natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rozmisťování amerických Patriotů v Turecku začalo

  7. ledna 2013  16:05

  Protiraketový systém Patriot. Ilustrační snímek | foto: Raytheon

  Rozmisťování amerických Patriotů v Turecku začalo

  Rozmisťování amerických raket Patriot, jež mají Turecko ochránit před potenciální hrozbou ze sousední Sýrie, začalo na letecké základně na jihovýchodě země u města Incirlik. Americké letouny s vojáky z jednotky dělostřelectva vzdušné obrany Patriot začínají s koordinací přesunu materiálu a vojáků na místo určení k městu Gaziantep, 50 kilometrů od turecko-syrské hranice. 

  „V současnosti 23 vojáků určuje specifické podmínky přípravy, které budou muset být splněny, aby mohly být Patrioty v Gaziantepu rozmístěny,“ uvedl velitel raketové obrany amerického velitelství pro Evropu Peter Woodmansee.

  USA přesunou do oblasti přibližně 400 svých vojáků, jež budou systémy Patriot obsluhovat.Woodmansee při té příležitosti opět zdůraznil obranný charakter Patriotů. V Turecku budou kromě amerických baterií rozmístěny ještě německé a holandské. Němci budou mít základnu u města Kahramanmaras, Nizozemci na západ od hranice u města Adana. Všechny systémy Patriot by se měly stát operabilními v průběhu ledna.

  Kam dál?
  Turci protestovali proti raketám Patriot
  (28.12. 2012)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Syrská opozice i Západ odmítli Asadův mírový plán

  Syrská opozice odmítla novou mírovou iniciativu prezidenta Bašára Asada. Podle ní by mělo dojít k uspořádání mírové konference, kde by byla navržena národní charta. Pakliže by charta byla v národním referendu přijata, uspořádaly by se nové parlamentní volby a na jejich základě by byla vytvořena nová vláda. „Nenabídnul své odstoupení, což byla podmínka pro začátek jakýchkoli jednání,“ vysvětlil důvod odmítnutí návrhu člen syrské opozice Louay Safi.

  Washington na adresu nově navrhovaného mírového plánu uvedl, že je vzdálen realitě a pouze podkopává snahy zvláštního vyslance OSN Lakhdara Brahimiho. Podle mluvčí Bílého domu Victorie Nuland ztratil Asad veškerou legitimitu a nezbývá mu než rezignovat.

  Kriticky se k návrhu vyjádřila i EU. „Pozorně prozkoumáme, jestli Asadův projev neobsahuje něco nového, ale naše pozice je taková, že Asad musí odstoupit a umožnit převod politické moci,“ uvedla šéfka zahraniční politiky Cathrine Ashton. Britský ministr zahraničí William Hague se nechal slyšet, že prázdné sliby již nikoho neobalamutí.

  Kam dál?
  OSN: Syrský konflikt si vyžádal 60 tisíc lidských životů
  (3.1. 2012)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Velitel Talibanu zabit při útoku bezpilotních letounů v Pákistánu

  Významný velitel Talibanu Wali Muhammad byl údajně zabit při poslední sérii útoků bezpilotních letounů v oblasti Severního Wazíristánu na území Pákistánu, uvedla lokální média s odvoláním na nejmenovaný zdroj.

  Spolu s Muhammadem, který byl velitelem pákistánské sekce sebevražedných útočníků Talibanu, bylo při útocích zabito 15 dalších povstalců. Do útoku, jenž byl největší akcí bezpilotních letounů za posledních několik měsíců, se prý zapojilo až pět amerických letounů.

  Již minulý týden se americkým bezpilotním letounům podařilo zabít deset povstalců, včetně jednoho z velitelů Talibanu Mullaha Nazira.

  Kam dál?
  Taliban zaútočil na základnu NATO v Afghánistánu
  (14.12. 2012)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Vojenská role Německa roste

  Nedávná slova německé kancléřky Angely Merkelové, že nasazení německých vojáků v zahraničí brzy pokryje celý svět, vystihují aktuální trend zvyšování aktivity Německa na poli vojenství. „Po desetiletí jsme profitovali z toho, že nám naši partneři spolehlivě zajišťovali pocit bezpečí. Nyní jsme v pozici a máme povinnost nechat o sobě slyšet,“ prohlásil německý ministr obrany Thomas de Maizière.

  V zahraničí, konkrétně v Afghánistánu, Libanonu, Kosovu a na misi u somálských břehů, působí v současnosti téměř 6 tisíc německých vojáků, dalších 400 čeká na vyslání na nedávno schválenou misi do Turecka, kde budou obsluhovat Německem zapůjčené rakety Patriot. 

  V roce 2011 došlo ke změně ve struktuře náboru vojáků, byla zrušena branná povinnost a německá armáda se stala plně profesionální. Téhož roku rozhodl ústavní soud i o tom, že německá armáda může být ve výjimečných případech, například v případě teroristické hrozby, nasazena i na území Německa. „Evropa má více zodpovědnosti za svou bezpečnost a Německo se tomu musí přizpůsobit,“ komentovala současný vývoj Constanze Stelzenmüller z berlínského think tanku German Mashall Fund.

  Význam Německa stoupá i na poli zbrojního průmyslu. Země je třetím největším exportérem vojenského materiálu na světě, hned po USA a Rusku. V roce 2011 Berlín schválil vojenský export přesahující hodnotu 10 miliard eur.

  Kam dál?
  Německo posílá rakety k Sýrii, vojáci se obávají chemického útoku
  (14.12. 2012)
  Německo schválilo rozpočet pro rok 2013, obrana si mírně polepšila
  (26.11. 2012)

  Zdroj: The New York Times (USA)

  ---

  Americké námořnictvo platí za chaos v Kongresu

  Americkému Kongresu se nepodařilo dojednat obranný rozpočet na rok 2013, a navíc na svém posledním jednání ani nedokázal schválit zákon, jenž by povoloval převod starých lodí amerického námořnictva spojencům. Námořnictvo USA tak bude muset investovat desítky milionů dolarů do oprav a renovací lodí jinak připravených na vyřazení z provozu. Původně bylo v plánu převést deset starých plavidel pod námořní síly Thajska, Tchaj-wanu, Mexika a Turecka.

  Návrh na převod byl Kongresu zaslán již v červnu, přes sedm měsíců však zůstal netknutý, přitom bez povolení od Kongresu nemůže být žádná dohoda o převodu lodí pod námořnictvo jiné země schválena. Námořnictvo USA tak bude muset čekat a lodě buď zlikvidovat, nebo je dál nákladně udržovat ve funkčním stavu, aby mohly být v budoucnu ještě využity.

  Kam dál?
  Navzdory záchraně rozpočtu zůstávají Pentagon i zbrojovky v nejistotě (3.1.2012)

  Zdroj: Defense News (USA)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media