natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Analytik: V zahraniční politice se Trump zatím opře o Obamův tým

    24. ledna 2017  9:18
    Kvůli soupeření mezi dvěma tábory, které proti sobě sám postavil, nastoupil americký prezident Donald Trump do Bílého domu bez toho, aniž by měl sestavený bezpečnostně-zahraniční tým. Výkonný aparát, o který by opřel svoji vizi zahraniční politiky, si zatím musel půjčit od Obamy, všímá si v komentáři natoaktual.cz Daniel Anýž.  

    Donald Trump | foto: Gage Skidmore

    „Je to obrovský, vpravdě trumpovský paradox. Donald Trump vyhlašuje, že zásadně přepíše kontury americké zahraniční politiky. A možná, že to nakonec i tak bude. Ale výkonný aparát, o který by svoji vizi opřel, si zatím musel půjčit od Obamy,“ konstatoval Anýž.

    Připomněl, že den před inaugurací Trumpův štáb oznámil, že několik desítek nejvyšších postů (zhruba má jít o padesát pozic), včetně několika náměstků na ministerstvech obrany a zahraničí, zůstane zatím obsazeno lidmi z Obamovy administrativy.

    Černá labuť, prezident Donald Trump

    Samotné soupeření, přetlačovaní dvou táborů na poli bezpečnostně-zahraniční politiky, kde na jedné straně stojí Rada pro národní bezpečnost (NSC), a na straně druhé pak klíčová ministerstva obrany a zahraničí, by podle něj v americké praxi nebylo ničím novým, spíše by šlo o pokračování tradice.

    Donald Trump ale ve své administrativě vytvořil ještě zdaleka zásadnější pnutí a rozkol. Na jedné straně stojí například nastupující ministr obrany James Mattis, podle kterého „je stále méně oblastí, kde můžeme s Ruskem spolupracovat, a stále více těch, kde se budeme muset s Ruskem konfrontovat“.

    Na druhé straně rovněž bývalý generál Michael Flynn, podle něhož je třeba v duchu doktríny „America First“ vše podřídit jedinému americkému zájmu – potlačení „radikálního islámského terorismu“. Ostatní věci, například ruský vliv na Ukrajině nebo i hlouběji v Evropě, nejsou tím, co by Ameriku opravdu pálilo.

    „Jak celý souboj dvou výkonných center, ale vlastně i dvou velmi odlišných představ o podobě americké zahraniční politiky dopadne, záleží samozřejmě nejvíce na prezidentu Trumpovi,“ uvedl Anýž.

    Podle jednoho názoru Trump zcela záměrně vytvořil „tým rivalů“, zápas bude jen moderovat a sám se pak přikloní k silnějšímu názoru. Podle jiných nelze dopředu opravdu nic předjímat.

    Jisté je však podle něj jedno, což Trump ve svém inauguračním projevu zdůraznil hned dvakrát: Amerika má být na prvním místě, „America First“ má být klíčovým principem jeho prezidentství.

    Tento výraz přitom upomíná na název izolacionistického proudu v americké politice 40. let minulého století, jehož představitelem byl například Charles Lindbergh, který do poslední chvíle, až do útoku na Pearl Harbor, tvrdil, že nástup Adolfa Hitlera není americkou starostí.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media