Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Britská armáda potřebuje 17 miliard liber ročně navíc, tvrdí zpráva

18. června 2018  17:13
Britská námořní pěchota na zimním cvičení v Norsku | foto: Forsvaret

Britská armáda potřebuje 17 miliard liber ročně navíc, tvrdí zpráva

Velká Británie musí pro armádu najít o 17 miliard liber ročně více, aby zajistila, že ozbrojené síly budou schopny odstrašit a reagovat na všechny hrozby, doporučuje zpráva britského parlamentu.

Podle komise pro obranu by měla revize ozbrojených sil přijít s „jasným a udržitelným“ financováním, aby se předešlo osudu předchozích revizí, které se kvůli nedostatečným finančním prostředkům ukázaly jako nevyhovující. Komise vyzvala premiérku Theresu May, aby zvýšila výdaje na obranu na úroveň „blížící se třem procentům HDP, které Velká Británie vydávala ještě v polovině devadesátých let.“

Kam dál?
Trump tlačí Británii k vyšším výdajům na obranu (14.6. 2018)

Zdroj: The Times (Velká Británie)

---

Estonsko probírá nadcházející summit NATO v Pentagonu

Příloha natoaktual.cz

Příloha natoaktual.cz

Představitel estonského ministerstva obrany Jonatan Vseviov, který bude nejspíše jmenován příštím velvyslancem Estonska ve Spojených státech amerických, byl v Pentagonu probrat nadcházející summit Severoatlantické aliance. Na schůzce s americkým náměstkem ministra obrany pro politiku Johnem Roodem řešil potřebu posílení kolektivní obrany NATO, vývoj estonské obrany a bezpečnostní situaci v Evropě, Sýrii a na Korejském poloostrově.

Estonsko i USA podle Vseviova považují za zásadní schopnost NATO jednat rychle a soudržně za účelem odstrašení na východním křídle Aliance od Arktidy až ke Středozemnímu moři. „Summit NATO se bude konat za měsíc a my očekáváme rozhodnutí, která zajistí rychlejší reakci ozbrojených sil NATO, stejně jako modernizaci řídicích struktur NATO. Očekáváme také pokrok v záležitostech týkajících se rozložení břemena mezi spojence a výdajů na obranu,“ řekl Vseviov.

Kam dál?
Summit NATO v Bruselu: čeho chtějí státy dosáhnout (14.6. 2018)
 

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Merkel: Německo je „realistické“ ohledně výdajů na obranu

Německo je zavázáno plnit cíl Severoatlantické aliance vydávat dvě procenta HDP na obranu, ale je realistické ohledně dosažení tohoto cíle, řekla německá kancléřka Angela Merkel. Po setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem prohlásila, že Německo chce do roku 2024 vydávat 1,5 % HDP na obranu a že „někdy to může vypadat jako malý pokrok, ale věci jdou správným směrem.“

Stoltenberg uvedl, že je rád, že německé výdaje vzrostly, ale dodal: „Vyzývám Německo, aby dělalo víc, protože je největší ekonomikou v Evropě.“

Kam dál?
Merkel naznačila, že Německo bude zvyšovat rozpočet na obranu (15.5. 2018)

Zdroj: ABC News (USA)

---

Varoval bych před vojenskými obchody s Ruskem, uvedl nominant na vysoký post na ministerstvu zahraničí USA

Kandidát amerického prezidenta Donalda Trumpa na post náměstka ministra zahraničí pro Blízký východ David Schenker řekl při slyšení v Senátu, že by odrazoval státy jako Saúdská Arábie, Katar a Egypt před dohodami o nákupu zbraní z Ruska, které by mohly mít za následek uvalení amerických sankcí. „Jinými slovy, řekl bych Saúdské Arábii, ať to nedělá,“ řekl s odkazem na zvažovaný saúdský nákup ruského systému S-400. Egypt zase zvažuje koupit od Ruska 50 stíhaček a 46 vrtulníků.

Zdroj: Haaretz (Izrael)

---

Chorvatské jednotky se zúčastnily vojenského cvičení NATO v Polsku

Chorvatské ministerstvo obrany uvedlo, že chorvatské jednotky se úspěšně zúčastnily vojenského cvičení v Polsku, kde ukázaly své dovednosti a pomohly k interoperabilitě ozbrojených složek Severoatlantické aliance a polské armády. Cvičení navštívil také chorvatský velvyslanec v Polsku a chorvatský vojenský atašé v Polsku a baltských státech.

Kam dál?
V Polsku a Pobaltí bylo zahájeno velké cvičení NATO (4.6. 2018)

Zdroj: Total Croatia News (Chorvatsko)
 

abo; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.