Novým ministrem obrany jmenován Stropnický
Prezident České republiky Miloš Zeman jmenoval novým ministrem obrany Martina Stropnického. Ten v letech 1990 až 2002 působil na několika významných postech na ministerstvu zahraničí. Zastával například post velvyslance České republiky v Portugalsku, Itálii nebo u Svatého stolce. Jedním z jeho hlavních úkolů bude prodloužení pronájmu čtrnácti letounů JAS-39 Gripen.
Česká republika plánuje prodloužit smlouvu o pronájmu gripenů až do roku 2029. V současné podobě je smlouva platná do konce letošního roku. Za deset let pronájmu od roku 2004 zaplatila Česká republika téměř 20 miliard korun.
Kam dál?
Analýza: Typhoon, Rafale, Gripen: Jaké jsou šance evropských bojových letounů (28.5. 2012)
Vláda souhlasí s prodejem bitevníků do USA, o Gripenech rozhodne nový kabinet (2.1. 2014)
Brazilské letectvo nakoupí švédské Gripeny (19.12. 2013)
Zdroj: Defense News (USA)
---
Američané stále počítají s protiraketovým štítem v Polsku
Spojené státy stále počítají s umístěním části protiraketové obrany v Polsku. Po setkání se svým polským protějškem Tomaszem Siemoniakem to uvedl americký ministr obrany Chuck Hagel. Podle něj by se tak mělo stát během třetí fáze výstavby evropské části protiraketového štítu v roce 2018. Podle Siemoniaka závisí bezpečnost Polska a okolních evropských partnerů na podpoře a účasti USA.
Během setkání ministři probírali vzájemnou vojenskou spolupráci obou zemí, spolupráci v rámci Severoatlantické aliance a situaci v Afghánistánu a na Blízkém východě, včetně situace v Sýrii.
Kam dál?
Polsko urychluje stahování z Afghánistánu (16.1. 2014)
Rusko couvá od spolupráce s NATO v otázce raketového systému (1.11. 2013)
Zdroj: Global Times (Čína)
---
Britové a Francouzi budou spolupracovat na vývoji nového dronu
Velká Británie a Francie plánují spolupráci na vývoji nového bezpilotního letounu, chtějí tím dosáhnout nezávislosti na Spojených státech. Dohodu o spolupráci podepíší francouzský prezident Francois Hollande a britský premiér David Cameron při společném setkání na základně královského letectva Brize Norton. Kromě dronů chtějí obě země spolupracovat také na vývoji raketových systémů nebo ponorek.
V minulosti již všechny členské státy Evropské unie souhlasily s tím, že budou spolupracovat na vývoji dronů určených pro sledování, čímž chtějí dosáhnout stejné úrovně vyspělosti, které v současnosti dosahují letouny americké či izraelské výroby. Britové v současnosti operují své drony ze Spojených států kvůli zákazu jejich používání v evropském vzdušném prostoru. Francouzi zase nakoupili drony od americké společnosti General Atomics pro vojenskou operaci v Mali.
Kam dál?
Velká Británie nepodpoří vývoj evropských dronů (19.12. 2013)
Zdroj: RT (Rusko)
---
USA: Čínské letectvo a námořnictvo jsou stále vyspělejší
Čínské letectvo zavádí do své výzbroje precizně naváděné střely, bombardéry s dlouhým dosahem a bezpilotní letouny. „Ačkoli modernizace není příliš rychlá, pokrok si drží nastavené tempo,“ uvedl Lee Fuell z amerického zpravodajského centra zaměřeného na letectví a vesmír.
Stejně jako v oblasti vzdušných sil Čína zaznamenává pokrok i v oblasti námořnictva. Podle Jesse Karotkina z amerického zpravodajského centra pro námořnictvo se Čína díky nastavenému tempu ve zlepšování svých schopností stále více vzdaluje Tchaj-wanu, na jehož území si dělá nárok.
V poslední době Čína zahájila řadu cvičení v oblasti Jihočínského moře a Pacifiku. Svým chováním tak chce Peking nejen snížit vliv Spojených států v oblasti, ale zároveň také ukázat své schopnosti tváří v tvář svým konkurentům v oblastech, které si Čína nárokuje. Mezi země, které mají s Čínou územní spory, patří nejen Tchaj-wan, ale také Japonsko, Jižní Korea, Brunej, Vietnam nebo Filipíny.
Kam dál?
Čína pod palbou kritiky, snaží se získat kontrolu nad oblastí v Jihočínském moři (13.1. 2014)
Sebevědomá Čína sleduje NATO. Rozmýšlí, zda bude partnerem, nebo rivalem (9.7. 2013)
Zdroj: Business Week (USA)
---
Vojáci EU ve Středoafrické republice násilí nezabrání, tvrdí pozorovatelé
Rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN zapojit vojáky Evropské unie do konfliktu ve Středoafrické republice si vysloužilo jen velmi slabou odezvu. Podle pozorovatelů totiž šest set vojáků, kteří mají posílit mise Francie a Africké unie, nebude schopno zabránit rostoucímu násilí v zemi. To se podle ředitelky významné středoafrické humanitární organizace Virginie Dero týká především oblastí mimo hlavní město Bangui.
V současnosti se v zemi nachází již 1600 francouzských a 4400 afrických vojáků. Kdy se do země dostanou další evropští vojáci, zatím není jasné. Stejně tak ještě není známo, které členské státy se mise nakonec zúčastní. Německo by mohlo zajistit dopravu do sousedních zemí, své vojáky však do Afriky vyslat nechce.
Kam dál?
EU zvažuje operaci ve Středoafrické republice, chce zabránit masakrům civilistů (9.1. 2014)
Do Středoafrické republiky míří další tisícovka francouzských vojáků (28.11. 2013)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)