TOP 5: Kde je nejvíce žen v uniformě? Premianti překvapí

Vydáno 07.04.2021
Kterým aliančním zemím se nejlépe daří posilovat zastoupení žen v ozbrojených silách? Překvapivě to nejsou severské země, tradiční lídři ve zrovnoprávnění mužů a žen. Neztratila se ani Česká republika.  

Počet žen v uniformě členských zemí NATO dosahuje v průměru 11 %. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Historicky nízké či neexistující zastoupení žen v ozbrojených silách se daří poslední dobou postupně navyšovat. Tento trend se odráží jak v proměnách jednotlivých armád, tak ve směřování Severoatlantické aliance. Téměř všechny země NATO umožňují ženám působit ve všech typech jednotek a na všech pozicích. 

„Zastoupení žen napříč Aliancí a v armádách členských zemí je nezbytné, abychom byli efektivnější a úspěšní,“ stanovila si Aliance jako jeden z principů integrace žen ve svých strukturách.  

V přehledu TOP 5 jsme se proto rozhodli porovnat zastoupení žen v uniformě v ozbrojených silách jednotlivých zemí NATO.*

„Dnes už má žena v armádě své nezastupitelné místo, prostě tam patří. Fyzicky se mužům většinou nevyrovnáme, ale v šikovnosti, houževnatosti, chytrosti určitě ano.“

Brigádní generálka Lenka Šmerdová(rozhovor pro magazín Heroine)

Které dopadly nejlépe?

Kromě tahounů v této oblasti, jako jsou USA a Kanada, najdeme na předních příčkách  možná ne až tak očekávané spojence.

TOP 5 - Zastoupení žen v armádách NATO

Páté místo Řecka je nicméně překvapivé jen na první pohled. Řekové začali přijímat ženy do armády už koncem 70. let, kdy jedním z impulzů bylo navýšit armádní počty kvůli napětí s Tureckem, jehož ozbrojené síly čítaly třikrát tolik vojáků, a také snaha zkrátit povinnou vojenskou službu.

Přehled: Nejvýše postavené ženy v armádách NATO

Přehled žen s nejvyššími vojenskými hodnostmi v ozbrojených silách zemí NATO podle časopisu Global Defence Technology (anglicky).

Třetímu Bulharsku se od roku 2015 podařilo počet žen v armádě navýšit o jedno procento, čímž poskočilo ze sedmého na třetí místo. Do tradičně mužské oblasti ženám pomáhá proniknout mj. Asociace žen v bulharských ozbrojených silách a další iniciativy.

Pro někoho možná překvapivým vítězem čtvrtého vydání natoaktual.cz TOP 5 je Maďarsko, kde ženy tvoří až pětinu všech vojáků, což je v NATO zdaleka nejvíc. Na rozdíl od mnoha aliančních zemí Maďaři sice neměli ženu na postu ministra obrany, na druhou stranu vojákyně už velela maďarskému kontingentu v Afghánistánu. Od léta 2020 mají Maďaři také první ženu v generálské hodnosti.

Česko nadprůměrné

Se 12,96 % žen v rámci armády je Česká republika (k 1.1.2020) na celkově 10. příčce a nad průměrem celé Severoatlantické aliance. Tento poměr je v ČR neměnný, podobné číslo armáda vykazuje posledních 15 let.

Generálka Lenka Šmerdová

Ženu má česká armáda i s generálskou hodností, do níž byla v roce 2017 povýšena Lenka Šmerdová.

„Ženy mají dnes zastoupení téměř ve všech odbornostech, u všech jednotek. Je to dobře z řady důvodů, dohromady s muži se doplňují, navíc ženy zjemňují ty pánské kolektivy,“ řekla Šmerdová v rozhovoru pro magazín Heroine.

Čestné uznání pro Slovinsko

Generálmajorka Alenka Ermenc

Ještě v roce 2017 uvádělo Slovinsko poměr žen v armádě ve výši 16,5 %, což by v našem žebříčku znamenalo druhé místo hned za Maďarskem, nicméně později tato hodnota klesla na 14,7 %, takže se do TOP 5 nepropracovalo.

Přesto si zde Slovinci zmínku zaslouží, protože byli první zemí NATO, která do čela svých ozbrojených sil jmenovala ženu. V letech 2018 – 2020 byla náčelnicí generálního štábu generálmajorka Alenka Ermenc.

Kde jsou severské země?

Překvapením v našem srovnání je relativně slabé umístění Nizozemí a skandinávských zemí, které patří v oblasti ženských práv k tradičním světovým lídrům. Nizozemsko je s 9,8 % na nelichotivém 19. místě, Dánsko se 7,1 % dokonce téměř v poslední pětce.

Viceadmirálka Louise Dedichen

Norsko se 11,6 % sotva dosáhlo na alianční průměr a je v polovině žebříčku, ale přesto mu patří jedno prvenství. Norská viceadmirálka Louise Dedichen je historicky první ženou, která zasedla mezi generály jako stálá národní představitelka v nejvyšším vojenském orgánu NATO – ve Vojenském výboru. Stalo se tak na začátku roku 2020 a hned během téhož roku se ve Vojenském výboru objevila druhá žena, kanadská generálka Frances Allen. Ta se v březnu 2021 stala zástupkyní náčelníka generálního štábu kanadských sil.

VIDEO: Závazek NATO k genderové rovnosti

„Bez zapojení žen nelze dosáhnout udržitelného míru,“ říká zvláštní představitelka generálního tajemníka NATO pro otázky žen, míru a bezpečnosti Clare Hutchinson.

S rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 1325 přijala v roce 2000 Severoatlantická aliance agendu pod názvem Women, Peace and Security. Jaké jsou v tomto směru úkoly a závazky NATO vysvětluje Clare Hutchinson ve videu. 

*Redakční poznámka k použitým datům: Porovnáváme počty žen v regulérní armádě („active duty“), nikoli mezi zaměstnanci rezortů obrany nebo členy záloh a jiných složek. Pokud není uvedeno jinak, data čerpáme z níže uvedeného souhrnu, který je posledním, jež tato komise zatím zveřejnila.

NATO Committee on Gender Perspectives (2018): Summary of the national reports of NATO Member and Partner Nations to the NATO Committee on Gender Perspectives. Brussels: NATO (pdf); 

pet; natoaktual.cz