Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Bundeswehr má v roce 2019 dostat více peněz

3. července 2018  17:57
Tank Leopard německé armády | foto: Bundeswehr

Bundeswehr má v roce 2019 dostat více peněz

Německá armáda se může těšit na zvýšení rozpočtu o několik set milionů eur, vyplývá z návrhu rozpočtu na obranu připraveného ministrem financí Olafem Scholzem. Německo je dlouhodobě pod tlakem k vyšším příspěvkům coby člen Severoatlantické aliance. Rozpočet ozbrojených sil by mohl vzrůst až na 42,9 miliardy eur, tedy o 4 miliardy oproti předchozímu roku, uvedly vládní zdroje pro agenturu DPA. 

Upravený návrh rozpočtu pro rok 2019 navíc počítá s částkou převyšující původní plán zhruba o 675 milionů eur. Původní návrh kritizovala ministryně obrany Ursula von der Leyen, která slíbila ukončit snižování armádních výdajů.

Kam dál?
USA vyhodnocují náklady na setrvání jednotek v Německu (2.7. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

USA kritizují Tálibán a Pákistán za přístup k mírovým rozhovorům

Neschopnost hnutí Tálibán zapojit se do jednání o ukončení téměř 17letého konfliktu v Afghánistánu je „nepřijatelná“, tvrdí Spojené státy a vyzývají Pákistán ke zvýšení tlaku na ozbrojence. „Narůstá ve mně dojem, že pro Tálibán je jednoduše nepřijatelné nezapojit se do vyjednávání,“ uvedla vyslankyně Spojených států Alice Wells v Kábulu dva týdny poté, co bezprecedentní příměří rozpoutalo oslavy na ulicích.
Tálibán dosud ignoroval nabídku prezidenta Ašrafa Gháního k mírovým jednáním, trval na jednání přímo s USA, což ovšem Washington odmítl. „Pákistán zde má sehrát důležitou roli…dosud jsme však ze strany Islámábádu neviděli žádné rozhodné kroky,“ připomíná Wells.

Kam dál?
Tálibán a IS bojují ve vzdálené afghánské provincii (28.6. 2018)

Zdroj: Dawn (USA)

---

Mattis se zapojil do diskuse o britském rozpočtu na obranu

Překvapivý vstup do jednání Velké Británie o výdajích na obranu učinil ministr obrany Spojených států James Mattis svým varováním, že Francie by mohla nahradit Británii v roli nejbližšího vojenského spojence Washingtonu v Evropě. Znepokojení z rizika eroze vojenské moci Spojeného království vyjádřil Mattis v dopise britskému ministru obrany Gavinu Williamsonovi, kde vyzdvihl francouzský závazek k nárůstu výdajů na obranu.

„Další spojenci tento příklad následují,“ připomněl Mattis. „Je v zájmu obou našich národů, aby Spojené království zůstalo primárním partnerem USA,“ zdůraznil ministr. Jedná se o nezvykle otevřený zásah USA do domácí politiky Británie, komentuje deník The Guardian.

Kam dál?
Zpráva: Británie musí zvýšit výdaje na obranu kvůli vztahům s NATO a USA (26.6. 2018)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

USA do Turecka vyšlou novou generaci jaderných zbraní, tvrdí ruská zpráva

Spojené státy se chystají umístit na evropské základny Severoatlantické aliance, včetně Turecka, novou generaci jaderných pum B61, uvádí ruská agentura RIA. Vzdušné síly USA provedly v testovacím prostoru v Nevadě dva konvenční zkušební lety s novou variantou pumy B61-12, uvedl Úřad pro jadernou bezpečnost USA spadající pod ministerstvo energetiky (DOE/NNSA). 

Cílem zkoušek je prodloužit provozuschopnost pum jejich úpravou pro použití v nové generaci letounů, uvedl úřad s tím, že nový typ nahradí starší varianty ve skladech a první kus by měl být zkompletován v roce 2020. „Spojené státy pokračují v investicích do zbraní hromadného ničení,“ uvedl ruský jaderný expert Alexandr Jilin.

Kam dál?
Rusko vyvinulo zbraně „snižující práh“ pro jadernou válku, varuje Stoltenberg (28.6. 2018)

Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

---

Maďarsko změnilo svůj postoj k jednáním NATO s Ukrajinou

Jakékoliv rozhodnutí plynoucí ze schůzek Severoatlantické aliance s Ukrajinou a Gruzií bude maďarský premiér Viktor Orbán na aliančním summitu blokovat. Budapešť odmítá komentovat důvody náhlé změny svého postoje vůči Kyjevu.

Příloha natoaktual.cz

Příloha natoaktual.cz

Svůj záměr oznámil maďarský premiér generálnímu tajemníkovi organizace Jensi Stoltenbergovi tři dny po ukrajinsko-maďarské schůzce na ministerské úrovni, kdy mělo Maďarsko změnit své plány vetovat účast Ukrajiny na summitu.

Kam dál?
Maďarsko určilo podmínky pro odblokování Komise NATO-Ukrajina (26.6. 2018)

Zdroj: Unian (Ukrajina)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.