Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Pobaltští ministři viní Bělorusko z hybridního útoku

Vydáno 02.08.2021
Ministři obrany Litvy, Lotyšska a Estonska se spojili, aby sladili postup vůči Bělorusku, které podle nich hromadně vysílá ilegální migranty přes hranici do zemí Evropské unie. Ministři tuto aktivitu označili za hybridní útok vůči Evropské unii a Severoatlantické alianci.  

Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

Setkání proběhlo prostřednictvím videokonference. Ministři se shodli, že budou v této záležitosti postupovat společně, a to jak přímo v regionu, tak na širším mezinárodním poli. „Současná situace na hranicích není jen migrační krizí. Je to hybridní válka proti Evropské unii, NATO a zejména proti stabilitě pobaltských států. Tento hybridní útok vyžaduje jednotnou a koordinovanou reakci pobaltských států,“ okomentoval situaci litevský ministr obrany Arvydas Anusauskas. Právě do jeho země přišlo z Běloruska během letošního roku nejméně 3 000 ilegálních migrantů.

„Jedná se o velmi závažnou bezpečnostní krizi, která má přímý dopad na všechny pobaltské země a severovýchodní křídlo NATO. Jsme odhodláni nadále podporovat Litvu a hledat mezinárodní podporu a pomoc při řešení této bezpečnostní krize,“ podpořil Anusauskase jeho estonský protějšek Kalle Laanet.

Zdroj: Delfi (Litva)

luk; natoaktual.cz