Pět příslušníků námořní pěchoty je po letecké nehodě stále nezvěstných
Pět příslušníků americké námořní pěchoty je nezvěstných po srážce letadel při tankování za letu. Nehoda stíhačky F-18 a tankeru Hercules se udála během cvičení asi 320 km od břehů Japonska. Dva muže se již podařilo najít, po zbylých pěti se stále pátrá.
Incident je další z mnoha nehod amerických vojenských letounů během posledních několika let. Mezi lety 2013 a 2017 stoupl počet nehod o 40 % a zemřelo při nich přes 130 vojáků. Představitelé Kongresu za nehodami vidí neustálé bojové operace, odkládané modernizace, nedostatečný výcvik a stárnoucí techniku.
Kam dál?
Mariňáci se vylodili na Islandu. Ostrov hostí předvoj cvičení NATO (19.10. 2018)
Zdroj: Japan Today (Japonsko)
---
Slovensko se dostalo do roztržky s Ruskem kvůli vyhoštěnému špiónovi
V době, kdy předseda slovenského paramentu Andrej Danko hostí světoznámého šachistu a Putinova spojence Anatolije Karpova, dochází mezi Moskvou a Bratislavou k diplomatickému sporu. Slovenský premiér Peter Pellegrini oznámil, že Slovensko vyhostilo ruského diplomata pro špionáž. „Vykonával rozvědné aktivity proti zájmům Slovenské republiky a NATO,“ komentoval vyhoštění premiér.
O několik hodin později Moskva oznámila, že i ona vyhostí slovenského diplomata. „Ruská strana bude reagovat na nepřijatelné akce Bratislavy na základě principu reciprocity,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničních věcí.
Kam dál?
Česko zvažuje vypovězení ruských diplomatů, řekl premiér (23.3. 2018)
Zdroj: Denník N (Slovensko)
---
NATO zůstává odhodláno bojovat v Afghánistánu
Severoatlantická aliance je i nadále odhodlána obnovit mír v Afghánistánu, a to navzdory rostoucímu počtu obětí mezi příslušníky afghánských ozbrojených sil i opakovaným průtahům v mírových jednáních, oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
NATO převzalo vedoucí úlohu při zajišťování bezpečnosti v Afghánistánu před patnácti lety. Jeden z předních amerických generálů však nedávno varoval, že počet obětí konfliktu se stává neudržitelným. Porazit Tálibán se přitom stále nedaří. Od stažení většiny koaličních vojáků v roce 2015 zemřelo téměř 30 000 afghánských vojáků.
Kam dál?
Renesance NATO na Blízkém a Středním východě (26.3. 2018)
Zdroj: Voice of America (USA)
---
Britský velvyslanec bude novým civilním zástupcem NATO v Afghánistánu
Velvyslanec Velké Británie v Afghánistánu sir Nicholas Kay byl jmenován vysokým civilním představitelem (SCR) Severoatlantické aliance v Afghánistánu. Jeho úkolem bude zajišťovat kontakt mezi afghánskou vládou a NATO a pomáhat misi Resolute Support k úspěchu při výcviku a podpoře afghánských bezpečnostních složek. Jde již o třetího britského SCR.
Civilní představitel NATO pro Afghánistán pomáhá prosazovat vojensko-politické cíle Aliance v Afghánistánu a oficiálně zastupuje politické vedení Aliance v Kábulu. Spolupracuje s afghánskou vládou, občanskou společností a zástupci mezinárodního společenství i sousedních zemí.
Kam dál?
Britská armáda potřebuje 17 miliard liber ročně navíc, tvrdí zpráva (18.6. 2018)
Zdroj: Gov.uk (Velká Británie)
---
Britská policie, armáda ani soudy nejsou dostatečně etnicky různorodé
Britské silové složky, jako je policie a armáda, ale i soudy, budou potřebovat celá desetiletí na to, aby se staly stejně etnicky různorodými jako populace, které slouží. Podíl příslušníků národnostních menšin na celkové populaci Anglie a Walesu dosáhl 14,9 % v roce 2016 a očekává se, že v roce 2050 stoupne na nejméně 20 %.
Ozbrojeným silám bude trvat asi 50 let, než budou stejně etnicky rozmanité jako zbytek Spojeného království. Současný podíl etnických menšin v ozbrojených silách je 7,56 %, mezi důstojníky pak pouze 2,46 %. Nejlépe je na tom armáda (pozemní síly). Ta s 11,12 % příslušníků s minoritním etnickým původem dosáhne čísel odpovídajících britské společnosti v roce 2030.
Kam dál?
Armáda je v západní Evropě a USA nejdůvěryhodnější institucí (5.9. 2018)
Zdroj: The Guardian (Velká Británie)