Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Pozice Dánska v NATO je ohrožena, tvrdí bývalý předseda aliančního Vojenského výboru

Vydáno 11.08.2015

Generál Knud Bartels. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Pozice Dánska v NATO je ohrožena, tvrdí bývalý předseda aliančního Vojenského výboru

Bývalý předseda Vojenského výboru NATO a dánský exministr obrany generál Knud Bartels svou zemi varoval před rizikem ztráty „vlivu a viditelnosti“ v rámci Aliance. Škrty v rozpočtu na obranu a omezené schopnosti armády zvyšují rozdíl mezi ambicemi Dánska a jeho skutečnými možnostmi přispívat ke kolektivní obraně Aliance. Ještě před odchodem z NATO generál dopisem dánskému ministru obrany Carlovi Holstovi vyjádřil své znepokojení ohledně výše výdajů na obranu, která podle něj nedrží krok s rostoucí agresí Ruska.

Generál Bartels se obává, že po jeho odchodu z funkce je role Dánska v Alianci ohrožena – Dánsko nebude mít nikoho ze svých lidí na vedoucích aliančních pozicích a s ohledem na strukturální změny v NATO by se mohlo stát jen pozorovatelem. Bartels očekává, že na summitu NATO ve Varšavě, který proběhne příští rok, bude Dánsko pod velkým tlakem na přijetí plánu pro významné vojenské příspěvky do Aliance. Alianční partneři se navíc podle Bartelse domnívají, že plánovaný nákup nových stíhaček povede ke škrtům v dánském obranném rozpočtu.

Kam dál?
Polský prezident podepsal zákon zvyšující výdaje na obranu (24.7. 2015)
Zpráva: jen pět členů Aliance splňuje závazek k výdajům na obranu (23.6. 2015)

Zdroj: The Local (Dánsko)

---

Turecké útoky proti Kurdům by mohly zatáhnout USA do dalších bojů

Jen pár hodin po dohodě Turecka a USA o využití tureckých základen pro útoky na organizaci Islámský stát (IS), překvapilo Turecko americké vojenské velení rozsáhlými leteckými útoky. Ty začalo provádět na vlastní pěst proti kurdským ozbrojencům. Svým americkým partnerům oznámilo záměr bombardovat horskou oblast na severu Iráku jen s 10minutovým předstihem – Spojené státy tak měly málo času na zjištění, zda se v oblasti nenacházejí jejich jednotky a ve vzduchu americké letouny. Zdroj z amerického Centra pro letecké a vesmírné operace uvedl, že tento krok způsobil mezi Američany „pobouření“.

V oblasti nedaleko od bombardování se nacházely americké speciální jednotky, které cvičí kurdské pešmergy. Nedostatek informací od turecké strany podle amerických představitelů zvýšil riziko zasažení koaličních jednotek. Kritici dohody mezi USA a Tureckem dále připomínají, že Ankara jejím prostřednictvím získala zástěrku pro údery na kurdské bojovníky v Iráku a Sýrii, kde Kurdové po těžkých bojích získali území hnutí IS. Turecko se obává rozšiřování území pod kontrolou Kurdů, které by mohlo vést ke vzniku nového státu na jeho hranicích.

Kam dál?
Američané poslali do Turecka šest F-16, podpoří boj proti IS (10.8. 2015)
NATO podporuje Turecko v boji proti IS, ale žádá o mír s Kurdy (29.7. 2015)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Důkazy úpadku ruské armády

Ruská armáda není bezmocná, disponuje značným jaderným arzenálem, novou generací tanků a také jedněmi z nejtišších ponorek na světě. V uplynulých letech nicméně zažila i řadu rozpačitých chvil, přehmatů a selhání závažného charakteru, které naznačují, že ruské zbraně jsou dlouhodobým harašením již unaveny. Smrtelné nehody vedly k uzemnění všech letounů typu Tu-95 a Mig-29, jejichž nahrazení se kvůli problémům s financováním projektů stále oddaluje.

