natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Poprvé v historii vedou ministerstva obrany pěti zemí NATO ženy

  27. února 2014  13:14

  Pět ministryň obrany zemí NATO během zasedání alianční osmadvacítky v Bruselu. | foto: NATO

  Poprvé v historii vedou ministerstva obrany pěti zemí NATO ženy

  Na schůzce ministrů obrany členských zemí Severoatlantické aliance v Bruselu vyšlo najevo, že rovnou pět křesel obsadily ženy. Takto rekordní účast ministryň letitá historie Aliance nepamatuje. Poslední jmenovanou je Italka Roberta Pinotti, jež se ujala úřadu v sobotu jako první žena v zemi.

  Komentář

  Pinotti se tak přidala k Mimi Kodheli z Albánie, Ursule von der Leyen z Německa, Ine Marie Eriksen Soreide z Norska a nizozemské ministryni Jeanine Hennis-Plasshaert. Před začátkem schůzky s jejich mužskými kolegy ochotně zapózovaly fotografům. Na první fotce však chyběla Mimi Kodheli. Naštěstí si toho norská ministryně včas všimla, zavolala ji a focení mohlo pokračovat.

  Kam dál?
  Ženy dobývají NATO. Řídí politiku, bojují, létají ve stíhačkách (13.7. 2010)

  Zdroj: Malaysian Digest (Malajsie)

  ---

  Dveře do NATO zůstávají Ukrajině otevřené

  Dveře do Severoatlantické aliance zůstávají pro Ukrajinu nadále otevřené, musí se však nyní zaměřit na reformy, uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. „Rozhodnutí je na Ukrajincích. Nicméně si nemyslím, že vstup Ukrajiny do NATO je to nejnaléhavější, co nové vedení země musí řešit,“ domnívá se Rasmussen.

  „Na summitu v Bukurešti jsme se shodli, že Ukrajina se jednou stane členem Aliance, samozřejmě pokud tak bude chtít učinit a splní potřebná kritéria. Rozhodnutí je jen a jen na ní,“ dodal šéf NATO.

  Kam dál?
  Vstup Ukrajiny do NATO teď není priorita, ale spojenci se tomu nebrání (26.2. 2014)

  Zdroj: Euronews (Francie)

  ---

  Vztahy Ruska a NATO jsou na ostří nože kvůli Krymu

  Vztahy Ruska a Severoatlantické aliance jsou kvůli situaci na Ukrajině nejnapjatější od dob konfliktu v Gruzii v roce 2008. Situace na Krymu donutila ruského prezidenta Vladimira Putina nařídit bojovou pohotovost, na což zástupci NATO okamžitě odvětili, že budou bránit „nedotknutelnost ukrajinských hranic“.

  Analýza

  Odvážná slova přicházejí nedlouho poté, co se objevily zvěsti, že se bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč oddává odpočinku v luxusním sanatoriu nedaleko Moskvy. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil jednotkám v západním Rusku u hranic s Ukrajinou zahájit cvičení, které prověří „připravenost v případě krize, jež by ohrozila národní bezpečnost“. Americký ministr zahraničí John Kerry varuje Moskvu, že vojenský zásah na Ukrajině by byla „zásadní chyba“.

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  ---

  NATO je připraveno se kompletně stáhnout z Afghánistánu

  Ministři obrany zemí Severoatlantické aliance varují, že jsou připraveni stáhnout všechny své vojáky z Afghánistánu na konci letošního roku, pokud prezident Hamíd Karzáí nepodepíše bilaterální bezpečnostní dohodu.

  „Všichni víme, o co jde,“ podotknul generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, když se s ministry odebral na jednání za zavřenými dveřmi. Bez bilaterální bezpečnostní dohody mezi Spojenými státy a Afghánistánem nebude ani dohoda mezi NATO a Afghánistánem. „A bez ní nebude v Afghánistánu po roce 2014 ani jeden alianční voják,“ dodal Rasmussen.

  Kam dál?
  Obama počítá s úplným stažením z Afghánistánu (26.2. 2014)

  Zdroj: Washington Post (USA)

  ---

  USA podporují Akční plán členství pro Gruzii

  Americké ministerstvo zahraničí podporuje začlenění Gruzie mezi země Akčního plánu členství Severoatlantické aliance. Děje se tak během návštěvy gruzínského premiéra Irakli Gharibašviliho ve Spojených státech. Washington tak dal úplně poprvé explicitně najevo, že je Akčnímu plánu členství pro Gruzii nakloněn.

  Komentáře

  Americký ministr zahraničí John Kerry navíc oznámil, že Spojené státy poskytnou Gruzii „další asistenci“. „Spojené státy pomohou Gruzii naplňovat evropskou a euroatlantickou vizi, budou se snažit vyjednat bezvízové cestování do Evropské unie a zmírnit těžkosti způsobené výstavbou bariér kolem okupovaných území,“ slíbil Kerry gruzínskému premiérovi.

  Kam dál?
  Gruzie pokročila na cestě k členství v NATO (7.2. 2014)

  Zdroj: EurasiaNet (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media