natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko bude alianční vojáky v Pobaltí provokovat, varuje Estonsko

  22. února 2017  15:31

  Estonské jednotky během cvičení v Polsku. Ilustrační foto. | foto: SHAPE

  Rusko bude alianční vojáky v Pobaltí provokovat, varuje Estonsko

  Rusko zaměří svou podvratnou činnost na britské jednotky, které mají být nasazeny do Estonska. Cílem Moskvy bude tak zdiskreditovat misi Severoatlantické aliance, při níž dochází k posilování její východní hranice, prohlásil šéf estonské zpravodajské služby EIB Mikk Marran. Podle něj se Rusko a jeho příznivci budou snažit proniknout do účtů na sociálních sítích za účelem vydírání, vytvářet situace, při kterých budou britští vojáci vypadat jako kriminálníci a mnohé další. Nasazení aliančních vojáků poskytne Moskvě dokonalou příležitost vytvořit falešný dojem o agresivitě Západu šířením nepravdivých novinových článků.

  „V Estonsku bude na 800 mladých britských vojáků, kteří budou cestovat ze svých základen do měst, tudíž nelze vyloučit, že se nedostanou do nějaké hospodské potyčky, která může být uměle vyvolaná,“ řekl Mikk Marran. Kyberšpionáž, dezinformační kampaně a vydírání na základě ukradených dat jsou další prostředky, jež mohou být použity, dodal šéf EIB.

  Kam dál?
  Mnohonárodní posily NATO pro východní křídlo jsou kompletní (28.10. 2016)
  Británie vyšle 500 vojáků do Pobaltí, další tisíce budou v pohotovosti (8.7. 2016)

  Zdroj: ERR News (Estonsko)

  ---

  Co vypovídá jmenování generála McMastera o Trumpově administrativě?

  Americký prezident Donald Trump jmenoval generála Herberta Raymonda McMastera jako svého nového poradce pro národní bezpečnost. Čtyřiapadesátiletý McMaster je armádním důstojníkem a předním odborníkem na boj proti povstalcům. Je známý svou kritikou amerického zapojení ve válce ve Vietnamu. V roce 2005 působil jako velitel v severním Iráku. Trump ho popsal jako muže s obrovským talentem a zkušenostmi.

  „Trochu znepokojující může být fakt, že je zastáncem stabilizačních pozemních operací – čím více vojáků na zemi, tím lepší stabilizace celé situace,“ uvedla britská profesorka Laleh Khalili. „Trumpova fascinace takovými lidmi je symbolem určité formy agrese, která byla spolu s militaristickými projevy charakteristická pro jeho kampaň,“ dodala Khalili.

  „Pozornost si však zaslouží i civilisté obklopující Trumpa. Kombinace extrémně pravicových civilistů s realistickými vojenskými důstojníky pravděpodobně směřuje k nestabilní vládě,“ poznamenala Khalili.

  Kam dál?
  Novým Trumpovým poradcem pro národní bezpečnost se stal generál McMaster (21.2. 2017)

  Zdroj: RFI (Francie)

  ---

  Bývalý SACEUR schvaluje Trumpovy národní bezpečnostní poradce

  Bývalý vrchní velitel jednotek NATO v Evropě (SACEUR) admirál James Stavridis pochválil národní bezpečnostní tým nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Nyní, když odstoupil Michael Flynn, je to naprosto prvotřídní národní bezpečnostní tým,“ prohlásil admirál Stavridis.

  Michael Flynn rezignoval na svůj post poté, co byl obviněn, že nesdělil viceprezidentovi Miku Penceovi úplné informace o kontaktech s ruským velvyslancem v USA. Na jeho místo Trump následně jmenoval generála Herberta Raymonda McMastera. Podle Stavridise je McMaster skvělou volbou.

  Kam dál?
  Analytik: V zahraniční politice se Trump zatím opře o Obamův tým (24.1. 2017)

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  Alianční vojáci zůstanou v Kosovu, slibuje NATO

  Jednotky Severoatlantické aliance zůstanou v Kosovu tak dlouho, jak bude potřeba, ujistil tamní představitele vrchní velitel aliančních sil v Evropě generál Curtis Scaparrotti. „V Kosovu budeme působit i nadále a změny budeme provádět jen tehdy, pokud to bezpečnostní situace dovolí. KFOR (Kosovo Force) zůstane robustní a důvěryhodnou silou schopnou vykonávat své poslání tak dlouho, jak jen to bude nutné,“ prohlásil generál Scaparrotti.

  Od zásahu NATO v Kosovu v roce 1999 bylo do země nasazeno okolo 4 500 tisíce vojáků z jednatřiceti zemí, neboť napětí mezi Srbskem a Kosovem je stále přítomné.

  Kam dál?
  Srbský premiér: Potřebujeme NATO jako spojence a ochránce v Kosovu (17.2. 2016)

  Zdroj: Japan Times (Japonsko)

  ---

  Letouny NATO opět vzlétaly k ruským bombardérům nad Baltem

  Letouny Severoatlantické aliance minulý týden dvakrát startovaly k ruským bombardérům nad Baltským mořem, informovala litevská vláda. V obou případech se jednalo o bombardér Iljušin Il-22 v doprovodu dvou stíhaček Suchoj Su-27, přičemž zapnutý transpondér měl pouze Iljušin. S největší pravděpodobností letěly do ruské enklávy Kaliningradu.

  Rusko tvrdí, že jde pouze o hlídkové lety. Ty ovšem zahrnují neočekávané manévry v blízkosti vzdušného prostoru NATO. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgu to není nic neobvyklého, jen běžná praxe.

  Kam dál?
  Ruské letouny dvakrát narušily prostor Finska, průnik hlásí i Estonsko (8.10. 2016)

  Zdroj: Newsweek (USA)

  kko; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media