Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Turecko se připojilo k air policingu v Pobaltí

8. července 2021  22:37
Turecko se poprvé od roku 2006 připojilo k misi Severoatlantické aliance air policing nad Pobaltím se svými letouny F-16, které již přistály na letecké základně v Malborku v Polsku.  

Turecká armáda (ilustrační foto) | foto: Turkish General Staff

Spojenecké letecké velitelství NATO ohlásilo přílet čtyř stíhaček F-16 tureckého letectva společně s podpůrným letounem Lockheed Martin C-130 Hercules a doprovodným personálem. „Osmdesátičlenný tým tureckého letectva se bude až do poloviny září starat o provoz stíhaček umístěných v Malborku s cílem podpořit air policing v regionu. Je to podruhé, co turecké letectvo přispělo svými stíhacími letouny do této mise,“ uvádí nařízení.

Po dobu dvou měsíců budou turecké letouny asistovat italskému letectvu a španělským letounům Eurofighter, které od května startují z letecké základny Siauliai v Litvě a z letecké základny Ämari v Estonsku. „Naši jižní spojenci, včetně Španělska, Itálie a Turecka, demonstrují soudržnost a solidaritu Aliance. Cílem je vzájemná spolupráce mezi leteckými silami a posílení spolupráce a interoperability v pobaltském regionu,“ uvedlo Spojenecké letecké velitelství NATO.

Zdroj: Janes (Velká Británie)

šar; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

Partneři portálu

NATO PDD iDnes.cz Newton Media