Historicky nízké či neexistující zastoupení žen v ozbrojených silách se daří poslední dobou postupně navyšovat. Tento trend se odráží jak v proměnách jednotlivých armád, tak ve směřování Severoatlantické aliance. Téměř všechny země NATO umožňují ženám působit ve všech typech jednotek a na všech pozicích.
„Zastoupení žen napříč Aliancí a v armádách členských zemí je nezbytné, abychom byli efektivnější a úspěšní,“ stanovila si Aliance jako jeden z principů integrace žen ve svých strukturách.
V přehledu TOP 5 jsme se proto rozhodli porovnat zastoupení žen v uniformě v ozbrojených silách jednotlivých zemí NATO.*
„Dnes už má žena v armádě své nezastupitelné místo, prostě tam patří. Fyzicky se mužům většinou nevyrovnáme, ale v šikovnosti, houževnatosti, chytrosti určitě ano.“
Brigádní generálka Lenka Šmerdová(rozhovor pro magazín Heroine)
Které dopadly nejlépe?
Kromě tahounů v této oblasti, jako jsou USA a Kanada, najdeme na předních příčkách možná ne až tak očekávané spojence.
Páté místo Řecka je nicméně překvapivé jen na první pohled. Řekové začali přijímat ženy do armády už koncem 70. let, kdy jedním z impulzů bylo navýšit armádní počty kvůli napětí s Tureckem, jehož ozbrojené síly čítaly třikrát tolik vojáků, a také snaha zkrátit povinnou vojenskou službu.
Přehled: Nejvýše postavené ženy v armádách NATOPřehled žen s nejvyššími vojenskými hodnostmi v ozbrojených silách zemí NATO podle časopisu Global Defence Technology (anglicky). |
Třetímu Bulharsku se od roku 2015 podařilo počet žen v armádě navýšit o jedno procento, čímž poskočilo ze sedmého na třetí místo. Do tradičně mužské oblasti ženám pomáhá proniknout mj. Asociace žen v bulharských ozbrojených silách a další iniciativy.
Pro někoho možná překvapivým vítězem čtvrtého vydání natoaktual.cz TOP 5 je Maďarsko, kde ženy tvoří až pětinu všech vojáků, což je v NATO zdaleka nejvíc. Na rozdíl od mnoha aliančních zemí Maďaři sice neměli ženu na postu ministra obrany, na druhou stranu vojákyně už velela maďarskému kontingentu v Afghánistánu. Od léta 2020 mají Maďaři také první ženu v generálské hodnosti.
Česko nadprůměrné
Se 12,96 % žen v rámci armády je Česká republika (k 1.1.2020) na celkově 10. příčce a nad průměrem celé Severoatlantické aliance. Tento poměr je v ČR neměnný, podobné číslo armáda vykazuje posledních 15 let.
Ženu má česká armáda i s generálskou hodností, do níž byla v roce 2017 povýšena Lenka Šmerdová.
„Ženy mají dnes zastoupení téměř ve všech odbornostech, u všech jednotek. Je to dobře z řady důvodů, dohromady s muži se doplňují, navíc ženy zjemňují ty pánské kolektivy,“ řekla Šmerdová v rozhovoru pro magazín Heroine.
Čestné uznání pro Slovinsko
Ještě v roce 2017 uvádělo Slovinsko poměr žen v armádě ve výši 16,5 %, což by v našem žebříčku znamenalo druhé místo hned za Maďarskem, nicméně později tato hodnota klesla na 14,7 %, takže se do TOP 5 nepropracovalo.
Přesto si zde Slovinci zmínku zaslouží, protože byli první zemí NATO, která do čela svých ozbrojených sil jmenovala ženu. V letech 2018 – 2020 byla náčelnicí generálního štábu generálmajorka Alenka Ermenc.
Kde jsou severské země?
Překvapením v našem srovnání je relativně slabé umístění Nizozemí a skandinávských zemí, které patří v oblasti ženských práv k tradičním světovým lídrům. Nizozemsko je s 9,8 % na nelichotivém 19. místě, Dánsko se 7,1 % dokonce téměř v poslední pětce.
Norsko se 11,6 % sotva dosáhlo na alianční průměr a je v polovině žebříčku, ale přesto mu patří jedno prvenství. Norská viceadmirálka Louise Dedichen je historicky první ženou, která zasedla mezi generály jako stálá národní představitelka v nejvyšším vojenském orgánu NATO – ve Vojenském výboru. Stalo se tak na začátku roku 2020 a hned během téhož roku se ve Vojenském výboru objevila druhá žena, kanadská generálka Frances Allen. Ta se v březnu 2021 stala zástupkyní náčelníka generálního štábu kanadských sil.
VIDEO: Závazek NATO k genderové rovnosti
„Bez zapojení žen nelze dosáhnout udržitelného míru,“ říká zvláštní představitelka generálního tajemníka NATO pro otázky žen, míru a bezpečnosti Clare Hutchinson.
S rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 1325 přijala v roce 2000 Severoatlantická aliance agendu pod názvem Women, Peace and Security. Jaké jsou v tomto směru úkoly a závazky NATO vysvětluje Clare Hutchinson ve videu.
*Redakční poznámka k použitým datům: Porovnáváme počty žen v regulérní armádě („active duty“), nikoli mezi zaměstnanci rezortů obrany nebo členy záloh a jiných složek. Pokud není uvedeno jinak, data čerpáme z níže uvedeného souhrnu, který je posledním, jež tato komise zatím zveřejnila.
NATO Committee on Gender Perspectives (2018): Summary of the national reports of NATO Member and Partner Nations to the NATO Committee on Gender Perspectives. Brussels: NATO (pdf);