natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • První generálkou v armádě bude personalistka Šmerdová

  24. dubna 2017  15:29
  Vláda schválila jmenování čtyř nových generálů v armádě. Pokud návrh odsouhlasí také prezident Miloš Zeman bude mít česká armáda poprvé v historii v generálské hodnosti také ženu. Už 8. května by se jí měla stát poradkyně náčelníka generálního štábu Lenka Šmerdová, která dosud zodpovídala za nábor nových profesionálů.  

  Plukovnice Lenka Šmerdová | foto: Armáda ČR

  „Patříme k zemím s velkým zastoupením žen v armádě. Je proto nejvyšší čas mít i první generálku,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický, který návrh na jmenování první ženy do generálské funkce do vlády předložil.

  Plukovnice Lenka Šmerdová zahájila v roce 1996 kariéru v oblasti personalistiky. Po roce 2001 stála u zrodu profesionalizace ozbrojených sil. Postupně zastávala funkci vedoucí oddělení rekrutací a výběru a posléze náčelnice odboru náboru. Problematice se věnuje dodnes. V prosinci 2008 byla jmenována do hodnosti plukovnice, rovněž jako první žena v české armádě.

  „Díky jejímu úspěšnému vedení náborů řady Armády ČR rozšířily tisíce nováčků. Její úspěšná práce v této oblasti je viditelná zejména v období posledních tří let, kdy se úspěšně daří přijímat nové vojáky, přestože je na českém trhu práce vysoká konkurence a minimální nezaměstnanost,“ konstatoval Stropnický.

  Šmerdová vystudovala střední ekonomickou školu, po nástupu do armády v roce 1984 absolvovala vojenskou školu pro spojařky protivzdušné obrany státu, později při zaměstnání Vysokou vojenskou školu pedagogickou v Bratislavě a absolvovala kurz na Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově.

  Podle údajů ministerstva v současné době tvoří vojákyně 13 procent resortu obrany. Konkrétně jde o 2 952 žen. Česká republika se tak dlouhodobě v rámci NATO pohybuje v poměru žen v armádě kolem pátého místa.

  Ženy slouží na různých pozicích, často specifických a dříve „ryze mužských“. Jak připomněl mluvčí ministerstva Petr Medek, čeští vojáci tak mají mezi sebou pilotku bitevníku L-159, vrtulníku, druhou pilotku dopravního letounu Airbus a dvě palubní střelkyně u vrtulníkového letectva.

  V Liberci pak slouží žena jako náčelnice chemické laboratoře, ve Vyškově zase jako vojenská kaplanka. Žena také velela českému nasaditelnému spojovacímu modulu v alianční operaci Active Fence v Turecku, dodal Medek.

  Kromě Šmerdové vláda schválila povýšení do hodnosti brigádního generála také zástupce velitele vzdušných sil Petra Hromka, ředitele Agentury komunikačních a informačních systémů Františka Ridzáka a zástupce velitele Pozemních sil Iva Střechu.

  S návrhem musí ještě souhlasit prezident Miloš Zeman. Pokud ano, nové generály by mohl jmenovat už 8. května.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media