Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO uznává klíčovou roli Turecka na Blízkém východě

16. dubna 2019  15:44
Turečtí vojáci během cvičení BALTOPS | foto: U.S. Navy

NATO uznává klíčovou roli Turecka na Blízkém východě

Předsedkyně Parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance Madeleine Moon vyjádřila uznání Turecku za roli, kterou hraje na Blízkém východě, a to zvláště v otázce uprchlíků. „Vzdávám čest Turecku za poskytnutí útočiště milionům lidí, kteří byli vyhnáni hrozným konfliktem v Sýrii,“ chválila Turecko Moon.

Turecko je podle předsedkyně často v „první linii“ vůči blízkovýchodním výzvám, a proto mu NATO poskytuje podporu a asistenci. „Ráda bych při této příležitosti poděkovala turecké vládě a parlamentu za jejich příspěvky NATO a Parlamentnímu shromáždění NATO,“ uvedla Moon.

Kam dál?
NATO vítá úsilí USA a Turecka najít shodu ohledně severní Sýrie (7.3. 2019)

Zdroj: Hurriyet (Turecko)

---

Rusko ukončilo všechnu spolupráci s NATO, oznámil ruský představitel

Rusko ukončilo veškerou spolupráci se Severoatlantickou aliancí, uvedl v rozhovoru náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško. Aliance omezila vojenskou i civilní spolupráci s Ruskem v reakci na ruskou anexi Krymu v roce 2014. Nyní vedou Rusko a NATO spory o situaci v Kerčské úžině či o odstoupení USA od jaderné smlouvy.

Gruško také varoval NATO před vojenským konfliktem s Ruskem, který si podle něj „žádní rozumní lidé nepřejí“.

Kam dál?
Stoltenberg v americkém Kongresu varoval před „stále asertivnějším Ruskem“ (4.4. 2019)

Zdroj: The Moscow Times (Rusko)

---

Turecko: Nákup ruského systému by neměl vyvolat americké sankce

Turecký nákup ruského systému S-400 by neměl vyvolat sankce Spojených států, prohlásil turecký ministr obrany Hulusi Akar na konferenci ve Washingtonu. „Turecko evidentně není nepřítelem Spojených států,“ uvedl Akar k sankcím. Ty by mohly být na Turecko uvaleny na základě zákona, který je určen právě pro nepřátele USA.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odmítá od plánu na nákup ruského raketového systému odstoupit. „Tento nákup neznamená změnu ve směřování Turecka. Rád bych důrazně zopakoval, že se nic nemění na tureckém závazku k Severoatlantické alianci,“ prohlásil Akar.

Kam dál?
Turecko: Je absurdní zpochybňovat naše členství v NATO kvůli S-400 (11.4. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Gruzie se připojí k mnohonárodní jednotce vojenské policie NATO

Gruzie se v roce 2020 připojí k mnohonárodnímu praporu vojenské policie Severoatlantické aliance. „Jedná se o další uznání našich schopností a vyjádření podpory,“ uvedl k zapojení do projektu gruzínský ministr obrany Levan Izoria.

V praporu jsou zapojeny jednotky z České republiky, Chorvatska, Polska a Slovenska. Prapor založený v roce 2013 může být nasazen v rámci operací NATO, kdekoli bude vojenská policie potřeba.

Kam dál?
Stoltenberg: Gruzie se stane členem NATO a Rusko s tím nic nenadělá (26.3. 2019)

Zdroj: Agenda (Gruzie)

---

USA zachránily japonský vrak F-35 před Ruskem a Čínou

Spojené státy a Japonsko se za pomoci nejnovějších technologií snažily najít vrak stíhačky F-35 dříve, než by se k němu dostala Čína nebo Rusko. Do hledání stíhačky, která zmizela z radaru u japonského pobřeží, se mimo jiné zapojily hlídkovací letouny P-8A, torpédoborec USS Stethem i bombardéry B-52. Zapojení bombardérů značí váhu, kterou USA nalezení letounu přikládaly.

Po informacích o tomto letounu je velká poptávka ze strany Ruska a Číny, jelikož se očekává, že stíhačky F-35 budou hrát klíčovou roli v budoucích válkách. Letouny F-35 jsou totiž schopné zasáhnout balistické střely a mohou být využity v rámci protiraketové obrany. Nalezení skutečných součástí letounu by Rusku a Číně poskytlo zásadní vhled do jeho fungování.

Kam dál?
Vrak japonského letounu F-35 nalezen, pilot se stále pohřešuje (10.4. 2019)

Zdroj: Nikkei (Japonsko)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.