Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Počet sebevražd amerických veteránů dosahuje 6000 ročně

23. září 2019  23:26
Ilustrační snímek. | foto: NATO Photos

Počet sebevražd amerických veteránů dosahuje 6000 ročně

Přes 60 000 amerických veteránů spáchalo mezi lety 2008 a 2017 sebevraždu, tedy přibližně 6 000 ročně. Situaci se nedaří zlepšovat ani přes úsilí ministerstva pro záležitosti veteránů. To se snaží mimo jiné sejmout stigma z programů, které mají přispět k lepšímu duševnímu zdraví vysloužilých vojáků. Ovšem neúspěšně, počet sebevražd totiž stále roste. Jen mezi lety 2006 a 2017 stoupl jejich pročet o 2 %.

Nejčastějším prostředkem sebevraždy jsou střelné zbraně, které stály za více než 70 % úmrtí u mužů a 43 % u žen. Ze složek armády pak jsou pak nejvíce zasažení příslušníci Národní gardy a záloh, kteří nebyli povolání do služby federální vládou, a proto se na ně pomoc specializovaného ministerstva nevztahuje. Podle ministra Roberta Wilkieho přesahuje situace schopnosti ministerstva.

Kam dál?
Mladší generace veteránů má větší problém s návratem do civilu, odhaluje výzkum v USA (11.9. 2019)

Zdroj: Military.com (USA)

---

USA by mohly ušetřit, kdyby nebyly tak agresivní, říká ruský ministr obrany

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tvrdí, že pokud by byly Spojené státy méně agresivní, mohly by své výdaje na obranu snížit. Řekl to v rozhovoru pro ruský list Moskevský komsomolec. Ruské vojenské výdaje naopak označil za přiměřené cílům zahraniční politiky země. „USA utrácí obrovské množství peněz za soukromé bezpečnostní agentury a letadlové lodě. Opravdu Rusko potřebuje pět až deset letadlových lodí, když uvážíme, že na nikoho útočit nehodláme?“ dodal.

Ruští představitelé často kritizují západní intervence v cizích zemích. Rusko ovšem také vedlo několik vojenských či hybridních kampaní proti svým sousedům a soupeřům. Ve snaze udržet svou sféru vlivu zasáhla Moskva například v Gruzii nebo na Ukrajině. Ruské síly se také zapojily do probíhající války v Sýrii, kde bojovaly na straně prezidenta Bašára al-Asada.

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Generální tajemník NATO oslavil 75 let od operace Market Garden

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg se zúčastnil ceremoniálu k 75. výročí začátku spojenecké operace Market Garden, který se konal nedaleko nizozemského města Arnhem. Cílem této druhoválečné operace bylo osvobození okupovaného Nizozemska.

„Sešli jsme se, abychom si připomněli životy ztracené ve druhé světové válce a vzdáváme hold všem, kteří jsou za nás připraveni bojovat. Nikdy bychom neměli brát mír jako samozřejmost,“ řekl Stoltenberg po ceremoniálu.

Ceremoniál zahrnoval krom kladení věnců a minuty ticha také seskok více než tisícovky výsadkářů, kteří tak uctili památku těch, kteří pomohli osvobodit Evropu od útlaku. Stoltenberg se na akci setkal také s vojáky, kteří se do druhoválečné operace přímo zapojili. Zdůraznil, že „vzpomínka na operaci Market Garden je silnou připomínkou toho, že trvalé pouto mezi Evropou a Severní Amerikou je i nadále životně důležité pro zajištění míru“.

Kam dál?
Stoltenberg je „extrémně znepokojen“ útoky na Saúdskou Arábii (17.9. 2019)

Zdroj: NATO

---

Při útoku na úkryt Tálibánu zemřela čtyřicítka civilistů

Více než 40 svatebčanů zemřelo při útoku afghánské armády na úkryt hnutí Tálibán v provincii Hílmand. Afghánská vláda již vyjádřila nad tragédií lítost a vyslala na místo delegaci, aby incident prošetřila. Kromě civilistů zemřelo při útoku také 22 členů hnutí Tálibán. Dalších 14 bylo zatčeno.

S blížícími se prezidentskými volbami se agresivita bojů stupňuje. Během jediného týdne zemřelo při sebevražedných útocích asi devět desítek lidí. Oběti na životech přinesly také americké akce, když americký dron při útoku na bojovníky organizace Islámský stát zabil v provincii Nangarhár 16 civilistů. Podle Amnesty International došlo z americké strany k „šokujícímu pohrdání životy civilistů“.

Kam dál?
Provládní a alianční síly zabily letos v Afghánistánu více civilistů než Tálibán (25.4. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

---

USA by měly zaútočit na Írán a zabránit tak recesi, vyzývá americký ex-generál

Bývalý vysoce postavený americký ve výslužbě Jack Keane se podělil o své názory týkající se rostoucího napětí mezi USA a Íránem. „Vláda dělá v současné době to, co má. Určuje podmínky tím, že situaci řeší v OSN a konfrontuje mezinárodní společenství s odtajněnými důkazy, které dokazují, že viníkem je Írán,“ okomentoval současnou situaci Keane a dodal, že za útokem na saudskoarabská ropná zařízení je dle něj snaha poškodit světovou ekonomiku.

Keane také vyzval k „další izolaci Íránu – politicky, diplomaticky a ekonomicky“, a zdůraznil význam „omezené vojenské akce“, která by zabránila Íránu ve snaze uvrhnout světovou ekonomiku do recese. Dodal také, že „je v našich národních zájmech chránit svět před globální recesí a tím, co by způsobila naší vlastní ekonomice“.

Kam dál?
Bílý dům připravuje reakci na útok na saúdskoarabská ropná pole (16.9. 2019)

Zdroj: Fox News (USA)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.