Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Navzdory záchraně rozpočtu zůstávají Pentagon i zbrojovky v nejistotě

3. ledna 2013  17:42
ilustrační foto | foto: US Navy

Navzdory záchraně rozpočtu zůstávají Pentagon i zbrojovky v nejistotě

I přes to, že si představitelé Pentagonu po rozhodnutí Kongresu odložit rozpočtové škrty oddechli, upozornili, že dlouhodobé fiskální řešení je nezbytné k odvrácení nejistoty v bezpečnostním sektoru.

„Pouhé odložení škrtů nijak nevyřeší nejistotu a chaos obklopující obranný rozpočet,“ komentoval odklad Todd Harrison z Centra pro strategické a rozpočtové analýzy. Pokud by byly škrty v obraném rozpočtu schváleny, byl by Pentagon nucen poslat své civilní zaměstnance na neplacené volno. Kolika z 800 tisíc zaměstnanců by se to dotklo, nechtěl mluvčí Pentagonu George Little specifikovat. Nevyloučil však, že by se s problémy mohli potýkat úplně všichni.

Nevětší americké zbrojařské firmy jako Lockheed Martin, Boeing či Northrop Grumman si stěžují, že současné nejisté vyhlídky poškozují obranný průmysl, neboť nelze vytvářet ani krátkodobé, ani dlouhodobé plány výroby. Zástupce Lockheed Martin uvedl, že by rozpočtové škrty poškodily probíhající vládní programy a národní bezpečnost.

Kam dál?
Pentagon si oddechl: Kongres odvrátil drastické škrty v obraně
(2.1. 2013)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

OSN: Syrský konflikt si vyžádal 60 tisíc lidských životů

Téměř šedesát tisíc lidí bylo zabito v průběhu syrského konfliktu, uvádí čerstvě vydaná analýza Rady OSN pro lidská práva. „Počet obětí je mnohem větší, než jsme očekávali,“ prohlásila Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillay, která prezentovala výsledky zprávy. Dřívější zprávy přitom informovaly o polovičním počtu obětí.

Kam dál?
Syrští uprchlíci zaplavují Turecko (20.12. 2012)
Evropa pošle do Sýrie dalších 30 milionů eur humanitární pomoci (11.12. 2012)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Afghánský velitel slíbil nové útoky na jednotky NATO

Zabít co nejvíce vojáků NATO ještě předtím, než budou ze země staženi, slíbil velitel druhé největší povstalecké skupiny v Afghánistánu  Gulbuddin Hekmatyar. V rozhovoru pro britský deník Daily Telegraph se bývalý afghánský premiér vyjádřil, že je nezbytné odradit všechny, kteří by v budoucnu pomýšleli na invazi do Afghánistánu.

Jeho skupina Hezb-i-Islamí, známá svým krvavým obsazením Kábulu v 90. letech minulého století, přitom v poslední době zmírnila svou radikální islámskou politiku týkající se například odmítání umožnění studia dívkám.

Gulbuddin Hekmatyar, jenž je Spojenými státy považován za globálního teroristu, také upozornil, že Afghánistán může po odchodu aliančních jednotek sklouznout k občanské válce. Aby se tomu tak nestalo, má NATO v plánu vycvičit do konce roku 2014 přes 350 tisíc afghánských vojáků, kteří by byli schopni zajistit bezpečnost v zemi.

Kam dál?
Taliban zaútočil na základnu NATO v Afghánistánu (14.12. 2012)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Taliban přirovnává stažení NATO ke stažení Sovětů a k vietnamské válce

Koaliční síly v roce 2012 naprosto ztratily vůli bojovat a prakticky začaly s procesem stahování, uvádí se ve výroční zprávě Talibanu „Rychlé ohlédnutí za rokem 2012“. V ní Taliban přirovnal loňský rok k roku 1986, který byl přelomový pro sovětskou okupaci Afghánistánu, neboť sílící útoky bojovníků Talibanu dostaly Moskvu do defenzivy, jež byla završena kompletním stažením o tři roky později.

Přirovnání neušla ani vietnamská válka, v níž podle Talibanu USA uplatnily heslo „prohlaš se vítězem a uteč“, které se v případě Afghánistánu mění na „převeď bezpečnost a uteč“. „Rok 2012 byl zkrátka počátkem úprku útočníků,“ uvedl Taliban ve zprávě.

Kam dál?
Karzáí: Bojová mise NATO v Afghánistánu skončí již příští rok
(17.12. 2012)

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

---

Ruský diplomat: Stažení NATO z Afghánistánu přinese problémy

Mezinárodní společenství by se mělo poučit z chyb, které udělal Sovětský svaz v souvislosti se stažením z Afghánistánu, prohlásil v rozhovoru pro deník Al-Jazeera ruský velvyslanec v Afghánistánu Andrej Avetisjan. Podle Avetisjana chce Aliance stáhnout své jednotky předčasně, aniž by naplnila svůj mandát.

„Když NATO a ISAF žádaly před jedenácti lety Radu bezpečnosti o mandát, cílem (…) byla eliminace hrozby terorismu vyvěrajícího v Afghánistánu. Bohužel vidíme, že toho nebylo dosaženo,“ kritizoval Avetisjan úmysl stáhnout jednotky NATO do konce roku 2014.

Avetisjan sice vyzdvihnul současné alianční úsilí v budování afghánských bezpečnostních sil, uvedl však, že se s tím mělo začít ihned od začátku intervence. Podle Avetisjana je také nezbytné zaměřit se na přeorientování hospodářství na civilní sektor, v čemž by měly hrát centrální úlohu Spojené národy. Ty mají přitom již nyní problémy uspokojit potřeby Afghánistánu, jehož hospodářství je závislé na vojenském sektoru a zahraniční pomoci.

Kam dál?
Putin: Stažení NATO z Afghánistánu způsobí ještě více problémů (20.12. 2012)

Zdroj: Al-Jazeera (Katar)

dun; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.