Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stoltenberg je „extrémně znepokojen“ útoky na Saúdskou Arábii

17. září 2019  23:50
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: NATO Photos

Stoltenberg je „extrémně znepokojen“ útoky na Saúdskou Arábii

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg vyjádřil své „extrémní znepokojení“ nad eskalací napětí po útocích na ropná zařízení v Saúdské Arábii. Zároveň obvinil Írán z destabilizace regionu. K útokům na saúdská ropná pole se přihlásila rebelská skupina jemenských Huthiů, kteří jsou podporováni Íránem.

„Žádáme všechny strany, aby předešly dalším podobným útokům, protože mohou mít negativní dopady na celý region. Také nás extrémně znepokojuje riziko eskalace,“ prohlásil Stoltenberg.

Kam dál?
Bílý dům připravuje reakci na útok na saúdskoarabská ropná pole (16.9. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

V Afghánistánu zemřel americký voják, první od ukončení příměří

V Afghánistánu byl zabit voják armády Spojených států. Jedná se o první oběť od konce příměří s hnutím Tálibán, které odvolal americký prezident Donald Trump. Mise Severoatlantické aliance Resolute Support bez dalších podrobností uvedla, že voják byl zabit během operace.

Jedním z důvodů k odvolání příměří byla pro prezidenta Trumpa právě smrt jiného amerického vojáka. V Afghánistánu v letošním roce zahynulo nejméně sedmnáct amerických vojáků. Washington zatím hledá cestu k ukončení osmnáct let trvajícího konfliktu.

Kam dál?
Při volbách v Afghánistánu předpovídá SACEUR nárůst násilí (16.9. 2019)

Zdroj: Daily Mail (Velká Británie)

---

Průzkum: 71 % Gruzínců podporuje vstup země do NATO

Podle nedávného průzkumu, který provedl americký National Democratic Institute (NDI), většina Gruzínců stále podporuje vstup země do Severoatlantické aliance i Evropské unie. Sedmdesát jedna procent dotázaných uvedlo, že podporují, aby se Gruzie stala členem NATO. Naopak pro sedmnáct procent je to nepřijatelné a jedenáct procent neuvedlo odpověď.

Zároveň 78 % obyvatel souhlasí se vstupem země do EU. Anketa také odhalila, že většina Gruzínců považuje za největší problémy nezaměstnanost, inflaci a chudobu. Podle ředitelky NDI lidé svými odpověďmi „vysílají zprávy vládě“.

Kam dál?
Bývalý šéf NATO navrhuje zrychlit přijetí Gruzie do Aliance (13.9. 2019)

Zdroj: Georgia Today (Gruzie)

---

Výcvik iráckých vojáků je nejlepší zbraní proti terorismu, říká Stoltenberg

„Výcvik národních sil je jedním z našich nejlepších nástrojů v boji proti terorismu,“ napsal generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg na Twitter. V příspěvku se vyjadřoval k výcvikové a poradní misi NATO v Iráku, jejímž cílem je předejít návratu organizace Islámský stát.

Stoltenberg to uvedl po setkání s iráckým premiérem Ádilem Abdul-Mahdím, se kterým diskutoval vývoj mise i regionální bezpečnost. Mise NATO pomáhá Iráku vybudovat skupinu instruktorů, kteří rozvíjejí schopnosti vojáků v oblastech výbušných zařízení, vojenského zdravotnictví a komunikací.

Kam dál?
Američtí senátoři požadují vysvětlení nákladného bombardování v Iráku (13.9. 2019)

Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

---

Předseda Vojenského výboru NATO navštívil Chorvatsko

Předseda Vojenského výboru Severoatlantické aliance maršál Stuart Peach navštívil Chorvatsko. Maršál poděkoval Chorvatsku za jeho zapojení v operacích NATO, kterými přispívá ke kolektivní bezpečnosti Aliance. Chorvatští vojáci jsou přítomní v rámci bojové skupiny NATO v Polsku a na misích v Kosovu, Iráku a Afghánistánu.

„Chorvatsko hraje důležitou roli v jihovýchodní Evropě. Tento region je důležitý vzhledem k bezpečnostním výzvám, kterým čelíme z východu a z jihu,“ uvedl Peach a připomněl, že Chorvatsko letos slaví deset let členství v NATO.

Kam dál?
V Afghánistánu byl zabit chorvatský voják. Další dva byli zraněni (25.7. 2019)

Zdroj: NATO

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.