Jediná ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov potřebuje v hlubokých vodách doprovod remorkérů pro případ poruchy na moři, každých 45 dnů musí být složitě doplňováno palivo. Kvůli specifickému způsobu vzletu mohou z její paluby startovat jen letadla s omezeným množstvím paliva a munice. Ruská armáda se spoléhá na brance a „dobrovolníky“, kteří v armádě musí odsloužit dva roky. Vojenská technika během přehlídek pravidelně selhává, poslední nehoda si vyžádala život pilota vrtulníku.

Jakkoliv Rusko pokračuje ve velkých výdajích na obranu, případná modernizace závisí na schopnosti ekonomiky unést tyto náklady. Rusko, ochromeno sankcemi, klesajícími cenami ropy a slábnoucí měnou, bylo nuceno omezit své plány na nákup stíhaček a nových tanků. Podle mnohých zpráv si Rusko nemůže dovolit ani nákup vrtulníkových lodí.

Kam dál?
Rusko výsadkové lodě Mistral nedostane. Francie vrací peníze (6.8. 2015)
Ruskou armádu rozšíří nová síla rezervistů (21.7. 2015)
Analýza: Nové ruské obrněnce: změna konstrukční filozofie (18.5. 2015)

Zdroj: Business Insider (USA)

---

Polské ministerstvo obrany odmítá nesrovnalosti v tendru na vrtulníky

Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak odmítl tvrzení týdeníku Wprost, že tendr vypsaný ministerstvem na dodávku 50 vojenských helikoptér nebyl transparentní. Wprost tvrdí, že ministerstvo mohlo falzifikovat některé z výsledků testů, které byly součástí tendru – výbor zkoumající tendr údajně nalezl nesrovnalosti.

Ministr Siemoniak tvrzení zpochybnil a zaštítil se kontrolou 11členným výborem, který byl pod dohledem zvláštních služeb. Tendr vyhrál francouzský výrobce Airbus Helicopters, za což byla vláda kritizována, protože jej upřednostnila před domácím výrobcem, který byl nucen propouštět. Podle týdeníku se polská strana snaží vyhnout případné odpovědnosti a chce oddálit rozhodnutí až po říjnových parlamentních volbách.

Kam dál?
Budoucí polský prezident Duda chce větší vojenskou přítomnost NATO v Polsku (31.7. 2015)
Siemoniak znovu volá po stálé základně NATO v Polsku (27.7. 2015)

Zdroj: TheNews.pl (Polsko)

---

Bývalý šéf vojenské rozvědky USA: Věděli jsme, že přichází něco jako IS

Spojené státy již v roce 2012 tušily, že náboženští extremisté si mohou vybojovat rozsáhlá útočiště v Sýrii, podle bývalého šéfa vojenské zpravodajské služby USA (DIA) generála Michaela Flynna však udělaly málo pro jejich zastavení. Během prvního roku syrské občanské války byla podle generála Obamova vláda neaktivní a měla mít chytřejší politiku pro spolupráci se sekulárními rebely. Tím, že USA nepodporovaly rebely v rané fázi konfliktu, otevřel se prostor pro extremistické skupiny.

Americká administrativa nicméně nepřehlížela analýzy DIA, příčinu problému Flynn vysvětluje spletitostí politiky USA v Sýrii. Generál připustil, že vojenská politika USA a několik jejích strategických chyb na Středním východě nese částečnou odpovědnost za krizi v Sýrii. Americké věznice v Iráku jsou dále odpovědné za radikalizaci tisíců mladých Iráčanů, z nichž někteří nyní bojují s IS. Organizace Islámský stát (IS) byla vyloučena z al-Káidy v únoru 2014 pro nadmíru brutální sektářské násilí a odmítnutí poslušnosti globálnímu vedení skupiny.

Kam dál?
USA začaly více podporovat své spojence v Sýrii (4.8. 2015)
Cameron: Británie by kvůli ochraně svých občanů mohla zasáhnout v Sýrii a Libyi (28.7. 2015)

Zdroj: Business Insider (USA) 

voj; natoaktual.cz