natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Německo vyšle do Mali 330 vojáků, do bojů se nezapojí

  1. března 2013  14:00

  Německý parlament. | foto: Wikimedia / Cezary Piwowarski

  Německo vyšle do Mali 330 vojáků, do bojů se nezapojí

  Německý parlament schválil plán na vyslání 330 vojáků do Mali. Jejich úkolem v africké zemi bude cvičit malijskou armádu a pomáhat jí s logistikou. Německé jednotky by se naopak neměly zapojit do bojů proti islamistům na severu země.

  Spolkový sněm podpořil vyslání 180 vojáků, již budou součástí výcvikové mise EU, a zbylých 150 vojáků, kteří odcestují do Mali za účelem pomoci s leteckým transportem a dalšími logistickými operacemi, širokou většinou.
   
  Kam dál?
  Německo chce rozšířit podporu operace v Mali (8.2. 2013)
  Německo vyšle do Mali transportní letouny (17.1. 2013)
   
  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Francie: Jednotky OSN nás v Mali nevystřídají dříve než v dubnu

  Francie nepředpokládá, že by předala kontrolu nad situací v Mali mírovým jednotkám OSN dříve jak v dubnu. Podle francouzského vyslance při OSN Gerarda Arauda navrhne Francie sestavení mírových jednotek OSN až ve chvíli, kdy to budou bezpečnostní podmínky dovolovat. Rada bezpečnosti OSN se nicméně dohodla zaslat generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi žádost o vypracování studie možností a podmínek pro vytvoření mírových jednotek OSN, informoval dále Araud. Jejich vyslání však musí schválit i vláda Mali, ta se však k této možnosti doposud kladně nevyjádřila.
   
  Francie také vyzvala sekretariát OSN, aby urychlil vyslání pozorovatelů, kteří by dohlíželi na dodržování lidských práv v Mali. Araud také specifikoval, že by v případě potřeby mohli být chráněni právě francouzskými jednotkami.
   
  Kam dál?
  Mali zatím nepovolilo nasazení mírových jednotek OSN (15.2. 2013)
   
  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  NATO pomáhá s likvidací pesticidů v Moldavsku

  Moldavsko vstupuje do poslední fáze projektu NATO na likvidaci chemických pesticidů a hnojiv používaných v zemi za Sovětského svazu. Přestože bylo používání těchto nebezpečných chemikálií zakázáno již v sedmdesátých letech, pesticidů a hnojiv škodlivých jak pro přírodu, tak zdraví obyvatel je v zemi stále uskladněno na tři tisíce tun.
  Poslední fáze projektu vytvořeného Severoatlantickou aliancí ve spolupráci s moldavským ministerstvem obrany a dalšími mezinárodními organizacemi je zaměřená na likvidaci 950 tun škodlivých chemikálií. Agentura NATO (NATO Support Agency – NSPA) bude zodpovědná za dohled nad realizací tohoto projektu probíhajícího již několik let.
   
  Zdroj: NATO 

  ---

  Západ nedodá syrské opozici požadované zbraně

  Mezinárodní společenství odmítlo na konferenci skupiny tzv. Přátel Sýrie pořádané v Římě splnit požadavky syrské exilové opozice týkající se dodání „kvalitativních zbraní“ syrským rebelům. Místo toho však skupina přišla s nabídkou zvýšení mírové pomoci, konkrétně především dodávkou léků a jiných zdravotních potřeb. Západ odmítá dodávat zbraně rebelům hlavně kvůli obavám, že by se mohly dostat do rukou extrémistů.
   
  Spojené státy americké zastoupené ministrem zahraničí Johnem Kerrym nabídly opozici finanční pomoc dosahující částky 60 milionů dolarů. Kerry zároveň zdůraznil, že krize v Sýrii nemůže být vyřešena vojenským zásahem. USA se rozhodly zastávat politické řešení syrského konfliktu skrz podporu opozice a jejího plánu na vytvoření přechodné vlády.
   
  Kam dál?
  Evropské embargo na dovoz zbraní do Sýrie pokračuje (20.2. 2013)
   
  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Rusko chce mít ve Středozemním moři permanentně deset vojenských lodí

  Rusko má v plánu vytvořit operační skupinu deseti lodí, bitevníků a asistenčních plavidel, které by permanentně kotvily ve Středozemním moři. Podle nejmenovaného zdroje z ruského generálního štábu probíhá plánování vyslání skupiny deseti lodí do Středozemí již delší dobu. Ruský ministr obrany Sergej Shoigu prohlásil, že Rusko potřebuje lodě ve Středozemním moři proto, aby mohlo zajistit své zájmy v regionu.
   
  Ruské bitevníky a další pomocné lodě případné středomořské skupiny by údajně mohly střídavě kotvit v přístavech na Kypru, v Černé Hoře, Řecku a Sýrii. Rusko by je dle zmiňovaného zdroje převelelo do Středozemí ze tří různých ruských flotil.
   
  Kam dál?
  NATO a Rusko uspořádaly společné protipirátské cvičení (28.2. 2013)
  Nová ruská koncepce hlásí spolupráci s NATO (20.2. 2013)
   
  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media