natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rasmussen: Škrty v obraně by mohly ohrozit sílu Aliance

  31. ledna 2013  17:05

  Generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen na Parlamentním shromáždění NATO v Praze (12. 11. 2012) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Rasmussen: Škrty v obraně by mohly ohrozit sílu Aliance

  Vojenská role NATO, stejně jako globální vliv Aliance, by mohly být ohroženy, pokud budou škrty ve vojenských rozpočtech členských zemí pokračovat, zatímco ostatní velmoci budou naopak ty své posilovat. Nejen na to upozornil ve své výroční zprávě generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Podle Rasmussena mohou úspory v obraně také zhoršit hospodářskou krizi kvůli oslabování vojenského průmyslu, jenž je klíčovým elementem pro inovaci, zaměstnanost a export.

  Dokument

  Ve zprávě Rasmussen také nabádá členské státy NATO, aby v roce 2013 nesnižovaly své vojenské výdaje. Pouze USA, Velká Británie a Řecko přitom v současnosti investují do obrany víc než 2 procenta svého HDP, což je výdajový cíl Aliance.

  Dalším problémem, jež Rasmussen zmiňuje, je také nevyrovnanost vojenských výdajů ať už mezi USA a Evropou, nebo jen mezi evropskými státy jako takovými. Pokud tato nerovnováha bude pokračovat, mohlo by to podle Rasmussena oslabit schopnost spolupráce členských zemí NATO a snížit politickou podporu pro Alianci v USA.

  Kam dál?
  Řecká armáda bude ušetřena škrtů (8.1. 2013) 

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Izraelské stíhačky zaútočily na cíle v Sýrii

  Izrael provedl letecký útok na vojenské cíle uvnitř Sýrie, potvrdila podezření syrská státní televize, podle níž izraelské stíhačky zaútočily na vojenské výzkumné centrum na severozápadě od hlavního města Damašku. Centrum údajně „zvyšovalo odolnost a schopnost sebeobrany“ syrské armády, uvedla televize v prohlášení.

  Regionální bezpečnostní představitelé naopak hovořili o snaze Izraele zabránit dodávce zbraní směřující ze Sýrie do Libanonu. Američtí představitelé taktéž potvrdili izraelský útok a specifikovali, že zasáhl konvoj nákladních vozidel.

  Představitelé Izraele se momentálně obávají, že syrský prezident Asad předá Hizbaláhu chemické zbraně nebo sofistikované protiletecké rakety.

  Kam dál?
  Turecko schválilo spolupráci Izraele s NATO (4.1. 2013)

  Zdroj: Today's Zaman (Turecko)

  ---

  Intervence v Mali má trvat „tak dlouho, jak bude třeba“

  Francouzská armáda zůstane v Mali „tak dlouho, jak bude třeba“ i přes očekávání, že by vojenské síly Mali mohly dostat celé území země pod svou kontrolu do konce roku 2013, komentovali délku intervence francouzští vojenští představitelé. „Rozhodně si nepřejeme být jakousi okupační silou. Zůstaneme, jak dlouho bude třeba, což znamená tak dlouho, dokud intervenční jednotky afrických států nebo malijská armáda nebudou schopny kontrolovat situaci v zemi,“ prohlásil generál Gilles Rouby, vojenský zástupce Francie při EU a NATO. Rouby podotknul, že je těžké odhadovat, jestli francouzské jednotky budou v Mali tři týdny, tři měsíce, nebo tři roky.

  V zemi momentálně kromě francouzských jednotek působí i mezinárodní mise organizovaná Africkou unií a Hospodářským společenstvím západoafrických států, která je finančně podporovaná EU.

  Kam dál?
  V osvobozených malijských městech úlevu vystřídal strach (30.1. 2013)

  Zdroj: IHS Jane's (USA)

  ---

  Mise EU bude cvičit malijské vojáky

  Evropská unie vyšle do Mali až 500 profesionálů, kteří by měli pomoct s výcvikem malijské armády. Na rozdíl od francouzských jednotek, jež od půlky ledna bojují v Mali po boku místní armády, nebudou členové výcvikové mise EU (EUTM) do bojů vstupovat. Jejich úkolem bude připravit malijskou armádu na převzetí kontroly nad bezpečností a obrany v celé zemi. Velká Británie, která již v současnosti logisticky podporuje francouzské vojenské operace, chce do oblastí západní Afriky v blízké budoucnosti vyslat až 240 instruktorů, 40 z nich by mělo sloužit právě v Mali. Dalších 20 instruktorů má misi EUTM poskytnout například Polsko.

  Francouzský generál Francois Lecointre, jenž bude misi EUTM velet, označil stav malijské armády za „pokročile zchátralý“. Podle něj jsou malijští vojáci „špatně vycvičeni, málo placeni a nekvalitně vyzbrojeni.“

  Kam dál?
  Francouzské a malijské jednotky ovládly letiště v Timbuktu (28.1. 2013)
  Polsko jedná o účasti ve výcvikové misi EU v Mali (17.1. 2013)

  Zdroj: Euroskop (Česká republika)

  ---

  V bulharské Sofii vznikne alianční Centrum krizového řízení

  Centrum Severoatlantické aliance pro studium, vytváření a zlepšování kapacit krizového řízení má vzniknout v hlavním městě Bulharska, uvedla náměstkyně bulharského ministra obrany Avgustina Tsvetkova. Alianční centrum nebude plnit operační úkoly, jeho hlavní role bude ve vytváření dokumentů o strategii a vzdělávání expertů, přičemž z 50 předpokládaných  zaměstnanců budou většinu tvořit experti z bulharského ministerstva obrany, zbytek budou experti z dalších členských zemí NATO.

  „Nejenže bylo Bulharsko schopné dobře se vypořádat s nedávnými krizemi, ale zároveň může poskytnout odborné specialisty, kteří můžou pomoct ostatním členským zemím NATO,“ prohlásila Tsvetkova. S návrhem vytvořit dané alianční centrum přišel bulharský kabinet v roce 2012. Centrum bude moci spolupracovat i s bulharskou vojenskou akademií či ministerstvy vnitra, spravedlnosti, školství a zdravotnictví.

  Kam dál?
  Bulharsko schválilo změnu své role v misi ISAF (17.1. 2013)

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media