natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Rusko výsadkové lodě Mistral nedostane. Francie vrací peníze

    6. srpna 2015  5:23
    Francie nedodá Rusku dvě výsadkové vrtulníkové lodě Mistral. Paříž vrátí Moskvě peníze a zaplatí odškodné. Dohodli se na tom telefonicky francouzský prezident François Hollande se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Končí tak víc jak devět měsíců trvající spor, který vznikl kvůli ruské anexi Krymu.  

    Francouzská výsadková loď třídy Mistral. | foto: NATO Allied Command Operations

    V komuniké, které Paříž vydala, se konstatuje, že se francouzský prezident se svým ruským protějškem ve středu odpoledne telefonicky dohodl na ukončení smlouvy na dodávku dvou plavidel třídy Mistral uzavřené v roce 2011.

    Třída Mistral

    Víceúčelové vrtulníkové výsadkové lodě jsou vybavené pro výsadek až 700 vojáků.  Francouzský průmysl považuje Mistral za technických šperk. Plavidlo je schopné nést 16 transportních či bitevních vrtulníků, výsadkové čluny nebo vznášedla. Do útrob se vejde až 70 obrněných vozidel či 40 tanků. Je vybaveno také moderní nemocnicí. Pro ruské námořnictvo stavěly francouzské loděnice DCNS dvě výsadkové lodě pojmenované "Vladivostok a Sevastopol". Lodě měly mít plné senzorové a komunikační vybavení. Podle dohody pak další pár lodí měly postavit přímo ruské loděnice s podílem francouzských firem.

    „Ruské federaci budou plně uhrazeny peníze podle smlouvy. Ruská zařízení, instalována na lodích, budou vrácena. Obě plavidla budou zcela ve vlastnictví Francie, která s nimi může volně nakládat,“ uvádí se v komuniké.

    Moskva později uvedla, že Francie už peníze poslala zpět. Přesnou výši však ani jedna strana nezveřejnila, nicméně se hovoří o tom, že Rusko na stavbu lodí zaplatilo předtím zálohu ve výši 840 milionů eur.

    Francouzský prezident smlouvu v celkové hodnotě 1,2 miliardy eur (32 miliard korun) z roku 2011 pozastavil loni na podzim poté, co Rusko předtím násilně anektovalo ukrajinský Krym a podpořilo boj separatistů na východě Ukrajiny. Prodej vrtulníkových lodí nazvaných Vladivostok a Sevastopol byl přitom největším zbrojním kontraktem uzavřeným mezi Ruskem a některým z členských států NATO.

    Především spojenci z NATO tlačili na to, aby Francie nedodávala Rusku sofistikované zbraňové systémy v době, kdy jsou vztahy s Moskvou kvůli její politice na bodu mrazu.

    První výsadková vrtulníková loď pojmenovaná „Vladivostok“ měla být podle plánu předána už na konci října. Francie ale odmítala plavidlo, na kterém se do té doby už zaučovali ruští námořníci, předat a argumentovala slovy prezidenta Hollanda, že pro předání musí na Ukrajině platit dlouhodobé příměří a řešení tamější krize se musí ubírat politickým směrem.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media