovořily o tom, že se útočníci odpálili před vstupem do bezpečnostních rámu u rentgenové kontroly zavazadel.

Atentáty odsoudili představitelé řady zemí. Generální tajemník NATO označil útoky za hrůzné a s tím, že za terorismus nemůže existovat žádné ospravedlnění. „NATO stojí v solidaritě s Tureckem, sjednoceni odhodláním bojovat proti terorismu ve všech jeho formách,“ prohlásil.

K událostem vydal oficiální prohlášení také český premiér Bohuslav Sobotoka (ČSSD). „Ať už za útokem stojí kdokoliv, doufám, že jeho zosnovatelé budou čelit spravedlnosti,“ napsal.

Turecko je podle něj důležitým partnerem a spojencem v NATO. „Rád bych vyjádřil podporu Turecké republice a jejím občanům a soustrast rodinám všech obětí,“ dodal Sobotka.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.