natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Pentagon zakázal vojákům využívat aplikace určující jejich polohu

  8. srpna 2018  15:57
  Ilustrační snímek
  Ilustrační snímek | foto: U.S. Army / Staff Sgt. Sharilyn Wells

  Pentagon zakázal vojákům využívat aplikace určující jejich polohu

  Vojákům nasazeným v zahraničních operacích zakázal Pentagon využívat fitness měřiče a další aplikace, které by mohly využívat jejich telefon pro určení polohy a odhalit pozici uživatele.

  „S okamžitou platností se zaměstnancům ministerstva obrany zakazuje užívat zařízení a funkce pro určení zeměpisné polohy na vládních i nevládních zařízeních, aplikacích a službách v době, kdy se nacházejí v místech označených za operační prostředí,“ uvádí memorandum Pentagonu podepsané náměstkem ministra obrany Patrickem Shanahanem.

  Stalo se tak po vyšetřování události z letošního ledna, které vyhodnotilo, že fitness aplikace Strava mohla nezáměrně odhalit rozmístění vojenských sil po celém světě.

  Kam dál?
  Americká armáda zkoumá bezpečnostní pravidla po problému s fitness aplikací (30.1. 2018)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Španělský Eurofighter omylem vypálil raketu nad Estonskem

  Pátráme po částech střely, kterou omylem odpálila španělská stíhačka v průběhu leteckého cvičení, uvedlo estonské ministerstvo obrany. Stroj Eurofighter Typhoon španělských vzdušných sil, toho času součást air policing mise Severoatlantické aliance, chybně aktivoval raketu typu vzduch-vzduch AMRAAM ve výcvikovém prostoru v jižním Estonsku.

  Co je air policing?

  Přečtěte si více o tom, co jsou air policingové mise v materiálu Natoaktual.cz.

  Střela nesla až 10 kg trhavin a byla naposledy zaznamenána zhruba 40 km severně od estonského města Tartu. Pro podobné případy disponuje zbraň sebedestrukčním mechanismem, je však možné, že dopadla na zem.

  „Jsem si jist, že estonské obranné síly, ve spolupráci s našimi spojenci, identifikují veškeré okolnosti případu a podniknou všechny kroky, aby se v budoucnu již nic takového neopakovalo,“ uvedl estonský předseda vlády Juri Ratas. Jedná se o „mimořádně politováníhodnou“ událost, „díky Bohu nebyl nikdo zraněn,“ dodal premiér. Vyšetřování incidentu zahájilo také španělské ministerstvo obrany.

  Kam dál?

  Britské Typhoony zasahovaly kvůli ruským bombardérům nad Černým mořem (27.7. 2018)

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  ---

  Před rozšířením o nové členy chystá NATO na Balkáně modernizaci základny

  Plány na výstavbu první letecké základny Severoatlantické aliance v oblasti západního Balkánu byly oznámeny albánským předsedou vlády Edi Ramou, v jehož zemi by na základně u města Kuçove měly stavební práce započít ještě letos.

  Základna bude užívána albánskými vzdušnými silami, NATO ji využije pro letecké zásobování, logistickou činnost, air policing a výcvik. Aliance podporuje také reformy v Kosovu, včetně vytvoření jeho vlastních ozbrojených sil, připomněla zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoeller. Země západního Balkánu dále usilují o členství v Evropské unii.

  Kam dál?
  NATO modernizuje leteckou základnu v Albánii (6.8. 2018)

  Zdroj: Express (Velká Británie)

  ---

  NATO prověřuje zprávy o zabití afghánských policistů při náletu

  Vyšetřujeme zprávy o úmrtí nejméně devíti afghánských policistů během náletu Spojených států v boji proti povstalcům hnutí Tálibán ve východním Afghánistánu, uvedla Severoatlantická aliance. Devět policistů bylo zabito a 14 zraněno při útoku v okrsku Azra v provincii Lógar, uvedl dříve mluvčí ministerstva vnitra Nasrat Rahimi. V průběhu nočního boje si policie „vyžádala leteckou podporu, zahraniční síly však nešťastnou náhodou zacílily právě na pozice policistů,“ řekl Rahimi a dodal, že Tálibán také utrpěl těžké ztráty.

  Aliance potvrdila letecký útok sil USA „na obranu afghánských sil“ v Azře, ztráty ovšem nezmínila. „Záležitostí se dále zabýváme,“ uvedl mluvčí podplukovník Martin O’Donnell. Dále došlo v provincii Lógar k zastřelení čtyř žen a zranění čtyř dětí, které se připletly do přestřelky mezi ozbrojenci s afghánskými jednotkami.

  Kam dál?
  Speciální síly USA operují v afghánské provincii Farah (7.8. 2018)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

  ---

  Pákistánští vojáci získají výcvik v ruských vojenských zařízeních

  Dohodu umožňující pákistánským vojákům absolvovat výcvik v ruských vojenských institucích podepsal Pákistán s Ruskem, čímž země posílily vzájemné vojenské vazby. Smlouva byla dojednána v závěru prvního zasedání Společného vojenského konzultativního výboru Rusko-Pákistán (JMCC), uvedlo pákistánské ministerstvo obrany.

  V průběhu zasedání JMCC diskutovaly obě strany současný stav společných vojenských vztahů s cílem dále upevnit, rozšířit a diverzifikovat vzájemnou spolupráci. Obě strany si také vyměnily své náhledy na společné a zásadní mezinárodní záležitosti, včetně situace na Blízkém východě a v Afghánistánu.

  Kam dál?
  USA kritizují Tálibán a Pákistán za přístup k mírovým rozhovorům (3.7. 2018)

  Zdroj: The Economic Times (Indie)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu