Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Cvičení NATO v Gruzii nepřispěje ke stabilitě, tvrdí Rusko

6. srpna 2018  18:43
Přeprava amerických tanků Abrams na cvičení Noble Partner v Gruzii | foto: U.S. ARMY

Cvičení NATO v Gruzii nepřispěje ke stabilitě, tvrdí Rusko

S tvrzením Gruzie, že vojenské cvičení Noble Partner 2018 je zaměřeno na šíření stability a bezpečnosti, Rusko nesouhlasí, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova. „Konstruktivní dialog namísto tanků a vrtulníků, to znamená stabilitu a bezpečnost,“ prohlásila mluvčí. Skutečným smyslem cvičení je vyvinout tlak především na Abcházii, Jižní Osetii a Rusko, což může vyústit v posílení vojenského cítění a eskalaci napětí, míní Zacharova. Manévry „přispívají k regionální a mezinárodní bezpečnosti,“ prohlásil při zahájení akce ministr obrany Gruzie Levan Izoria.

Kam dál?
Před zahájením cvičení NATO odsuzuje Gruzie ruskou „okupaci“ (2.8. 2018)

Zdroj: Xinhuanet (Čína)

---

Zvyšování kompatibility Ukrajiny s členy NATO je extrémně důležité, tvrdí Porošenko

Mimořádný význam účasti vojáků ukrajinské armády na cvičeních Severoatlantické aliance, v zájmu zvýšení připravenosti a kompatibility s členskými zeměmi a partnery, vyzdvihl ukrajinský prezident Petro Porošenko. „Ukrajinská armáda se účastní manévrů Noble Partner 2018. Ukrajina i Gruzie plně poznaly vojenskou agresi Ruské federace, zvyšování připravenosti a kompatibility s členskými státy Aliance a partnery je pro naše ozbrojené síly vysoce důležité,“ uvedl na sociální síti Facebook prezident. Noble Partner i cvičení Sea Breeze, které se nedávno konalo na Ukrajině, významně přispívají k udržování stabilního a bezpečného prostředí v černomořském regionu, uzavřel prezident.

Kam dál?
Průzkum: Zhruba 45 % Ukrajinců podporuje vstup do NATO (2.8. 2018)

Zdroj: Interfax (Ukrajina)

---

NATO modernizuje leteckou základnu v Albánii

Severoatlantická rada, hlavní politický rozhodovací orgán Severoatlantické aliance, se usnesl na investici 50 milionů eur do modernizace letecké základny v Kuçovë, ležící 80 km jižně od hlavního města Tirana, uvedl předseda vlády Edi Rama. Desítky let stará základna bude sloužit Albánii a podpoří také alianční letecké zásobovací operace, logistiku, air policing, výcvik a cvičení. Představitelé pokračují v diskusi se Spojenými státy o další modernizaci albánských leteckých schopností, dodal premiér.

Zdroj: ABC News (Austrálie)

---

Tři české vojáky zabil v Afghánistánu sebevražedný útočník

Tři čeští vojáci byli zabiti při pěší hlídce v rámci mise Severoatlantické aliance Resolute Support, sebevražedný útok dále zranil jednoho vojáka USA a dva afghánské vojáky, uvádí prohlášení mise NATO. K odpovědnosti za útok se přihlásilo hnutí Tálibán. „Jejich oběť přetrvá v našich srdcích i v historii a dále posílí naše odhodlání,“ uvedl k obětem útoku velitel alianční mise generál John Nicholson.

K útoku došlo ve čtvrti Chalazaí ve městě Čáríkáru, nacházejícího se v provincii Parván, upřesnili představitelé. Východní Afghánistán, kde byli proti ozbrojencům pravidelně nasazováni vojáci speciálních sil Spojených států, zůstává od ukončení hlavní bojové operace proti Tálibánu v roce 2014 jednou z nejrizikovějších oblastí.

Kam dál?
Vojáci v Bagrámu se loučili s padlými kolegy. Hlídky po okolí přerušili (6.8. 2018)
Tři čeští vojáci padli při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu (5.8. 2018)
V Afghánistánu se vzdalo nejméně 200 ozbrojenců IS (2.8. 2018)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Estonští roboti by mohli mít velký vliv na budoucí plány NATO

Estonsko vyvíjí neozbrojené bojové roboty, jejich návrh ovšem ponechává značný prostor do budoucna, kdy by se pozemní boj bez lidí mohl stát v Evropě normou. Projekt se zabývá manévrováním, logistikou a průzkumem, nikoliv smrtícími schopnostmi, uvádí prohlášení estonského ministerstva obrany. Nový systém vznikne za spolupráce s Lotyšskem a Finskem, s možnou účastí Německa, Francie a Belgie. K financování výroby partneři usilují o pomoc z Evropského obranného fondu.

Nicméně bez ohledu na ambice projektu, pozemní roboti přichází na bojiště vyzbrojeni kamerami a připraveni na další fázi boje. Estonsko a Lotyšsko jsou členy Severoatlantické aliance, Finsko pravidelným partnerem organizace. Tyto země sdílí hranici s Ruskem a Běloruskem, které rozvíjí projekty ozbrojených robotů. Vzájemná skepse a soupeřivost vojenských celků pak nese ve spojení s robotizovanými systémy další riziko eskalace.

Kam dál?
Estonsko připravuje vlastní jednotku pro kyberprostor (1.8. 2018)

Zdroj: C4ISRNET (USA)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.