Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Provládní a alianční síly zabily letos v Afghánistánu více civilistů než Tálibán

25. dubna 2019  22:15
Okolí základny v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Provládní a alianční síly zabily letos v Afghánistánu více civilistů než Tálibán

V prvních třech měsících roku 2019 zabily jednotky NATO a vládní afghánské síly více civilistů než ozbrojenci z Tálibánu. Vychází to z údajů Organizace spojených národů. Taková situace nastala vůbec poprvé od začátku alianční intervence.

Hlavními příčinami úmrtí civilistů byly letecké útoky v režii USA (145 úmrtí) a operace pozemního průzkumu, které primárně prováděly afghánské síly podporované Američany (72 obětí). Na straně obětí způsobených Tálibánem naopak klesl počet lidí usmrcených při sebevražedných útocích.

Afghánská mise OSN UNAMA vyzývá jak afghánské národní bezpečnostní síly, tak mezinárodní vojenské síly, aby prováděly vyšetřování incidentů, při nichž dochází k civilním obětem, zveřejnily výsledky svých zjištění a podle potřeby poskytly obětem odškodnění.

Kam dál?
Talibán pokračuje v tlaku na afghánské vládní síly (12. 3. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Cvičení: NATO se připravuje na ruskou invazi do Norska

Malá norská armáda plní jeden z nejdůležitějších úkolů v Severoatlantické alianci – sledování ruských jaderných bombardérů a ponorek, které provádějí stále agresivnější cvičení podél skandinávského pobřeží. Jako reakci zahájila Aliance jedno z největších cvičení od konce studené války, do kterého se zapojily tisíce vojáků, letadel a také americká letadlová loď i s útočným svazem, která se poprvé za třicet let ocitla za polárním kruhem.

Rusové v poslední době navýšili aktivitu svých ponorek v oblasti a prováděli i simulované útoky proti norským pozicím. Manévry byly proto připraveny tak, aby Kremlu vyslaly jasné poselství. „Zpráva pro Rusko i kohokoliv jiného, kdo by chtěl Alianci napadnout, je: Dvakrát si to rozmyslete. S námi se do křížku dostat nechcete,“ okomentoval cvičení jeho vrchní velitel admirál James Foggo.

Kam dál?
Do cvičení NATO nad Estonskem se zapojil i letoun B-52 (28. 3. 2019)

Zdroj: CBS (USA)

---

Útoky na ubikace NATO v Turecku má na svědomí organizace Islámský stát

Dva muži, kteří 21. dubna s brokovnicemi zaútočili na ubikace NATO v západním Turecku byli napojeni na organizaci Islámský stát. Tvrdí to zdroje napojené na bezpečnostní služby. Dle nich byli ve městě Izmir zadrženi dva muži s iniciálami E. D. K. a B. S. K., u kterých se krom zbraní našla také videa teroristické organizace.

Islámský stát se v poslední době na Turecko zaměřil. Během série útoků zde zemřelo více než 300 lidí. Turecké bezpečnostní síly proto zahájily kampaň s cílem zemi teroristů zbavit.

Kam dál?
NATO uznává klíčovou roli Turecka na Blízkém východě (16. 4. 2019)

Zdroj: Daily Sabah (Turecko)

---

Sen se stal realitou. Přistěhovalec se po 18 letech stal příslušníkem americké armády

Asi před 30 lety překročil Cesar Vargas nelegálně hranici mezi Mexikem a Spojenými státy i s jeho nedávno ovdovělou matkou a třemi sourozenci. Bylo mu pouhých 5 let. Ve Spojených státech navštěvoval prestižní školy a stal se právníkem v New Yorku. Spolupracoval také s administrativou Baracka Obamy na zákoně, který usnadňoval mladým imigrantům vzdělávání.

Jeden cíl se mu však dlouho nedařilo splnit. Po útocích z 11. září chtěl vstoupit do armády, neměl však povolení k dlouhodobému pobytu, které by mu to umožňovalo. Nyní, v 35 letech svůj sen konečně naplnil. Díky sňatku s americkou občankou Yesenií Mata povolení získal a absolvoval výcvik armádních záloh.

Kam dál?
USA: Počet admirálek a generálek se od roku 2000 zdvojnásobil (18. 4. 2019)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Německý vojenský vrtulník bojoval s požárem

Požár, který vypukl v německém Goldenstedtu, už několik dní zaměstnává místní hasiče. Zasažená oblast má kolem 60 hektarů. Po boku 250 požárníků se do boje s plameny zapojil také vrtulník německé armády. Ten vystřídal soukromý a policejní vrtulník, které se na hašení podílely v předchozích dnech. V porovnání s nimi však unese až pětinásobný objem vody, tedy 5 000 litrů.

Kam dál?
Švédi vyslali letoun Gripen k bombardování požárů. Byl úspěšný (26. 7. 2018)

Zdroj: Bild (Německo)

luk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.