Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Do cvičení NATO nad Estonskem se zapojil i letoun B-52

28. března 2019  14:23
Americký strategický bombardér B-52H Stratofortress | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Do cvičení NATO nad Estonskem se zapojil i letoun B-52

Bombardér B-52 amerických vzdušných sil se zapojil do cvičení Severoatlantické aliance, které proběhlo nad Estonskem. Letoun se seznámil s estonským vzdušným prostorem, během cvičení však v hlavním městě Tallinnu nepřistál. Přítomnost B-52 je jasným závazkem USA k obraně Estonska, říká plukovník Hardi Lammergas z estonského letectva.

Hlavním cílem vzdušného cvičení bylo zlepšit spolupráci s pozemními silami včetně letového řízení, které má na starosti řízení útoků na nepřátelská letadla. Podobná cvičení se konají na pravidelné bázi s cílem testovat připravenost NATO.

Kam dál?
Stíhačky NATO v Pobaltí zachytily tři ruská letadla v jednom týdnu (27.2. 2019)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Litva odsoudila sovětský personál za masakr z roku 1991

Soud v litevském Vilniusu odsoudil 67 příslušníků sovětské armády a KGB za účast na masakru demonstrantů proti sovětské nadvládě v roce 1991. Pravděpodobně však pouze dva z nich nastoupí k výkonu trestu, protože byli jako jediní fyzicky přítomni u soudu. Mezi odsouzenými je například bývalý sovětský ministr obrany Dmitrij Jazov, který byl odsouzen za válečné zločiny na deset let ve vězení.

Ruští představitelé zatím na výsledky soudu nereagovali. „Jestli Rusko chce být na špatné straně historie, je to ruská volba,“ prohlásil politický komentátor Veiko Spolitis.

Kam dál?
Posilování v Pobaltí je reakcí na NATO, tvrdí ruský ministr obrany (1.3. 2019)

Zdroj: RFI (Francie)

---

Šest nejhorších krizí, kterým NATO čelilo během své existence

Severoatlantická aliance se za sedmdesát let své existence setkala mnoha závažnými krizemi. Server Business Insider vybral následujících šest jako nejhorších. Jedná se o: rozdělení Berlína v roce 1961, umístění sovětských raket na Kubě v roce 1962, cvičení Able Archer v roce 1983, které málem vyvolalo jaderný střet, bombardování během balkánských válek v Bosně a Kosovu a teroristické útoky na USA v roce 2001.

Od svého založení dvanácti státy v roce 1949 se Aliance rozrostla na současných 29 členů. První bojová mise přišla až po skončení studené války, což podle aliančních historiků ukazuje efektivitu, s jakou se NATO dařilo odstrašovat Sovětský svaz.

Zdroj: Business Insider (USA)

---

Šéf vojenského výboru NATO žádá Rusko, aby stáhlo vojáky z Gruzie

Předseda Vojenského výboru Severoatlantické aliance Stuart Peach naléhá na Rusko, aby stáhlo své vojáky z okupovaných území Gruzie. Maršál Peach to prohlásil na zasedání výboru v gruzínském Tbilisi, které má podle něj demonstrovat alianční podporu Gruzii a její teritoriální integritě. Předseda také vyzdvihl profesionalitu a odhodlanost gruzínských vojáků v rámci mise NATO v Afghánistánu.

Gruzínský ministr obrany Levan Izoria během návštěvy výboru prohlásil, že Gruzie je jedinou zemí jižního Kavkazu, která aspiruje na členství v Alianci. Jednání zahrnovala také obranné reformy a společné projekty NATO a Gruzie.

Kam dál?
Stoltenberg: Gruzie se stane členem NATO a Rusko s tím nic nenadělá (26.3. 2019)

Zdroj: Agenda (Gruzie)

---

Velká Británie objednala pět letounů včasné výstrahy

Velká Británie podepsala smlouvu za téměř dvě miliardy dolarů na nákup pěti letounů včasné výstrahy Boeing E-7. Letka E-7 nahradí stávající letouny typu Sentry. „Spolu s obrannými investicemi do dalších špičkových letounů tvoří E-7 základní prvek nové generace vzdušných sil, která bude schopná překonat současné i budoucí komplexní hrozby,“ uvedl velitel britského letectva maršál Stephen Hillier.

Podle britského ministra zahraničí Gavina Williamsona tento nákup posílí vojenské partnerství s Austrálií, jejíž letectvo v současné době E-7 využívá.

Kam dál?
Británie otestovala nový cvičný letoun Texan T1 (26.2. 2019)

Zdroj: Defence Talk (USA)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.